Masz różne stany zapalne? Te produkty pomogą ci je złagodzić

2022-06-24 13:28

Zapalenie to kluczowa reakcja obronna organizmu na bodźce, które niszczą jego tkanki. Tę reakcję mogą wywołać różne czynniki, np. urazy, grzyby, bakterie, a nawet niektóre leki. Pewne produkty mogą również sprzyjać powstawaniu stanów zapalnych, ale niektóre działać odwrotnie, czyli je łagodzić. Które z nich wybierać?

mężczyzna gotuje
Autor: Getty Images

Zapalenie jest ważne, ponieważ dzięki niemu możliwe jest uruchomienie innych procesów takich jak gojenie, naprawa i regeneracja uszkodzonych tkanek. Gdy stanów zapalnych w naszym organizmie jest zbyt dużo, mogą być szkodliwe dla zdrowia i powodować choroby takie jak cukrzyca typu 2 czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Cukier i wszystkie produkty, które zawierają jego spore ilości pod różną postacią, np. słodkie napoje, makarony z pszenicy czy białe pieczywo, sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych w organizmie i je nasilają. "Biała śmierć" tworzy dla nich świetnie środowisko rozwoju.

Eksperci podkreślają, że niektóre produkty mogą pozytywnie wpływać na stany zapalne. Przede wszystkim mogą je łagodzić, dlatego warto włączyć je do swojej diety.

Zapalenie ucha środkowego

Kurkuma

Ta przyprawa to podstawa w kuchni indyjskiej. Każdy kto kiedykolwiek przygotowywał dania z jej dodatkiem, wie, jak intensywny nadaje im kolor. Kurkuma wpływa na wydzielanie gastryny, żółci i sekretyny. Co więcej – działa antybakteryjnie i rozkurczająco.

Dietetyk Lisa Richards podkreśla: "Kurkuma jest naturalnym i skutecznym związkiem przeciwzapalnym. Ta cecha sprawia, że skutecznie zmniejsza przewlekły ból, łagodzi ból stawów i pomaga poprawić jakość życia osób cierpiących na różne formy zapalenia stawów".

Kwasy omega-3

Te niezbędne kwasy tłuszczowe znajdują się m.in. w rybach. Ich właściwości kardioprotekcyjne sprawiają, że są polecane osobom, które cierpią na choroby serca. Jednak mają także właściwości przeciwzapalne.

Kinezyterapeuta i trener personalny Kent Probst wyjaśnia: "Korzyści z niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3 lub oleju rybiego są nie do przecenienia. Są one najbardziej znane ze swoich silnych właściwości przeciwzapalnych. Wiek oraz wiele czynników związanych z dietą i stylem życia może również nieświadomie nasilać stan zapalny w organizmie, potencjalnie przyczyniając się do chorób związanych z wiekiem".

Imbir

To jedna z niewielu roślin, która ma tak wiele korzyści zdrowotnych. Imbir ma właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwwymiotne. Działa także rozgrzewająco i pomaga rozrzedzać wydzielinę w drogach oddechowych, dlatego często zaleca się go podczas grypy i przeziębienia.

Specjalista z The Botanical Institute Daniel Powers stwierdza: "Imbir jest silnym ziołem przeciwzapalnym. Badanie kliniczne wykazało, że imbir znacznie obniżył poziom TNF alfa (biomarker zapalenia) i dialdehydu malonowego (marker stresu oksydacyjnego) w porównaniu do stanu wyjściowego. Dalsze badania pokazują, że dwa składniki imbiru, znane jako gingerol i shogaol, wydają się być główną przyczyną przeciwzapalnego działania imbiru".

Boswellia serrata

Z drzewa Boswellia serrata pozyskuje się żywicę, którą wykorzystuje się w leczeniu np. reumatoidalnego zapalenie stawów. Stosuje się ja także w przypadku biegunek, problemów z wątrobą, a także przy zapaleniu gardła.

Powers tłumaczy: "Niedawne badanie kliniczne wykazało, że ekstrakt z boswelli pomógł zmniejszyć stan zapalny i ból u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów. Badanie to wykazało również, że boswellia pomogła zwiększyć ruchomość kolana, co uważa się za jego zdolność do zmniejszania białek zapalnych. Naukowcy uważają, że działanie przeciwzapalne boswelii można przypisać kwasom bosweliowym znajdującym się w roślinie".