Efedryna – działanie, efekty stosowania, skutki uboczne
Efedryna to substancja dopingująca, której efektem stosowania jest zwiększenie zdolności do wysiłku fizycznego. Efedryna wchodzi w skład preparatów na odchudzanie oraz leków stosowanych w chorobach układu oddechowego. Jakie działanie ma efedryna, czy jej stosowanie poprawia wyniki sportowe i jakie ma skutki uboczne?
Spis treści
- Efedryna - co to jest?
- Efedryna - działanie
- Efedryna - efekty stosowania
- Efedryna – skutki uboczne
- Efedryna - przeciwwskazania
Efedryna - co to jest?
Efedryna to organiczny związek chemiczny o działaniu pobudzającym ośrodkowy układ nerwowy. Pozyskiwana jest z rośliny o nazwie Ephedra sinica, którą od wieków wykorzystuje się w medycynie chińskiej. Choć poprawia wydolność organizmu, efedryna może jednocześnie powodować niebezpieczne skutki uboczne - w tym bóle głowy, nudności, wymioty.
Ponadto substancja ta charakteryzuje się negatywnym wpływem na układ oddechowy i układ krążenia - może między innymi wywoływać nagłe skoki ciśnienia, powodować drżenie rąk czy bezsenność. Z tego powodu efedrynę wpisano na listę zabronionych środków dopingujących w sporcie.
Czytaj też: Środki dopingujące w sporcie - które są legalne?
Efedryna - działanie
Efedryna należy do grupy stymulantów - środków pobudzających. Jako substancja naturalna występuje w świecie roślin pod postacią alkaloidu roślinnego. Uzyskuje się ją z różnych gatunków przęśli, m.in. Ephedra sinica i Ma-huan oraz na drodze syntezy chemicznej. Ekstrakt z efedryny w medycynie chińskiej jest stosowany od 5 tysięcy lat w leczeniu astmy oskrzelowej. Na Bliskim Wschodzie efedryna znalazła zastosowanie w leczeniu astmy, gorączki, dreszczy czy przeziębienia. Substancja ta ma również działanie zmniejszające apetyt, masę ciała oraz zwiększające zużycie energii, dlatego jest stosowana przez osoby odchudzające się.
Efedryna wchodzi też w skład leków rozszerzających oskrzela, stosowanych w astmie oskrzelowej, nieżycie nosa, zapaleniu zatok czy zapaleniu oskrzeli.
Efedryna nie jest dopuszczona do sprzedaży jako suplement diety. Znajduje się na liście zabronionych środków dopingujących, opracowanej przez Światową Agencję Antydopingową (WADA).
Czytaj też: Metanabol, czyli "metka" - efekty i skutki uboczne stosowania metanabolu
Efedryna - efekty stosowania
Efedryna zwiększa siłę mięśni
Wśród kulturystów efedryna jest bardzo popularna jako substancja zwiększająca wydolność organizmu. Poprawia ona siłę skurczu mięśni szkieletowych, co przekłada się na wzrost możliwości wysiłkowych - w ten sposób zawodnik może podnieść większy ciężar w krótszym czasie.
Efedryna wzmaga przyrost masy
Po przyjęciu efedryny mięśnie są także bardziej odporne na zmęczenie, dzięki czemu trening może trwać dłużej i być bardziej efektywny. Ponadto substancja ta stymuluje czynność serca oraz wzmaga syntezę białka w mięśniach szkieletowych, co powoduje szybszy przyrost masy mięśniowej.
Efedryna przyspiesza odchudzanie
Jeszcze jednym bardzo ważnym efektem stosowania efedryny jest jej wpływ na tempo przemiany materii. Szacuje się, że regularne zażywanie tego środka pozwala przyspieszyć tempo metabolizmu o 10%. Bezpośrednio po zażyciu efedryna powoduje wzrost temperatury ciała, co nasila proces rozpadu tkanki tłuszczowej. Z tego powodu po tę substancję często sięgają osoby, które chcą schudnąć, a także kulturyści chcący spalić podskórną tkankę tłuszczową i uwydatnić rzeźbę mięśni. Jednocześnie właściwości anaboliczne efedryny powodują, że wraz utratą kilogramów nie dochodzi do rozpadu tkanki mięśniowej - fakt ten ma szczególne znaczenie dla osób trenujących siłowo.
Sprawdź też: Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy
Efedryna – skutki uboczne
Zażywanie efedryny może być niebezpieczne dla zdrowia i powodować wiele skutków ubocznych. Stosowanie efedryny przez krótki okres może powodować bóle głowy, nudności, wymioty i biegunki. Ponieważ substancja ta wpływa na zwiotczenie pęcherza moczowego i skurcz jego zwieracza, po jej zażyciu u mężczyzn mogą pojawić się problemy z oddawaniem moczu i zaburzenia potencji.
Zobacz też: Ćwiczenia mięśni Kegla u mężczyzn wzmacniające erekcję
Długotrwałe stosowanie tego alkaloidu wiąże się z negatywnym wpływem na układ krążenia, może powodować nadciśnienie tętnicze, arytmię serca oraz niewydolnością układu oddechowego.
Skutki uboczne efedryny to między innymi:
- suchość w ustach,
- drżenie rąk,
- bezsenność,
- halucynacje,
- nerwowość,
- skoki ciśnienia,
- podniecenie,
- zmiany skórne
- utrata łaknienia;
- podwyższenie stężenia insuliny we krwi.
Warto też dodać, że efedryna zażywana regularnie powoduje rozwój tolerancji - oznacza to, że organizm uodparnia się na początkowe dawki substancji i dla uzyskania takiego samego efektu trzeba je stale zwiększać. To z kolei prowadzi do nasilenia skutków ubocznych, zatrucia organizmu oraz jego wyniszczenia.
Suplementy zawierające efedrynę (zabronione w legalnej sprzedaży):
Xtreme Thermoburn, Thermal Pro, ECA Xtreme, Blue Impact, Metabotrol, Yellow Devils, Hydroxytrol, Ripped Power, Zenelenan Pro, Superdrine RX-10, Metabotrol
Efedryna - przeciwwskazania
W związku z dużym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych, efedryna nie powinna być w ogóle stosowana przez zdrowe osoby w celu schudnięcia lub budowy masy mięśniowej. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego, cierpiące na nadciśnienie, cukrzycę, nadczynność tarczycy, łagodny przerost gruczołu krokowego czy jaskrę. Środek może potęgować objawy chorobowe u osób z nerwicą. Efedryna pod postacią leku dozwolona jest jedynie w terapii astmy i zakażeń dróg oddechowych.
Polecany artykuł: