Jakie owoce jeść przy miażdżycy? Koniecznie włącz je do swojej diety
Owoce, podobnie jak warzywa, są zalecane przez lekarzy w profilaktyce miażdżycy. Jednakże nie każdy owoc będzie wywierał taki sam dobroczynny wpływ na organizm i redukował ryzyko dalszego rozwoju choroby. Czy wiesz, które z nich najbardziej ci się przysłużą, gdy chorujesz na miażdżycę?
Spis treści
- Dlaczego owoce są polecane w chorobie miażdżycowej?
- Substancje i związki zawarte w owocach o korzystnym działaniu przeciwmiażdżycowym
- Jakie owoce jeść w miażdżycy?
Dlaczego owoce są polecane w chorobie miażdżycowej?
Miażdżyca jest chorobą, która najprościej mówiąc – polega na odkładaniu się niekorzystnej frakcji cholesterolu w ściankach tętnic, doprowadzając tym samym do ich zwężenia, gorszego przepływu krwi, ryzyka nadciśnienia oraz ryzyka powstawania skrzepów i udaru. Wszelkie więc działania, które będą miały na celu obniżenie frakcji LDL (lipoprotein niskiej gęstości) w organizmie, szybsze jej usuwanie, jak również zapobieganie jej utlenianiu, będą działały z korzyścią u osób narażonych na ryzyko rozwoju miażdżycy lub już na nią cierpiących.
Owoce są jedną z tych grup żywności, która dzięki zawartości błonnika zmniejszającego wchłanianie cholesterolu z jelit, czy też dzięki działaniom przeciwutleniającym, korzystnie wpływa na stan osób chorujących na miażdżycę. Jak pokazują badania – u kobiet, które spożywały ponad 10 porcji owoców i warzyw dziennie, ryzyko pojawienia się miażdżycy zmniejszało się o 32 % w stosunku do kobiet, które spożywały jedynie 2,6 porcji owoców i warzyw na dzień.
Substancje i związki zawarte w owocach o korzystnym działaniu przeciwmiażdżycowym
Antyoksydanty
Owoce są bardzo dobrym źródłem antyoksydantów, które w pewnym stopniu zapobiegają miażdżycy i nie dopuszczają do dalszego rozwoju choroby. Przede wszystkim dlatego, że neutralizują wolne rodniki, które doprowadzają do peroksydacji lipidów.
Aby zrozumieć, jak ważne jest dostarczanie organizmowi przeciwutleniaczy, należy zrozumieć, że za powstanie miażdżycy odpowiada odkładanie się blaszek miażdżycowych. Te powstają zaś w momencie, gdy lipidy niskiej gęstości (frakcja LDL) w wyniku zbyt małej ilości antyoksydantów ulegają utlenieniu.
Taka utleniona frakcja zostaje pożarta następnie przez makrofagi, a te z kolei zamieniają się w komórki piankowate, stanowiące główny składnik blaszki miażdżycowatej. Jeśli więc zapobiegniemy nadmiernemu utlenianiu się frakcji LDL, spożywając regularnie owoce, wówczas możemy częściowo zahamować proces powstawania miażdżycy.
Błonnik
Owoce zasobne są w błonnik rozpuszczalny, który wpływa korzystnie na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Głównie dlatego, że wiąże kwasy żółciowe w jelicie cienkim i potęguje ich wydalanie. W związku z tym mniejsza ilość cholesterolu przedostaje się z jelit do układu limfatycznego, a stamtąd do naczyń krwionośnych.
Nienasycone kwasy tłuszczowe
Awokado to najlepszy przykład owocu, który zawiera korzystne – dla osób chorujących na miażdżycę – nienasycone kwasy tłuszczowe. Stanowi on źródło kwasów omega-9 (jednonienasyconych) oraz omega-3 i omega-6 (wielonienasyconych). Fakt, że te nienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe posiadają wolne wiązanie w długim łańcuchu tłuszczowym, powoduje, że do tego wiązania może przyczepić się reaktywny rodnik tlenu. Dzięki temu zostaje on zneutralizowany i nie niszczy śródbłonka tętnic.
Jakie owoce jeść w miażdżycy?
Do najbardziej polecanych owoców, które powinno się jeść w miażdżycy, zaliczają się te, które są najbardziej zasobne w polifenole (o właściwościach antyoksydacyjnych), a należą do nich:
- aronia,
- porzeczki,
- maliny,
- jagody,
- borówki,
- winogrona,
- grejpfrut,
- jabłko,
- jeżyna,
- pomarańcza,
- truskawki,
- wiśnia,
- świeża żurawina.
Również soki ze wspomnianych przed chwilą malin, jagód, truskawek będą wpływały korzystnie na stan tętnic u osób z miażdżycą. Dobroczynne działanie owoców jagodowych wynika z zawartych w nich procyjanid. Mają one zdolność do: zapobiegania zakrzepom, do hamowania rozrostu blaszki miażdżycowej, jak również do wzmacniania naczyń krwionośnych. Jak wykazały badania na zwierzętach, soki owoców jagodowych dawały pożądany efekt przeciwmiażdżycowy.
Spośród wszystkich innych owoców, warto wymienić też awokado, które wiele osób kwalifikuje jako warzywo. Posiada ono cenne nienasycone kwasy tłuszczowe, które – jak pokazują badania, są w stanie obniżyć parametry ogólnego poziomu cholesterolu, jak również zmniejszyć poziom niekorzystnej frakcji LDL.
Polecany artykuł: