Ta dieta to hit wśród celebrytów. Lekarze i dietetycy załamują ręce: „szkodliwa”

2023-08-01 11:47

Dieta OMAD – znacie? Jeśli nie, warto poznać, co się pod tą nazwą kryje. Żeby znać i... nie stosować. Chociaż tej diecie uległo wiele gwiazd, uważa się, że może szkodzić zdrowiu. Sprawdź, na czym polega dieta OMAD.

Ta dieta to hit wśród celebrytów. Lekarze i dietetycy załamują ręce: „szkodliwa”
Autor: GettyImages Ta dieta to hit wśród celebrytów. Lekarze i dietetycy załamują ręce: „szkodliwa”

Dieta OMAD - ekstremalny post przerywany

Do praktykowania diety OMAD przyznają się m.in. amerykański gitarzysta Bruce Springsteen czy Chris Martin, muzyk z Coldplay. To kolejna wersja postu przerywanego, popularnego wśród celebrytów. Ponoć praktykuje go sam Elon Musk.

Ale dieta OMAD to wersja bardziej ekstremalna. Lekarze i dietetycy są stanowczo na „nie”. Dlaczego? OMAD – jak sam skrót wskazuje – oznacza „one meal a day”. Czyli „jeden posiłek dziennie”. Czy to właściwa droga do smukłej sylwetki?

Czesław Michniewicz strasznie chudnie! Imponująca metamorfoza

Lekarze i dietetycy odradzają dietę OMAD

Dietę OMAD nazywa się też dietą typu intermittent fasting. Polega na tym, że przez cały dzień spożywa się jeden obfity posiłek. Naukowcy, lekarze i dietetycy stanowczo jednak odradzają taki wariant, niezależnie od pochwalnych celebryckich wypowiedzi.

"Należy również zauważyć, że chociaż ta dieta może działać w przypadku celebrytów, mają oni również dostęp do dietetyków, wysokiej jakości produktów i suplementów w razie potrzeby. Dla większości z nas ten rodzaj diety może być niezrównoważony i potencjalnie szkodliwy" – wyjaśnia na łamach The Conversation prof. Amanda Avery z Uniwersytetu w Nottingham.

Co istotne, wielu celebrytów niekoniecznie mówi prawdę o swojej diecie. Co najmniej część wspiera się takimi technikami, jak odsysanie tłuszczu albo suplementami i lekami nie zawsze dopuszczonymi do obrotu. Później jednak kreują swój wizerunek, powołując się na określone diety, które ich fani nierzadko próbują naśladować.

Dieta OMAD - konsekwencje 

Naukowcy wskazują również, że jedzenie tylko jednego posiłku dziennie działa niekorzystnie na ciśnienie krwi. Taka dieta może także podnosić poziom cholesterolu. Oprócz tego osobom stosującym dietę OMAD towarzyszy stale uczucie głodu i dyskomfortu. Ponadto zauważono, że jeden posiłek dziennie sprzyja zwiększeniu poziomu hormonów odpowiedzialnych za odczuwanie głodu. 

Natomiast obserwacje wskazują, że redukcja kalorii z zachowaniem 3-5 posiłków w ciągu dnia to sposób skuteczniejszy i mniej dotkliwy, jeśli chodzi o utratę masy ciała i jednoczesne zachowanie dobrego samopoczucia.

W badaniach dotyczących diety OMAD zaobserwowano, że oprócz redukcji tkanki tłuszczowej, dochodziło też do utraty tkanki mięśniowej, a nawet do pogorszenia gęstości kości u osób, które korzystały z tego typu rozwiązań żywieniowych.

Na dłuższą metę może więc dochodzić do poważnego rozstroju organizmu, niedoborów witamin i minerałów, zaburzeń metabolicznych, zaburzeń trawienia, zaparć, zasłabnięć powodowanych spadkami poziomu cukru we krwi. Żywienie się raz dziennie może też niekorzystnie wpływać na procesy myślowe i zdolności poznawcze.