Sibutramina: działanie i skutki uboczne stosowania sibutraminy
Sibutramina to substancja zwiększająca uczucie sytości i podnosząca wydolność organizmu. Sibutramina znalazła się na liście substancji zakazanych w sporcie, bo nawet niewielkie jej ilości stosowane w czasie intensywnego wysiłku fizycznego mogą być niebezpieczne i prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych, a nawet do śmierci. Zobacz, składnikiem jakich preparatów jest sibutramina i jakie skutki uboczne powoduje jej stosowanie.
Spis treści
Sibutramina to organiczny związek chemiczny stosowany jako środek hamujący łaknienie w leczeniu otyłości. Jest również znany i stosowany przez sportowców. Jednak ze względu na niekorzystny wpływ na zdrowie preparaty z sibutraminą zostały wycofane ze sprzedaży. Sibutramina wpisana została przez Światową Organizację Antydopingową (WADA) na listę substancji zabronionych w sporcie. Ma działanie pobudzające na ośrodkowy układ nerwowy.
Niestety nadal stosuje się sibutraminę jako dodatek do preparatów ziołowych lub zanieczyszczenie suplementów dla sportowców. A ich producenci nie informują o obecności zakazanej substancji w środku spożywczym.
Sibutramina a wysiłek fizyczny
Sibutramina podobnie jak efedryna należy do stymulantów, a więc środków pobudzających. Sibutramina zwiększa wydolność organizmu, opóźnia wystąpienie zmęczenia i zwiększa intensywność ćwiczeń. Ponadto stymuluje czynność serca, przyspiesza tempo przemiany materii zwiększając syntezę glikogenu w mięśniach oraz wykorzystanie tkanki tłuszczowej do celów energetycznych.
Skutki uboczne stosowania sibutraminy
Lista skutków ubocznych stosowania sibutraminy jest dość długa. Wśród nich wymienia się między innymi:
- Zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi i przyspieszenie częstości bicia serca;
- Zwiększenie ryzyka wystąpienia udarów mózgu, zawałów serca;
- Nudności, biegunki;
- Agresywność, brak kontroli nad zachowaniami, niepokój;
- Zaburzenia smaku, utratę łaknienia, suchość w jamie ustnej;
- Zaburzenia snu;
- Zaburzenia widzenia;
- Zaburzenia termoregulacji, uderzenia gorąca, potliwość;
- Zaburzenia cyklu miesiączkowego, impotencja;
- Zaburzenia psychiczne, depresje;
- Uzależnienie.
Stosowanie sibutraminy jest szczególnie niebezpieczne wśród osób z chorobami serca i nadciśnieniem tętniczym. Nawet niewielkie dawki mogą prowadzić do śmierci.
Jak uchronić się przed zanieczyszczonymi suplementami?
Niestety wybierając suplement nie mamy pewności, że kupimy preparat niezanieczyszczony substancjami zabronionymi. Aby zminimalizować ryzyko kupna suplementu z niedozwolonym środkiem, należy kupować tylko produkty dopuszczone do sprzedaży w Polsce, z zaufanego źródła, posiadające certyfikaty. Warto też unikać suplementów, w których informacje na etykiecie są niespójne, w języku obcym lub preparatów reklamowanych drogą mailową.
Polecany artykuł:
Sulementy zawierające sibutraminę:
Hyperdrina, Liquibolix , Arli, Hours Diet, Extrim Plus 24 Hour Reburn, Venom Hyperdrive 3.0, Zhen de Shou, Afibron, Meridia, Lindaxa, Obesan