Najlepsze są z grilla, bo smażone chłoną tłuszcz. Zneutralizują rakotwórcze toksyny
Są jagodami, chociaż nie wyglądają i znajdziesz je wśród warzyw. Raczej dostępne w powszechnej sprzedaży, jakoś się u nas nie do końca przyjęły. "Za tłuste", "gorzkie", "mdłe", "dziwne w smaku" - to częste zarzuty, a tymczasem sporo zależy od ciebie. Zrób je jak należy, a będą pyszne i wyjdą na zdrowie. Grillujesz mięso? Tym bardziej o nich pamiętaj.
Owoc psianki podłużnej (Solanum melongena), znanej jako bakłażan lub oberżyna, jest jagodą - gigantyczną, ale wciąż jagodą. Pochodząca z subkontynentu indyjskiego roślina nie jest u nas uprawiana z powodzeniem, chociaż podejmowano wiele prób. Na imponujące zbiory mogą liczyć rolnicy prowadzący uprawy w cieplejszym klimacie.
Na wiele polskich grilli zapewne bakłażany trafią w tę majówkę, ale nie brakuje nieprzekonanych, którzy poza kiełbaskami i karkówką niczego grillować nie zamierzają.
Tymczasem dowiedziono naukowo, że zła opinia dań z rusztu to przede wszystkim skutek wybierania mięsa, które pod wpływem wysokiej temperatury staje się rakotwórcze. Bakłażan tymczasem nie. Wręcz przeciwnie - neutralizuje substancje mutagenne.
Bakłażan - dlaczego warto go jeść
Oberżyna to przede wszystkim woda, ale sporo jej tracimy podczas obróbki termicznej. Niestety, bakłażan nie nadaje się do jedzenia surowy. Wręcz przeciwnie - w takiej formie zawiera toksyczną solaninę.
Jeśli nie wysuszysz go jednak na wiór na patelni, nadal zawiera sporo wody, jest lekkostrawny i wskazany nawet wtedy, gdy się odchudzasz. ma tylko 30 kcal w 100 g.
Oberżyna to znakomite źródło błonnika, regulator pracę układu pokarmowego i ochrona przed cukrzycą typu 2. Twój układ nerwowy doceni jej obecność w diecie - zawiera witaminy z grupy B, a te łagodzą napięcie nerwowe, pozytywnie wpływają na nastrój, a także poprawiają sprawność intelektualną.
Układ nerwowy zyska też dzięki obecnemu w bakłażanie manganowi. Przy okazji wesprzesz też kości i łatwiej uporasz się z metabolizowaniem cukru oraz kwasów tłuszczowych.
Mangan, którego w bakłażanie jest najwięcej, bierze udział w budowie enzymów metabolizujących glukozę i kwasy tłuszczowe, jest też elementem strukturalnym kości i skóry. Mangan jest bardzo ważny w procesach reprodukcji oraz prawidłowym funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego.
Zyska też serce, bo w bakłażanie jest sojusznik jego sprawnej pracy, czyli potas.
Bakłażan i właściwości przeciwnowotworowe
Wśród przeciwutleniaczy zawartych w bakłażanie zapewne na szczególną uwagę zasługuje kwas chlorogenowy. Choćby ze względu na niego warto wrzucić bakłażana na ruszt. Nawet jeśli nie zdominuje grillowej biesiady, warto go podać jako dodatek do do mięsa.
Naukowcy z amerykańskiej agendy Departamentu Rolnictwa Agricultural Research Service podkreślają, że kwas chlorogenowy jest anty-mutagenny, co oznacza, że chroni komórki przed ich niekontrolowanymi zmianami, w tym procesem nowotworzenia. Znaczne ilości kwasu chlorogenowego występują właśnie w bakłażanie.
Generalnie warzywa z rusztu są zdrowe. Dodatkowo zdrowsze grillowanie zapewniają odpowiednie przyprawy (więcej na ten temat).
Bakłażan - usuwamy goryczkę, pozbywamy się problemu z tłuszczem
Wiele osób twierdzi, że gotowany bakłażan nie ma smaku. Sporo w tym prawdy, ale tylko wtedy, gdy nie dodamy do niego przypraw i innych bardziej wyrazistych elementów.
Faszerowane bakłażany to hity wielu kuchni świata, ale trzeba przyznać, że raczej smażone lub pieczone. Świetnie komponują się z pomidorami, papryką, cukinią, z serem, mięsem i wieloma z sosami.
Charakterystyczną goryczkę zwalcza sól - można namoczyć oberżynę w słonej wodzie lub posypać plastry. Fakt, sól nie jest najzdrowsza, ale to nie oznacza, że mamy jej wcale nie jeść. Wręcz przeciwnie - jest nam potrzebna. Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i towarzystw naukowych powinniśmy spożywać 5-6 g soli na dobę.
Bakłażan chłonie tłuszcz, ale z jego odrobiną wielu osobom smakuje lepiej. Można więc go posmarować delikatnie olejem przed wrzuceniem do piekarnika czy na grilla. Jeszcze za dużo tłuszczu? Przed podaniem odsącz go za pomocą papierowych ręczników.
Podajesz oberżynę bez nadzienia? Pamiętaj, by obrócić ją na ruszcie. Chrupiąca skórka smakuje lepiej.