ODCHUDZANIE zgodne z wiekiem, czyli co jeść po dwudziestce, trzydziestce, czterdziestce...

2007-09-19 5:00

Odchudzanie powinno być dostosowane do naszego wieku, płci, typu sylwetki. Dieta, która służy trzydziestolatce, niekoniecznie będzie dobra dla dojrzałej kobiety po sześćdziesiątym roku życia. Dlatego jeśli masz nadwagę, nie porywaj się z motyką na słońce, w pewnym wieku dwa dodatkowe kilogramy nie odejmą ci urody.

ODCHUDZANIE zgodne z wiekiem, czyli co jeść po dwudziestce, trzydziestce, czterdziestce...
Autor: thinkstockphotos.com

Jeżeli właśnie stuknęła ci czterdziestka i postanowiłaś rozprawić się z kryzysem wieku średniego zrzucając kilka zbędnych kilogramów, nie rzucaj się łakomie na pierwszą lepszą dietę z gazety, którą poleciła ci córka sąsiadki. Ona ma dopiero 21 lat, a jej organizm jest w stanie bezboleśnie poradzić sobie nawet z kilkudniową i nie do końca dobrze przeprowadzoną głodówką. Tobie z kolei potrzebna jest racjonalna, wyważona dieta, która z jednej strony pozwoli ci trochę wyszczupleć, z drugiej - zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Bo dieta odchudzająca dla 20-latki różni się, nawet bardzo od diety, którą może stosować osoba, która skończyła 30, 40, czy 60 lat.

Jak się odchudzać w wieku 20-30 lat

W tym wieku często przybywa kilogramów w okolicach talii i ud, zazwyczaj po okresie intensywnego zajmowania się małym dzieckiem, lub zmianie trybu życia studentki na siedzący, głównie za biurkiem. Zdarza się jednak, że osoby w tym wieku są już w stanie zaawansowanej nadwagi. Czasem mają już nadciśnienie lub zaburzoną tolerancję glukozy, są po wielu próbach odchudzania się. W tym wieku kobiety o prawidłowej masie ciała i umiarkowanej aktywności fizycznej powinny przyjmować dziennie od 2000 do 2500 kalorii, a przy małej aktywności czy siedzącym trybie życia - od 1600 do 2100 kalorii. Koniecznie trzeba pamiętać o odpowiedniej dawce białka - 0,8 grama na jeden kilogram masy ciała, czyli ważąca 62 kilogramy kobieta powinna zjadać pod różną postacią około 50 gramów białka (szklankę mleka, 100 gram twarogu i np. 100 gram chudego mięsa). Uwaga jednak na wapń - z nim nie należy z kolei przesadzać (nie ważne jest bowiem jak dużo wapnia przyjmujemy dziennie, lecz jak szybko i sprawnie jest on wchłaniany, głównie za sprawą tłuszczy). Poza tym zbyt duża dawka wapnia może zaburzyć przyjmowanie innych cennych mikroelementów, jak chociażby żelaza. W zupełności wystarczy więc 900-1200 mg wapnia na dobę, czyli np. dwa plastry wędzonego łososia, dwie kromki pełnoziarnistego chleba, 50 gram suszonych moreli i twarożek).

Zalecane produkty: chude mięso, mleko i jego przetwory, ryż, ziemniaki, tłuszcze, warzywa i owoce (ostrożnie z bananami i winogronami)

Ważne

Prawidłowe chudnięcie zakłada spadek masy ciała o pół do jednego kilograma tygodniowo. Odpowiednio kontrolowana przez specjalistę dietetyka i lekarza dieta niskoenergetyczna może trwać kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt tygodni.
W każdym wieku niezbędne są podstawowe badania morfologiczne i biochemiczne krwi oraz ewentualne badania związane z dolegliwościami przewlekłymi. Ważne są informacje o występowaniu chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, czy nadciśnienia. Warto też monitorować skład ciała (zawartość nie tylko tłuszczowej, ale i mięśniowej masy oraz wody). Dodatkowo, jeżeli otyłości towarzyszą zaburzenia metaboliczne czy schorzenia przewlekłe, warto monitorować m.in. ciśnienie tętnicze, stężenia hormonów tarczycy i TSH, czy stężenie kwasu moczowego we krwi.

Odchudzanie 40-50-latków

U niektórych osób dopiero w tej grupie wiekowej pojawiają się pierwsze problemy z nadwagą. U kobiet często związane jest to z przekwitaniem, u mężczyzn mniejszą aktywnością fizyczną i spowolnioną przemianą materii, dlatego zalecana ilość dziennych kalorii nie powinna przekraczać 1800-2000 kalorii. Zwykle w tym okresie zwiększa się nagromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicy jamy brzusznej, co wiąże się często z rozwojem nadciśnienia i zaburzeń w przemianie tłuszczów i węglowodanów. Dodatkowo, może pogarszać się funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Zmniejszeniu ulega też zapotrzebowanie na energię. Tylko białka nadal należy przyjmować tyle co w poprzednich latach. W przypadku normy wapnia, nadal zalecana jest ostrożność. Nieco zamieszania może się jednak pojawić w przypadku złych tłuszczy odpowiedzialnych za podwyższony poziom cholesterolu. Otóż, według doniesień holenderskich uczonych, lekko zwiększony całkowity cholesterolu u kobiet, w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona…. Z drugiej strony jednak gdyby dokonać wyboru między dietą Japończyków, ograniczającą ilość niekorzystnego cholesterolu do minimum, a dietą Amerykanów bazującą na fast foodach, zdecydowanie wygrałaby ta pierwsza. Właśnie minimalna dawka złego cholesterolu uznawana jest za tajemnicę długowieczności mieszkańców Kraju Kwitnących Wiśni.
Zalecane produkty: ryby, chude mięso, fasola, owoce i warzywa

Odchudzanie osób, które skończyły 60 lat

Dieta odchudzająca możliwa jest tylko pod kontrolą lekarza. Przy nadal umiarkowanej aktywności fizycznej i takiej samej masie ciała całkowite dobowe zapotrzebowanie energetyczne zmniejsza się do 1900 -2200 kalorii, a przy zmniejszeniu aktywności fizycznej od 1500 do 1800 kalorii. W tym wieku potrzeba jednak dużo białka - ok. 70 gram na dobę. Warto za to ograniczyć tłuszcze (należy jednak pamiętać o przyjmowaniu niezbędnych kwasów tłuszczowych nienasyconych, zawartych m.in. w rybach). Dietetycy zalecają także zwiększyć dawkę witaminy E, B2, B6 i kwasu foliowego oraz wapnia.
Zalecana ilość kalorii: do uzgodnienia z lekarzem
Zalecane produkty: szpinak, orzechy włoskie, czosnek