Sposoby na zrzucenie NADWAGI (nalepsze treningi)

2015-11-27 11:45

Jeżeli chcesz schudnąć i być zdrowa, maszeruj, biegaj, pływaj, wskakuj na rower, ćwicz aerobik. Możesz być pewna, że na efekty nie będziesz musiała długo czekać. Ćwiczenia wytrzymałościowe to najlepsza forma aktywności fizycznej - poprawiają metabolizm, pozwalają pozbyć się nadwagi i przeciwdziałają negatywnym skutkom cywilizacji.

Sposób na niechciane kilogramy
Autor: thinkstockphotos.com Różne formy aktywności, takie jak trucht, marsz, bieg, aerobic, pływanie i jazda na nartach czy rolkach to najlepszy sposób pozbycia się niechcianych kilogramów, poprawienia przemiany materii i... samopoczucia.

Spis treści

  1. Na pozbycie się nadwagi i poprawienie kondycji najlepsze są ćwiczenia wytrzymałościowe
  2. Jakie ćwiczenia spalają najwięcej kalorii? [WIDEO]
  3. Jeśli chcesz się pozbyć nadwagi musisz być systematyczna
  4. Marsz, trucht lub bieg - formy aktywności, dzięki którym pozbędziesz się nadwagi

Najzdrowszą i najbardziej pożądaną aktywnością, przeciwdziałającą negatywnym skutkom cywilizacji, jest wysiłek o charakterze wytrzymałościowym, angażujący duże partie mięśniowe. Ćwiczenia wytrzymałościowe charakteryzują ruchy cykliczne, wykonywane w dłuższym czasie bez przerw, bądź wszelkie ruchy powtarzane wielokrotnie.

Na pozbycie się nadwagi i poprawienie kondycji najlepsze są ćwiczenia wytrzymałościowe

Żwawy marsz, trucht, bieg długodystansowy, bieg na nartach, pływanie, jazda na rowerze, na rolkach, aerobik to najpopularniejsze przykłady. Tego typu ćwiczenia powodują dogłębne zmiany w organizmie, przede wszystkim podnoszą przemianę materii i regulują gospodarkę tłuszczową, co jest niezmiernie istotne w procesie odchudzania.

Wysiłki wytrzymałościowe bez obaw można podejmować przez całe życie. Poza tym, że mają bardzo pozytywny wpływ na wzmocnienie serca i układu krążenia, zbawiennie wpływają także na usprawnianie i regulację wszystkich narządów  wewnętrznych, ustanawiają pełną homeostazę (równowagę) naszego ustroju.

Jakie ćwiczenia spalają najwięcej kalorii? [WIDEO]

Ważne

Zgodnie z zaleceniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdy dorosły mężczyzna dla utrzymania zdrowia i minimum kondycji fizycznej powinien codziennie szybkim krokiem spacerować przez 1,5 godziny, natomiast kobieta – przez 1 godzinę.

Jeśli chcesz się pozbyć nadwagi musisz być systematyczna

Jeżeli zaczniesz ćwiczyć przypadkowo, bez planu, a co najważniejsze - przygotowania - nie licz na widoczne efekty. Sporadyczne forsowanie organizmu może ci tylko zaszkodzić, doprowadzając do przeciążeń i kontuzji. Bo najważniejsza jest systematyczność. Istotne jest także to, byś dostosowała intensywność i częstotliwość treningu (np. 3-5 razy w tygodniu) do swoich indywidualnych możliwości (wiek, płeć, poziom sprawności).

Marsz, trucht lub bieg - formy aktywności, dzięki którym pozbędziesz się nadwagi

Najbardziej skuteczną, a jednocześnie najprostszą i naturalną formą aktywności wytrzymałościowej jest marsz, trucht lub bieg. Jeżeli masz nadwagę zacznij od marszu szybkim krokiem - wystarczająco podniesie ci tętno, nasili metabolizm, by spalić nadmiar tkanki nieaktywnej – tłuszczu. Natomiast jeżeli jesteś szczupła, by osiągnąć taki sam stan podwyższenia wszystkich funkcji fizjologicznych organizmu, co ludzie otyli chodząc, musisz poruszać się truchtem lub biegiem.

Pamiętaj!

  • Uniwersalność marszu polega na tym, iż uprawiać go mogą wszyscy, wszędzie, w każdych warunkach atmosferycznych i o każdej porze roku.
  • Marsz jest wysiłkiem bezpiecznym - możesz dawkować jego intensywność zmieniając tempo oraz ukształtowanie terenu np. chodząc w górach lub po schodach.
  • Myśląc o zrzuceniu zbędnych kilogramów zadbaj o to, by minimalna dawka ruchu trwała minimum 30 min. 3 razy w tyg. (przy tętnie 130 uderzeń serca na minutę).
  • Nie unikniesz zmęczenia, dzięki któremu po pewnym czasie organizm podnosi swoje możliwości wysiłkowe na wyższy poziom. Uczucie umiarkowanego zmęczenia jest niezbędne, bez niego nie nastąpi proces adaptacji, nie można więc się go bać.
miesięcznik "Zdrowie"