Czy w kapsułkach jest zdrowa kawa? Rozwiewamy wątpliwości

2025-04-03 20:05

Ekspresy na kapsułki mają już prawie 40 lat (sam patent pół wieku), ale wciąż sposób przyrządzania kawy w ten sposób budzi wątpliwości, zarówno ekologów, jak i konsumentów. Małą czarną dietetycy zaliczają już nawet do superfoods, ale czy dotyczy to również tej kapsułkowej?

Niezdolność do pracy z powodu palenia podstawą do renty. Sprawdź, kto i jakie pieniądze może dostać
Autor: GettyImages

W 2022 roku właściwie zakończyła się dyskusja na temat tego, czy kawa jest zdrowa. Po przeanalizowaniu danych 450 tys. dorosłych pacjentów z brytyjskiego biobanku naukowcom udało się ustalić, że picie każdego dnia około 2-3 filiżanek większości rodzajów kawy może chronić przed chorobami układu krążenia i przedwczesną śmiercią.

Okazało się, że umiarkowane spożycie kawy mielonej, rozpuszczalnej, a nawet bezkofeinowej, powinno być uznawane za część zdrowego stylu życia. 

Wątpliwości pozostały w kwestii kawy słodzonej i z innymi dodatkami niż cukier, a także kawy z kapsułek, bo te nie były potraktowane osobno w porównywalnie wiarygodnych badaniach.

Zwolennicy kawy kapsułkowej przekonują, że nie było takiej potrzeby. Przeciwnicy twierdzą, że są co najmniej trzy aspekty, które wymagałyby osobnej analizy.

Poradnik Zdrowie - Zdrowotne właściwości kawy

1. Jakość kawy w kapsułce

Wysokiej jakości kawa kapsułkowa zawiera tylko zmielone ziarna kawy, bez dodatku sztucznych substancji, mleka w proszku, cukru czy innych polepszaczy smaku. W każdej kapsułce znajduje się precyzyjnie odmierzona ilość kawy, dopasowana do odpowiedniej techniki parzenia, co gwarantuje powtarzalność smaku i aromatu w każdej filiżance. Spokojnie można założyć, że taka kawa jest zdrowa.

Skąd masz wiedzieć, co siedzi w twojej kapsułce? Przede wszystkim pamiętaj o zasadzie powtarzanej do znudzenia, dotyczącej w zasadzie wszelkich produktów spożywczych - czytaj etykiety i wszelkie informacje dostępne na opakowaniu.

Im bardziej niepewne jest źródło, w którym się zaopatrujesz, tym bardziej wskazane, by jedną kapsułkę otworzyć i upewnić się, że zawiera dokładnie to, co deklaruje producent.

Pamiętaj, że hermetyczne zamknięcie kapsułek sprawia, że kawa zachowuje świeżość i wartości odżywcze. Kapsułki chronią kawę przed utlenianiem i utratą aromatu, co oznacza, że nie traci ona swoich przeciwutleniaczy, m.in. polifenoli, które mają działanie przeciwzapalne i wspierają zdrowie serca.

2. Jak kapsułka wpływa na jakość kawy

Kawa traci świeżość z powodu kilku czynników, z których najistotniejsze to higroskopijność, utlenianie, ekspozycja na światło i ciepło oraz rozpad olejków eterycznych.

Kawa w aluminiowych kapsułkach utrzymuje świeżość nawet do 50 razy dłużej niż kawa, która ma kontakt z tlenem (np. świeżo otwarta paczka ziaren kawy).

Żadne badania nie potwierdziły negatywnego wpływu aluminium na kawę - w temperaturze, w której jest przyrządzana, nic niebezpiecznego się do kawy nie uwalnia, chociaż niektórzy smakosze twierdzą, że aromat kawy kapsułkowej jest inny.

Co z plastikiem? Jego wpływ na nasze zdrowie jest wciąż badany i budzi szereg obaw. Im mniej plastiku, tym zapewne lepiej. Dotyczy to też kawy.

Myśląc o ewentualnych zanieczyszczeniach kawy w kapsułkach nie można zapomnieć o samym ekspresie. Trzeba przy tym pamiętać, że ewentualne osady czy uwalniane toksyny nie dotyczą konkretnych urządzeń, a są potencjalnym zagrożeniem nawet w przypadku najprostszych czajników elektrycznych.

Kontrola najtańszych, pochodzących z Azji, urządzeń kilka lat temu ujawniła, że nie spełniają europejskich kryteriów.

Jeśli wybierzesz ekspres dobrej marki, atestowany, nie zrobisz sobie krzywdy. Chociaż zapewne byłoby idealnie, gdyby elementy przepływowe w urządzeniu były szklane, a kapsułki w pełni biodegradowalne, papierowe.

Takie rozwiązania są już czasem dostępne na rynku, chociaż wciąż bardziej jako ciekawostka, niezbyt popularne.

Pobudzające napoje

Kawa z kapsułki - kwestie ekologiczne

Warto pamiętać, że kwestii ekologii i ludzkiego zdrowia nie da się tak po prostu rozdzielić. Kawa kapsułkowa od lat budzi kontrowersje w tym temacie.

Już w 2016 roku BBC donosiła o decyzji miasta Hamburg, by wyeliminować kapsułkową kawę ze wszelkich instytucji finansowanych ze środków publicznych.

Od tamtej pory toczy się dyskusja, co zrobić z kapsułkami, które nie mogą być traktowane jako produkt ekologiczny, skoro na każde 6 g kawy przypada ok. 3 g śmieci.

Producenci kapsułek i wszelkich akcesoriów związanych z tą formą przyrządzania kawy próbują poprawiać wizerunek produktu, eksponując choćby kwestię oszczędzania wody, wprowadzanego recyklingu opakowań, a także wyników badań potwierdzających, że kapsułki nie trują kawoszy, przynajmniej bezpośrednio. Bo jako śmieci już takie dobre przecież nie są, chociaż nie brakuje prób wyprodukowania łatwej do recyklingu kapsułki - choćby ze składników naturalnych, nadających się na kompost.

- To mija się z celem. W przypadku kapsułek z kawą nie chodzi o recykling - chodzi o zmniejszenie ilości rzeczy, które musimy wyrzucić lub poddać recyklingowi. Recykling powinien być ostatecznością w walce z odpadami, a nie natychmiastowym rozwiązaniem -  tłumaczył dla BBC przed laty Piotr Barczak, urzędnik ds. polityki odpadowej w Europejskim Biurze Środowiska.

Jak dotąd, w tej kwestii wiele się nie zmieniło.

SuperZdrowi
Światowy Dzień Zdrowia. SuperZdrowi