Przesilenie wiosenne. Jaka dieta pomoże przetrwać przesilenie wiosenne?

2015-04-23 8:37

Czy potrzebna jest specjalna dieta na przesilenie wiosenne? Tak, bo z powodu zmian pór roku cierpi nawet co piąta osoba. Osłabienie fizyczne, bóle głowy, kłopoty z koncentracją i rozdrażnienie, a także wypadanie włosów i kłopoty z cerą, to typowe objawy przesilenia wiosennego. Jeśli je odczuwasz, zmień swój sposób odżywiania. Jaka powinna być dieta na wiosenne przesilenie?

Przesilenie wiosenne. Jaka dieta pomoże przetrwać ci przesilenie wiosenne?
Autor: Photos.com Czy potrzebna jest specjalna  dieta na przesilenie wiosenne ? Tak, bo z powodu zmian pór roku cierpi nawet co piąta osoba. 

Spis treści

  1. Przesilenie wiosenne: winna zimowa dieta
  2. Przesilenie wiosenne: jak jeść, by lepiej się poczuć?
  3. Wiosenne przesilenie: a może domowa uprawa kiełków?

Dobrze skomponowana dieta na wiosenne przesilenie na pewno pomoże przetrwać ci ten trudny czas i pozwoli ci uzupełnić braki witamin i minerałów, które powstały w ciągu długich, zimowych miesięcy.

Przesilenie wiosenne: winna zimowa dieta

Twojemu obecnemu złemu samopoczuciu, prócz oczywiście braku słońca, winna jest w dużej mierze uboga w witaminy i mikroelementy zimowa dieta. Niedobór witamin i minerałów objawia się apatią, pogorszeniem pamięci, niedokrwistością, suchością skóry, tworzeniem się brzydkich zajadów, łamliwymi paznokciami i wypadaniem włosów.

Czytaj też: Sposoby na zajady w kącikach ust

Przesilenie wiosenne: jak jeść, by lepiej się poczuć?

Dlatego wiosną należy jeść częściej, od 3 do 5 posiłków dziennie. Niezbyt obfitych, by nie obciążać żołądka. Nie zapominaj o śniadaniu przed wyjściem z domu, a później o drugim, małym co nieco (może to być owoc lub jogurt owocowy). Sięgaj jak najczęściej po pieczywo i mąki z pełnego przemiału, grube kasze, owoce, surowe lub blanszowane warzywa (korzystaj z mrożonek). Dobrze byłoby, abyś także zadbała, żeby w twoim codziennym menu znalazły się:

  • ząbek czosnku – świetnie sprawdza się w leczeniu wiosennych przeziębień, a niektórzy naukowcy podkreślają, że może także zapobiegać rozwojowi nowotworów oraz obniżać ciśnienie krwi;
  • miód, który zwiększa ogólną wytrzymałość organizmu. Sprawdzano to, podając miód sportowcom. Ponadto działa lekko uspokajająco. Najlepiej na czczo wypijaj szklankę letniej przegotowanej wody z miodem i cytryną;
  • kiełki – kryją w sobie skoncentrowane witaminy i minerały, ponadto zawierają dużo błonnika i są niskokaloryczne;
  • czekolada – na dwie kostki gorzkiej czekolady możesz sobie codziennie pozwolić, bo czekolada doskonale poprawia humor, a dzięki zawartości magnezu koi nerwy;
  • woda – powinnaś wypijać przynajmniej 2 litry dziennie, bo doskonale oczyszcza organizm z toksyn, ułatwia trawienie, poprawia nastrój i dodaje energii. Zamiast więc sięgać po kolejną kawę, wypij szklankę wody. Zmęczenie to bowiem często skutek odwodnienia.

Wiosenne przesilenie: a może domowa uprawa kiełków?

Załóż domową uprawę kiełków. Te z nasion rzodkiewki, lucerny, rzeżuchy i pszenicy są najbogatszym źródłem witamin z grupy B, dostarczają także witaminy A, C, E oraz składników mineralnych: cynku, wapnia, fosforu, potasu i magnezu. Mają niewiele kalorii. W pestkach dyni i słonecznika, orzechach i gorzkiej czekoladzie znajduje się magnez, który skutecznie pomaga zwalczyć stres. Cynk zawarty w kiełkach zbóż i ziarnach słonecznikowych poprawia stan włosów i paznokci. Chrom obecny w drożdżach (i tabletkach drożdżowych) przywraca prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i obniża poziom cukru we krwi, dzięki czemu zmniejsza się apetyt na słodycze.