Afrykańskie mango na odchudzanie - czy na pewno skuteczne i bezpieczne?
Afrykańskie mango to podobno sprawdzony sposób na odchudzanie. W Stanach Zjednoczonych tabletki z ekstraktem z nasion tego egzotycznego owocu od dawna są hitem wśród suplementów pomagających zrzucić wagę. Jednak niektórzy naukowcy sceptycznie podchodzą do doniesień o odchudzających właściwościach afrykańskiego mango i ostrzegają, że ma ono także działania niepożądane. Sprawdź, jak naprawdę działa wyciąg z tego owocu i jakie są skutki uboczne jego stosowania.
Spis treści
Afrykańskie mango (Irvingia gabonensis) na odchudzanie od dawna znane jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie tabletki z wyciągiem z nasion tego egzotycznego owocu są hitem wśród tamtejszych suplementów diety, które pozwalają pozbyć się zbędnych kilogramów. W USA o afrykańskim mango zrobiło się głośno za sprawą dr. Mehmata Oza (prowadzącego talk show Doktor Oz radzi). Dr Oz sam wypróbował tabletki z ekstraktem i po pierwszym miesiącu ich stosowania (tylko 1 tabletki dziennie) stracił 7 funtów (czyli ok. 3,18 kg) - bez dokonywania jakichkolwiek zmian w swojej diecie i ćwiczeń fizycznych. Wkrótce zaczął polecać suplement swoim pacjentom, a dodatkowo opowiedział o swoim odkryciu w programie Oprah Winfrey, co przyczyniło się do ogromnej popularności afrykańskiego mango. Rzeczywiście, niektórzy naukowcy potwierdzają odchudzające właściwości tego owocu, jednak inni podchodzą sceptycznie do wyników ich badań i ostrzegają, że wyciąg z jego nasion ma także działania niepożądane.
Afrykańskie mango a odchudzanie
Judith L Ngondi, Julius E Oben i Samuel R Minka z University of Yaounde w Kamerunie, których wyniki badań zostały opublikowane w piśmie „Lipids in Health and Disease”, twierdzą, że wyciąg z nasion afrykańskiego mango może pomóc pozbyć się zbędnych kilogramów. W ich badaniu w 2005 roku wzięło udział 40 ochotników. 28 osób otrzymało wyciąg z Irvingia gabonensis, a 12 placebo (wszyscy po 1,05 g trzy razy dziennie, przed posiłkiem). Po 4 tygodniach eksperymentu badacze porównali utratę wagi w obu grupach i doszli do wniosku, że u osób, które przyjmowały suplementy z afrykańskim mango, średnia masa ciała była mniejsza o około 5,3 proc., a u osób z grupy kontrolnej – o około 1,3 proc. Ponadto w pierwszej grupie odnotowano znaczny spadek całkowitego cholesterolu, cholesterolu LDL, trójglicerydów i wzrost cholesterolu HDL. W grupie z placebo nie wykazano żadnej zmiany w stężeniu składników lipidowych krwi.
CZYTAJ TEŻ >> Tabletki na odchudzanie. Jakie tabletki i preparaty na odchudzanie wybrać?
Odchudzające właściwości afrykańskiego mango kameruńscy naukowcy zbadali ponownie w 2009 roku, jednak z bardziej rozwiniętym wyciągiem z nasion afrykańskiego mango - IGOB131. W 10-tygodniowym eksperymencie wzięły udział 102 osoby z nadwagą lub otyłością, które podzielono na dwie grupy. Jedna otrzymywała 150 mg IGOB131, a druga placebo (na 30-60 minut przed obiadem i kolacją). Okazało się, że ekstrakt wywarł korzystny wpływ na masę ciała badanych i różne parametry charakterystyczne dla zespołu metabolicznego. Znacząco poprawiły się zawartość tkanki tłuszczowej, obwód w talii, a także stężenie cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, poziomu glukozy we krwi, białka C-reaktywnego, adiponektyny i leptyny we krwi. We wnioskach naukowcy zaznaczyli, że wyciąg z nasion Irvingia gabonensis może się okazać przydatny w walce z epidemią otyłości, hiperlipidemią i insulinoopornością. Wyniki badań również zostały opublikowane w piśmie „Lipids in Health and Disease”.
W obu przypadkach wyciąg z afrykańskiego mango swoje działanie zawdzięczał błonnikowi.
Afrykańskie mango - gdzie kupić? Jaka jest cena?
Tabletki z ekstraktem z nasion afrykańskiego mango można kupić w aptekach, sklepach zielarskich i innych sklepach z suplementami diety (także tymi internetowymi). Cena za 60 kapsułek to około 30 zł.
Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci z łatwością schudnąć, jeść zdrowo i smacznie, a przy tym uniknąć pułapek "cudownych" diet odchudzających. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się świetnie dobranym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!
Afrykańskie mango nie jest cudownym specyfikiem na odchudzanie
Jednak niektórzy specjaliści podchodzą sceptycznie do wyników tych badań. Chris Khilam, założyciel Medicine Hunter, Inc., przekonuje, że związek między włóknami pokarmowymi pochodzącym z owoców a kontrolą wagi jest znany od dawna. Poza tym wiele owoców zawiera włókna pokarmowe, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu. Jabłka, pomarańcze, figi, daktyle, gruszki, nektarynki - te i wiele innych owoców zawierają korzystne włókna, które pomagają kontrolować poziom tłuszczów we krwi – przekonuje. Więc te rzekome korzyści "cudownego" afrykańskiego mango nie są niczym nowym – dodaje.
SPRAWDŹ >> Spalacze tłuszczu: tabletki odchudzające, przyspieszające spalanie tłuszczów
Natomiast dr van Heerden, dietetyk z portalu Health24.com, przekonuje, że do tej pory przeprowadzono zbyt mało badań naukowych nad właściwościami ekstraktu z afrykańskiego mango. W związku z tym nie ma stuprocentowej pewności, czy jego stosowanie jest całkowicie bezpieczne.
Ekstrakt z nasion afrykańskiego mango może powodować problemy ze snem, migreny i wzdęcia
Ekstrakt zawiera spore ilości błonnika, dlatego trzeba zbadać, czy taka dawka nie zaburzy wchłaniania istotnych minerałów i składników odżywczych oraz prawidłowej perystaltyki jelit. Na razie wiadomo, że stosowanie ekstraktu z nasion afrykańskiego mango może powodować problemy ze snem, migreny i wzdęcia. Dlatego radzi poczekać, aż zostaną wykonane dalsze badania i zebrane wystarczające dane naukowe, które pozwolą polecić afrykańskie mango jako bezpieczną pomoc odchudzającą.
W związku z tym zamiast zażywać kolejne suplementy na odchudzanie, lepiej sięgnąć po tradycyjne metody walki z nadwagą, czyli dietę i wysiłek fizyczny - przekonuje Chris Khilam.
Polecany artykuł:
Źródło:
http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2029277/Could-African-mango-weight-loss-wonder-fruit-waiting-for.htmlhttp://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1168905/http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19254366