Jesz, chudniesz, sprzątasz w jelitach. 3 najlepsze zupy oczyszczające

2024-02-06 9:04

Zdecydowana większość Polaków kocha zupy, ale wciąż nie postrzegamy ich jako dań dietetycznych. Tymczasem mają mnóstwo prozdrowotnych zalet, jeśli nie gotujesz ich na najgorszym mięsie i nie zabielasz byle czym. Oczyszczanie zupą? Tak, w dodatku bez wyjaławiania organizmu z cennych składników. Spróbuj dla zdrowia.

Jesz, chudniesz, sprzątasz w jelitach. 3 najlepsze zupy oczyszczające
Autor: Getty Images Jesz, chudniesz, sprzątasz w jelitach. 3 najlepsze zupy oczyszczające

Gotowanie, chociaż pozbawia nas części cennych składników odżywczych, należy do najlepszych metod obróbki termicznej. Gorąca woda neutralizuje wiele szkodliwych substancji. Białko się w niej ścina, skrobia pęcznieje, a to sprawia, że łatwiej nam przyswajać wartościowe substancje. Zupy są pyszne, a przy tym pożywne i sycące. Skutecznie rozgrzewają, nawadniają, usuną objawy przeziębienia, wspomogą serce, a nawet usprawnią przemianę materii. Nasze trzy propozycje do kompletu oczyszczają.

Beszamel - Zupa z młodych jarzyn z fasolką szparagową

1. Zupy oczyszczające: jarzynowa bomba błonnikowa

Bogactwo smaku, bezcennych substancji odżywczych i błonnika. Wrzuć do gara te składniki, a układ trawienny wykona swoją pracę sprawniej, poczujesz się lekko, nawet skóra nabierze blasku. Tu nie ma żadnej ściemy, tylko wiedza o fizjologii człowieka.

W tej zupie nie ma soli, bo przecież ma być zdrowo. Spokojnie, podobno dzięki czosnkowi i imbirowi wcale nie będzie bez smaku.

Przygotowanie:

W dużym garnku, na niewielkiej ilości oleju rzepakowego do smażenia, podsmaż sporą, obraną, pokrojoną w kostkę, szalotkę, 2 ząbki drobno posiekanego czosnku i kawałek (ok. 2 cm) świeżego imbiru. Zaczekaj, aż staną się miękkie.

Wlej wodę i obraną sporą marchewkę w całości. Gotuj przez kwadrans.

Następnie dodaj szklankę różyczek brokułów i kalafiora, zielonego groszku, pomidorków koktajlowych (przekrojonych na pół), 1/2 szklanki pokrojonej czerwonej kapusty, ok. 60 g pokrojonych w plasterki pieczarek, ok. 30 g liści szpinaku, jedną słodką paprykę pokrojoną w paski.

Nie tylko dla smaku dopraw pieprzem i papryczką chili. Zawarta w niej kapsaicyna rozgrzeje i rozpędzi twój metabolizm.

Gotuj, aż warzywa zmiękną. Jedz bez obaw o kalorie.

Zamiast zwykłej wody spokojnie możesz zastosować bulion z kurczaka i cieszyć się bogatszym smakiem. Wtedy to dobra zupa nie tylko dla jednorazowego oczyszczania, ale po prostu na obiad.

2. Zupy oczyszczające: antystresowa zupa z kaszą jaglaną

Największym walorem tej zupy jest kasza jaglana. Oczywiście każdy krupnik jest zdrowy i przyjazny układowi pokarmowemu. Twój organizm uwielbia dietetyczną różnorodność, więc ze składem zupy możesz eksperymentować.

Zupa z kaszą jaglaną jest polecana jako szczególnie przyjazna wątrobie i żołądkowi. Podobno zapobiega zgadze. Dzięki bogactwu witamin z grupy B działa też kojąco na układ nerwowy.

Przygotowanie:

Do garnka wlej wodę, wrzuć pietruszkę, marchewkę, seler. Możesz spotkać się z wersją z tartymi warzywami. To rozsądne rozwiązanie, jeśli tych warzyw nie lubisz i dopiero w papkowatej wersji je przełkniesz. Dodaj jeszcze kaszę oraz do wyboru: kiszone ogórki, kiszone buraki, sok z kiszonej kapusty.

Nie zaszkodzą dwa ziemniaczki. sól i pieprz do smaku, liść laurowy i ziarenko ziela angielskiego, które dodatkowo wzmaga trawienie, łagodzi zgagę i zwiększa produkcję soków żołądkowych.

Gotuj około 10-15 minut (dłużej, gdy warzywa są pokrojone w kostkę, nie w wersji startej). Pod koniec dodaj posiekany koperek i natkę pietruszki. Dla lepszego trawienia i smaku dorzuć łyżkę masła i dokładnie wymieszaj całość.

3. Zupy oczyszczające: batatowa rozgrzewka z soczewicą

Może skład zupy nie od razu wyda ci się kuszący, ale uwierz - to propozycja idealna na zimę. Solidna porcja witamin, oczyszczenie, a przy tym działanie przeciwzapalne i wzmacniające. Sezon infekcji w pełni, więc czego chcieć więcej?

Przygotowanie:

Pokrój trzy marchewki, jedną pietruszkę (białą), jednego solidnego batata, cebulę, trzy ząbki czosnku.

W dużej misce wymieszaj je z 2 łyżkami oleju kokosowego lub oliwy. Przełóż do żaroodpornego naczynia i piecz przez 20 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni.

Po tym czasie przełóż do garnka, dodaj pół szklanki soczewicy (wcześniej namoczonej prze 1-2 godziny w wodzie) i 3 szklanki bulionu warzywnego. całość zagotuj.

Przypraw solą, pieprzem, chili, kminem rzymskim, kurkumą i imbirem.

Po kilkunastu minutach soczewica się ugotuje, a zupę można zmiksować na krem. Jeśli tak lubisz.