3 znakomite zupy dla diabetyków. Cukier pod kontrolą, przysługa dla serca i nerek

2024-03-14 14:38

Gotowanie to zdrowy i polecany sposób obróbki termicznej, ale w przypadku osób chorujących na cukrzycę ma swoją ciemniejszą stronę. Chociaż sama utrata składników odżywczych jest niewielka, to składnikom o wysokiej zawartości węglowodanów skacze w jej efekcie jeszcze indeks glikemiczny (IG). Znajdzie się jednak rada, by jeść zupy i się tym nie martwić.

Zupy zupy dla diabetyków. Cukier pod kontrolą, przysługa dla serca i nerek
Autor: GettyImages

Zupy dla cukrzyka (poprawnie - diabetyka) to ważny i bezpieczny składnik diety. Zapewniają solidną dawkę błonnika, który sprzyja obniżeniu poziomu cukru we krwi. Sycą, nawilżają, dostarczają witaminy, minerały i dobre białko. W efekcie jesz i troszczysz się nie tylko o poziom cukru we krwi, ale o serce, nerki czy mięśnie.

Jak uniknąć wysokiego IG dania? Pomaga w tym zwiększenie ilości białka w przepisie, poprzez dodanie dobrego mięsa, ryby, jaja lub tofu, ale także poprzez zwiększenie porcji tłuszczu.

Które zupy są najlepsze? Wybór jest spory, ale my polecamy na początek te trzy.

Chłodniki – odżywcze i ochładzające zupy na gorące dni

1. Dobra zupa nie tylko dla diabetyka - kalafiorowa

Zupy warzywne budzą sporo emocji, bo niektóre warzywa po ugotowaniu mają znacząco wyższy indeks glikemiczny, a w zupie trudno ich nie rozgotować. By uniknąć tego problemu, raczej nie wrzucaj marchwi do zupy i stawiaj na warzywa niskowęglowodanowe, jak choćby kalafior.

Wśród zup wartych polecenia dla osób zmagających się z cukrzycą lub będących w grupie ryzyka, czy też po prostu chcących dbać o zdrowie, na pewno powinna znaleźć się zupa ogórkowa, kalafiorowa, z dyni, brokułowa, pieczarkowa, zupa z soczewicy, zupa grochowa, ale też zupa gulaszowa czy krupnik.

Dlaczego kalafiorowa?

Witaminy z grupy B, witamina E, K, C, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód oraz cynk - to tylko niektóre kalafiorowe skarby, przy znikomej dawce kalorii - niewiele ponad 20 kcal/100 g.

Wszystko, co dobre w kalafiorze, zawiera też dobra, wiosenna zupa. Dodatkową zaletą jest fakt, że ugotowane warzywo wielu osobom po prostu lepiej smakuje - jest łagodne, bez posmaku goryczki na języku.

Bazą dobrej zupy może być sam wywar warzywny, drób, wołowina. Ta ostatnia, głównie dzięki zawartości kwasów CLA, karnityny i tauryny, sprzyja odchudzaniu. Drób (najlepiej bez skóry) to cenne źródło białka i witamin z grupy B.

Zdecydowanie więcej na ten temat: Ulubiona wiosenna zupa Polaków. Wspiera nerwy, układ krwionośny i wzmacnia kości

2. Dobra zupa, gdy pilnujesz poziomu cukru we krwi - zupa pieczarkowa

W zupie dla cukrzyka warto unikać dodatku zasmażki czy mąki i innych tego typu zabielaczy. Niewskazane są też zupy z lanymi kluskami przygotowanymi na bazie białej mąki, z białym ryżem czy białym makaronem.

Produkty te można zastąpić razowymi lanymi kluskami, brązowym ryżem czy razowym makaronem. I raczej nie gotuj tych dodatków w zupie - ugotuj osobno i podawaj razem już na talerzu.

Pieczarkową czasem podajemy z ziemniakami. Osoby chorujące na cukrzycę powinny tego unikać. Sprawdź, jak wspaniale te zupa komponuje się z rozsądniejszymi dodatkami. Na pewno ci posmakuje.

Dlaczego pieczarkowa?

W talerzu domowej zupy pieczarkowej jest zazwyczaj ok. 65 kcal. To nie powinno dziwić - przecież zupa grzybowa to klasyczne danie postne.

Pieczarkowa rozgrzewa i syci na dłużej, więc podejrzewasz, ze licznik kalorii poszybował w górę. Tymczasem to skutek dostarczenia organizmowi sycącego białka. Zupa pieczarkowa może dostarczać od 5 do 10 gramów białka na porcję.

Zdecydowanie więcej na ten temat: Cukier i cholesterol w dół. Ta zupa nie cieszy się popularnością, a jest fit i zdrowa

3. Zupa ogórkowa - kiedy musisz uważać na cukier

Trudno sobie wyobrazić zupę ogórkową z rybą, więc ten sposób stabilizowania indeksu glikemicznego nie przejdzie. Z drugiej strony - jak żartują niektórzy - ponoć dobra zupa jest zawsze na winie, czyli z tego, co się pod rękę nawinie.

Jeśli coś możesz bez obaw jeść chorując na cukrzycę, to znaczy, że możesz to wrzucić do zupy i poczęstować każdego, kto dba o zdrowe odżywianie. Warto o tym pamiętać - dieta diabetyków to nie jest żaden nadzwyczajny sposób odżywiania, tylko coś, co lubi ludzki organizm.

Tak czy owak - zapewne ogórkowa na wołowinie będzie łatwiejsza do przyjęcia. Zacznij od sprawdzonych smaków, a potem dorzucaj to i owo wedle uznania.

Dlaczego ogórkowa?

Polacy ją kochają, chociaż świat nie docenia. To znowu moc błonnika, a ten pomaga w regulacji trawienia oraz w utrzymaniu zdrowia układu pokarmowego i kontrolowaniu poziomu cukru.

Potas i magnez to kolejne cenne składniki tej pysznej zupy. Potrzebuje ich układ krążenia i układ nerwowy, a ty, z cukrzycą czy bez, potrzebujesz się o nie zatroszczyć.

Zdecydowanie więcej na ten temat: Pobudzi układ odpornościowy, zadba o jelita. Świat nie docenia polskiego przysmaku