Boostery testosteronu - skład i działanie. Czy warto je stosować?

2018-07-31 10:58

Booster testosteronu to preparat zwiększający poziom testosteronu w organizmie. Boostery zawierają substancje pochodzenia naturalnego, dlatego na ogół nie wywołują skutków ubocznych. Czy warto jednak sięgać po te specyfiki, jaka jest ich skuteczność i jakie dają efekty? Dowiedz się, jak działają boostery testosteronu.

Boostery testosteronu - skład i działanie. Czy warto je stosować?
Autor: thinkstockphotos.com Boostery testosteronu zwiększają w naturalny sposób ilość tego hormonu w organizmie i wpływają na lepsze osiągi sportowe.

Spis treści

  1. Co to jest booster testosteronu? Skład i działanie boosterów
  2. Dlaczego warto zażywać boostery testosteronu?
  3. Jakie efekty dają boostery testosteronu?
  4. Boostery testosteronu - skutki uboczne
  5. Czy warto stosować boostery testosteronu i komu są polecane?

Co to jest booster testosteronu? Skład i działanie boosterów

Boostery testosteronu są to suplementy, które mają podnieść poziom tego hormonu w naszym organizmie. Większość z nich wykorzystywana była w różnych zakątkach świata przez medycynę ludową. W Chinach na przykład dla cesarza, który miał wiele żon i musiał płodzić liczne potomstwo w celu utrzymania dynastii, zarezerwowano specjalną mieszankę ziół. Żeń-szeń w różnych odmianach zmieszany w odpowiednich proporcjach dawał władcy nie tylko wyższy poziom libido, lecz także wpływał na jasność jego umysłu oraz płodność.

Inkowie z kolei zwykli wykorzystywać roślinę o nazwie maca, czyli żeń-szeń peruwiański. Roślina miała dawać podobne efekty jak jej koreański kuzyn.

W latach świetności kulturystyki został wypromowany tribullus terrestris, czyli buzdyganek naziemny. Wedle badań zwiększał on poziom testosteronu u szczurów. Zaczął więc być chętnie stosowany przez mężczyzny.

Są to przykłady ziół wykorzystywanych we współczesnych boosterach testosteronu. Nauka oraz medycyna poszły jednak do przodu i skład suplementów został mocno wzbogacony. Teraz można w nich znaleźć dodatkowo:

  • kwas D-asparaginowy, czyli popularne DAA, które jest w pełni syntezowane przez nasz organizm. Jego wyższy poziom ma jednak wpłynąć pozytywnie na realne podniesienie się poziomu testosteronu;
  • witamina B6, która wpływa pozytywnie na regenerację organizmu, przez co jest wykorzystywana również w preparatach poprawiających jakość snu;
  • cynk, który znacząco wpływa na męskie libido. Nie bez powodu Casanova znany był z jedzenia codziennie 10 ostryg, które zawierają mnóstwo tego pierwiastka;
  • saw palmetto, czyli roślina od dawna wykorzystywana jako afrodyzjak. Wspomaga pracę prostaty oraz pozytywnie wpływa na libido.

Substancji wykorzystywanych w boosterach testosteronu jest oczywiście więcej, jednak dostępne na sklepowych półkach suplementy są wolne od dopingu.

Czytaj też: Legalny doping - naturalne sposoby na poprawę wydolności organizmu

Dlaczego warto zażywać boostery testosteronu?

Poziom testosteronu u mężczyzn jest różny. Jedni mają go bardzo dużo, inni z kolei za mało. Od jego ilości zależy w sporej mierze nasz charakter. Im go więcej, tym mocniej mężczyzna będzie przypominać samca alfa. Takie osoby potrzebują rywalizacji, wyzwań oraz bije od nich olbrzymia pewność siebie. Ma to duże znaczenie również w treningu. Wysoki poziom testosteronu ułatwia budowanie masy mięśniowej, spalanie tkanki tłuszczowej oraz osiąganie wyników sportowych. Mężczyźni z niskim poziomem tego hormonu są najczęściej słabi fizycznie i nie czują tak silnej potrzeby realizowania się na polu sportowym.

Jakie efekty dają boostery testosteronu?

Podstawowym efektem zażywania boosterów testosteronu jest jego zwiększony poziom. To z kolei może sprzyjać lepszej regeneracji organizmu. Jest to szczególnie przydatne sportowcom i osobom narażonym na intensywny wysiłek fizyczny. Wyższy poziom testosteronu to również łatwiejszy proces budowania masy mięśniowej. Ten męski hormon sprzyja ponadto spalaniu tkanki tłuszczowej.

Czytaj też: REDUKCJA - 8 błędów, które spowalniają redukcję tłuszczu

Dodatkowymi korzyściami są oczywiście podniesione libido i zwiększona pewność siebie. Mężczyźni z wysokim poziomem testosteronu czują się lepiej i stają się bardziej atrakcyjni dla kobiet. Nie boją się również podejmować ryzyka oraz trudnych decyzji. Chętnie podejmują wyzwania. Zagęszczeniu ulega również struktura kośćca oraz wzrasta znacząco poziom siły mięśniowej, co jest świetną wiadomością dla wszystkich bez względu na rodzaj uprawianego sportu. Mocniejsze kości oraz mięśnie to lepsze rezultaty i mniejsze ryzyko kontuzji.

Ważne

Boostery testosteronu - skutki uboczne

Korzystanie z naturalnych boosterów testosteronu nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi. Wyjątkiem może być uczulenie na któryś ze składników preparatu. Zdecydowanie gorszymi wydają się skutki uboczne obniżonego poziomu testosteronu - są to między innymi problemy z erekcją, obniżone libido, niskie poczucie własnej męskości, zachwiana pewność siebie oraz problemy z regeneracją.

Biorąc pod uwagę fakt, że skład większości dostępnych boosterów opiera się na ziołach oraz witaminach można bezpiecznie założyć, że nie powinny dać żadnych negatywnych skutków ubocznych. Jednak dla pewności zawsze warto zrobić sobie badania lekarskie. Zbadanie poziomu testosteronu przed rozpoczęciem suplementacji oraz rozmowa z lekarzem, który będzie w stanie wskazać ewentualne przyczyny obniżonego poziomu hormonu pozwoli na dobranie lepszej kuracji.

Czy warto stosować boostery testosteronu i komu są polecane?

Zdecydowanie warto stosować boostery testosteronu. Są one polecane mężczyznom w średnim wieku i starszym. Coraz częściej sięgają jednak po nie osoby młode. Dlaczego? Ponieważ wpływają pozytywnie na regenerację organizmu oraz osiągane wyniki sportowe. Mają również wpływ na psychikę. Mężczyzna, który zdaje sobie sprawę ze swojego wysokiego poziomu testosteronu czuje się pewniej i chętnie stawia się w roli samca alfa. W dzisiejszych czasach jest to coś, czego wielu mężczyzn potrzebuje jako motoru napędowego dla swoich działań.

O autorze
Tomasz Piotrowski
Tomasz Piotrowski
Jest certyfikowanym trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia. Swoją wiedzę zdobywał u najlepszych ekspertów w branży fitness w Polsce. Posiada kilkuletnie doświadczenie w pracy jako dietetyk w prywatnej placówce w Krakowie oraz doświadczenie w pracy jako trener personalny. Zajmuje się także pisaniem artykułów eksperckich na temat zdrowia, treningów i suplementacji oraz pracą w branży suplementacyjnej. Jest pasjonatem szermierki na pięści.