Jedna, dwie, a może cztery filiżanki? Badacze wiedzą, ile pić kawy, by schudnąć

2024-05-10 12:01

Kawa, czyli dla wielu z nas napój na dobry początek dnia, może wspierać walkę z dodatkowymi kilogramami ze względu na właściwości i jej wpływ na metabolizm. Ale uwaga - nie jest „magicznym środkiem”. Jej spożycie powinno iść w parze ze zrównoważoną dietą oraz aktywnością fizyczną. Badacze wyjaśniają, ile filiżanek kawy można wypić, by wspomóc utratę wagi.

Jedna, dwie, a może cztery filiżanki? Badacze wiedzą, ile pić kawy, by schudnąć
Autor: Getty Images Jedna, dwie, a może cztery filiżanki? Badacze wiedzą, ile pić kawy, by schudnąć

Kawa jest najpopularniejszym napojem na świecie. Część z nas nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki aromatycznej „małej czarnej”. Czy picie kawy na diecie odchudzającej jest wskazane? Naukowo potwierdzono, że kryje ona w sobie właściwości, które mogą wspierać utratę wagi. Ale samo picie kawy nie wystarczy, by pozbyć się nadprogramowych kilogramów.

Tyle filiżanek kawy pij dziennie, by wspomóc odchudzane

Co mówią badania? Grupa amerykańskich naukowców z Harvard TH Chan School of Public Heath przeprowadziła obserwacje z udziałem 126 uczestników, którzy zmagali się z nadwagą i insulinoopornością. Według ich ustaleń ci, którzy spożywali cztery filiżanki „małej czarnej” dziennie przez 24 tygodnie, zmniejszyli poziom tkanki tłuszczowej o około 4 proc.

W świetle stanowiska Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności dziennie dorosły człowiek powinien przyjmować kofeinę w maksymalnej dawce 400 mg, czyli około czterech filiżanek kawy. Jednak każdy organizm jest inny, więc warto słuchać swojego ciała oraz dostosować spożycie tego aromatycznego napoju do własnych potrzeb i stanu zdrowia.

Poradnik Zdrowie: zdrowotne właściwości kawy

Wpływ kawy na odchudzanie

Zgodnie z wynikami przytoczonej analizy picie od dwóch do czterech filiżanek kawy dziennie przy zachowaniu zalecanej dawki kofeiny może być dobrym wsparciem w walce ze zbędnymi kilogramami. W opinii dietetyczek Tammy Lakatos Shames i Lyssie Lakatos, znanych jako „The Nutrition Twins”, kawa zawiera właściwości sprzyjające odchudzaniu.

Wyjaśniły w rozmowie z portalem nypost.com, że „kawa zawiera kofeinę wykazującą działanie termogeniczne i może przyspieszyć metabolizm, pomagając spalić więcej kalorii”. - Niektóre badania dowiodły, że może to pomóc w zmniejszeniu BMI, masy ciała i tkanki tłuszczowej. Kawa może też ograniczyć apetyt i zmniejszyć uczucie głodu - dodały ekspertki.

Przytoczyły też inne badania, z których wynika, że spożywanie kawy przed posiłkiem, nawet do czterech godzin, może sprzyjać zmniejszeniu podaży kalorii. Co więcej, kwas chlorogenowy zawarty w kawie ma korzystny wpływ na spalanie tłuszczu oraz może przyczynić się do zmniejszenia wchłaniania węglowodanów z pożywienia.