Jakie tabletki na odchudzanie stosują Polki?
Tabletki na odchudzanie nie są panaceum na otyłość, jednak wiele z nas wciąż wierzy, że preparaty na odchudzanie szybko pomogą pozbyć się zbędnego tłuszczyku. Obecnie większość dostępnych suplementów odchudzających działa na dwa sposoby: hamuje apetyt albo ogranicza wchłanianie tłuszczów. Jakie tabletki na odchudzanie będą dla nas najlepsze? Jakie leki i preparaty na odchudzanie najczęściej wybierają Polki?
Spis treści
- Tabletki na odchudzanie, które tłumią apetyt
- Tabletki odchudzające, które ograniczają wchłanianie tłuszczów
- Tabletki na odchudzanie hamujące apetyt i ograniczające wchłanianie tłuszczów
- Tabletki na odchudzanie nie są dla każdego
Tabletki na odchudzanie, czyli leki, suplementy i preparaty ziołowe
Tabletki na odchudzanie mogą być stosowane jako suplement diety przez osoby z indeksem masy ciała (BMI) 27 i powyżej. Obecnie większość dostępnych tabletek odchudzających, przeznaczonych dla osób z nadwagą i otyłością, mogą być stosowane przez ograniczony okres czasu, czyli kilka tygodni lub miesięcy. Tego typu preparaty zmniejszają apetyt lub ograniczają wchłanianie tłuszczów. Są to zarówno leki na receptę, jak i suplementy oraz preparaty ziołowe.
Tabletki na odchudzanie, które tłumią apetyt
Tabletki zmniejszające apetyt "oszukują" nasz organizm, ponieważ wypełniają żołądek i pozwalają nam wierzyć, że nie jesteśmy głodni. Tego typu preparaty zwiększają poziom serotoniny i katecholaminy - substancji, które wpływają na nasz nastrój i apetyt.
Chrom to związek mineralny zwiększający wydzielanie insuliny - hormonu, który wpływa na procesy metaboliczne. Chrom zmniejsza apetyt, a tym samym zwiększa ilość spalonych kalorii i w konsekwencji przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej.
Ananas i gorzka pomarańcza w kapsułkach dają wrażenie pełnego żołądka i sprawiają, że jedzenie smakuje mniej atrakcyjnie.
Błonnik w kapsułkach w bardzo krótkim czasie wypełnia nasz żołądek, przez co do mózgu zostaje wysłana informacja, że nie jesteśmy głodni. Ponadto błonnik dba o prawidłową perystaltykę jelit, co sprzyja utrzymaniu szczupłej sylwetki.
Tabletki odchudzające, które ograniczają wchłanianie tłuszczów
Tego typu tabletki na odchudzanie zawierają substancje, które blokują wchłanianie ok. 30% tłuszczu zawartego w pożywieniu. Są one przeznaczone dla osób, które nie chcą przejść na restrykcyjną dietę, tylko w małych porcjach smakować wszystkich potraw. Niestety, tego typu preparaty na odchudzanie zmniejszają wchłanianie także niektórych witamin, dlatego ludzie przyjmujący tabletki na odchudzanie powinni przyjmować także preparaty multiwitaminowe.
Ocet jabłkowy skutecznie przyśpiesza metabolizm tłuszczów i cukrów. W wyniku działania octu winnego dochodzi do rozszczepienia tłuszczów, dzięki czemu szybko tracimy zbędne kilogramy. Z kolei pektyny zawarte w occie jabłkowym pobudzają wydzielanie soków żołądkowych i enzymów trawiennych, co także sprzyja utrzymaniu szczupłej sylwetki.
Chityna to częsty składnik suplementów na odchudzanie. Zawierają one włókna chityny, które pochodzą z pancerzy homarów, krabów i krewetek. Chityna najskuteczniej działa w jelitach, gdzie wiąże cząsteczki tłuszczów i uniemożliwia ich absorpcję przez organizm.
L-karnityna - ta substancja występuje naturalnie w mięsie i produktach mlecznych; jest też wytwarzana w organizmie z niektórych aminokwasów (lizyna, metionina), a jej zapasy znajdują się przede wszystkim w mięśniach. Przypuszcza się, że L-karnityna przyśpiesza zamianę tłuszczu zapasowego w energię, co prowadzi do szybszej utraty tkanki tłuszczowej i zapobiega otyłości. Stwierdzenie to nie ma jednak jeszcze stuprocentowego potwierdzenia w badaniach.
Kwas linolowy (CLA) to związek należący do grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych. Naturalnie występuje w produktach mlecznych i czerwonym mięsie. CLA może wspomagać spalanie tłuszczu i zapobiegać gromadzeniu się jego zapasów. Doświadczenia przeprowadzone na zwierzętach wykazują, że CLA sprzyja także zwiększeniu masy mięśniowej.
Zielona herbata wzmaga wydzielanie soków żołądkowych, przez co usprawnia procesy trawienne i przyśpiesza przemianę materii, hamując powstawanie tkanki tłuszczowej.
Zielony jęczmień - w ciągu ostatnich miesięcy stało się o nim głośno, ale wcale nie jest nowością w świecie dietetyki. Pędy młodego jęczmienia zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych, niezbędne aminokwasy, antyoksydanty, co sprawia, że mają właściwości prozdrowotne. Osobom odchudzającym się są polecane głównie z uwagi na wysoką zawartość błonnika i chlorofilu, które pobudzają pracę jelit.
Tabletki na odchudzanie hamujące apetyt i ograniczające wchłanianie tłuszczów
Tabletki na odchudzanie hamujące apetyt i ograniczające wchłanianie tłuszczów to głównie preparaty ziołowe, które zawierają miks substancji na odchudzanie. W ich składzie mogą znajdować się np. kora cynamonowa, morwa biała oraz wspomniany chlorek chromu, nasiona lnu i siemię lniane.
Tabletki na odchudzanie nie są dla każdego
Ze względu na niepewny skład tabletek odchudzających, zaleca się, aby przed ich spożyciem skonsultować się z lekarzem. Należy bowiem upewnić się, czy dany suplement diety nie będzie wchodził w interakcje z innymi lekami.
W tekście wykorzystano fragmenty artykułu Anety Grabowskiej z miesięcznika "Zdrowie".