3 fatalne postanowienia noworoczne. Stosując je, przygotuj się na porażkę
Postanowienia noworoczne co do zasady mają zbliżać do upragnionego celu. Jednak łatwo o błędy, które nie tylko nie przyniosą rezultatów, ale mogą skończyć się rozczarowaniem i frustracją. Dlatego, zanim zaczniesz, sprawdź, czy nie masz na liście jednego z poniżej opisanych założeń.
Odchudzanie, czyli eliminacja składników
Jednym z popularnych błędów jest skupienie na masy ciała w tak dużym stopniu, że decydujemy się na poważne zmiany. Niektórzy od nowego roku zamierzają całkowicie wykluczyć węglowodany, inni przechodzą na wegetarianizm czy weganizm. Tego rodzaju postanowienia mają dwa negatywne wymiary.
Po pierwsze narzucając sobie duże ograniczenia z dnia na dzień raczej zbliżamy się do porażki, niż do sukcesu. Nasz organizm, który przez długi czas był przyzwyczajony do określonych nawyków, będzie łaknął brakujących składników ze zdwojoną siłą.
To z kolei sprawia, że nawet jeżeli początkowy zapał pomoże zażegnać pierwszy kryzys, to po pewnym czasie zaczynamy redukować nałożoną na siebie presję. Powoli wracamy do dawnych zwyczajów i łatwo o efekt jojo.
Po drugie nagła zmiana nawyków żywieniowych bez kontroli specjalisty może prowadzić do poważnych niedoborów, skutkując obniżeniem odporności, anemią i wieloma innymi chorobami. Warto także zaznaczyć, że popularna dieta ketogeniczna nie jest dobra dla każdego i nie powinna trwać nieustannie.
Dietetycy zaznaczają, że choć ma ona swoje plusy, to uznawana jest za prozapalną. Dlatego planując jej wdrożenie, warto skonsultować się ze specjalistą, bo może się okazać, że wcale nie schudniemy, a dodatkowo nabawimy się problemów ze zdrowiem.
Bezpieczniej będzie po prostu zamienić węglowodany proste na złożone, zrezygnować ze słodyczy i niezdrowych przekąsek, a czerwone mięso zamienić na ryby. Przypominamy, że za dietą przynoszącą najwięcej korzyści zdrowotnych jest dieta śródziemnomorska. Warto dać jej szansę.
Błędy w postanowieniach noworocznych
Powiązany z poprzednim błędem jest także wyśrubowany cel nastawiony na konkretną wagę. Niektórzy narzucają sobie, że muszą schudnąć pięć kilogramów w ciągu miesiąca i ciągle fiksują się na tym, co pokazuje waga.
Przede wszystkim należy pamiętać, że zdrowe odchudzanie to redukcja masy ciała na poziomie pół kg tygodniowo. A zatem w sumie miesiąc można bezpiecznie zrzucić 2 kg. Poza tym trzeba pamiętać, że waga może być różna, zwłaszcza w przypadku kobiet w określonym momencie cyklu.
Dodatkowo ważne jest również to, że jeżeli poza zmianą diety wprowadzamy ćwiczenia, to mięśnie stają się cięższe. A zatem właściwą miarą jest obwód talii. Podsumowując - bez presji, zdrowo i z rozsądkiem.
Nieudane postanowienia noworoczne
Jednym z postanowień noworocznych z góry skazanych na porażkę jest suma wymienionych planów. Jednym słowem, kiedy zakładasz, że od nowego roku zmieniasz dietę, schudniesz i jeszcze zaczynasz ćwiczyć, to jest spora szansa, że coś pójdzie nie tak. Wcale nie chodzi o brak konsekwencji w działaniu.
Zwyczajnie mózg potrzebuje czasu, aby nauczyć się nowych wzorców. Kiedy atakujesz go zmianami z każdej możliwej strony, a w dodatku narzucasz sobie presję, że to musi się udać, to choć początek może być obiecujący, mózg szybko się zmęczy, a ty stracisz motywację.
Dlatego, zamiast narzucać sobie kilka celów, skup się na stopniowym wprowadzaniu zdrowych nawyków. A wtedy jest większa szansa, że zamiast porażki osiągniesz zamierzony cel.