Smaczne, zdrowe, a metabolizm jak złoto. Trzy napoje, które kocha układ trawienny
Zdecydowanie różnią się smakiem. Możesz się nimi raczyć na zimno, gdy doskwiera upał i skutecznie nawodnić. Sprawdzają się też na ciepło, gdyby jednak wieczorem lub o poranku zrobiło się nieprzyjemnie chłodno. Te trzy napoje usprawniają metabolizm. Pij wszystkie.
Nie ma wątpliwości, że białko, niektóre zioła i produkty obfitujące w błonnik, mogą rozpędzić twój metabolizm, ułatwić wypróżnianie, wspomóc kontrolowanie wagi.
Z pewnością napoje, które proponujemy, należą do wspieraczy sprawnej przemiany materii. Wszystkie są zdrowe, bezpieczne i mogą stanowić element zdrowej diety, jeśli nie masz indywidualnych przeciwwskazań.
1. Kakao, czyli moc białka
Sprawny metabolizm zależy w znacznym stopniu od przyjmowania odpowiedniej ilości płynów. Nie myl tego zalecenia z piciem czystej wody. Ta jest zdrowa i pomocna, ale wcale nie jest bezwzględnym warunkiem prawidłowej przemiany materii. Trzeba spożywać płyny. W zasadzie wszystkie są dobre, poza odwadniającym, toksycznym alkoholem.
Zasadniczo można posługiwać się przelicznikiem: 30 ml na każdy kilogram masy ciała dziennie w warunkach normalnych. Oczywiście w upał czy po treningu zapotrzebowanie wyraźnie rośnie.
Dlaczego kakao? Niektórym wystarczy szklanka mleka czy łyk kawy i już pędzą do toalety. Jeśli spożywamy tylko płyny i proste białka, pokarm przez żołądek niemal przelatuje.
Kakao jest pyszne. Zawiera antyoksydanty. Poprawia nastrój. Wycisza. Uważa się, ze zapobiega chorobom cywilizacyjnym. Na procesy trawienne wpływa równie korzystnie jak mleko.
Nie lubisz ani mleka, ani kakao? Jeśli wolisz jogurt naturalny, to jeszcze lepiej. Efekt będzie równie korzystny, a nawet bardziej. Pod jednym warunkiem, że wybierzesz taki, który zawiera żywe kultury bakterii, a nie zawiera cukru. Wówczas nie tylko poprawisz proces trawienia, ale jeszcze zadbasz o zdrowie jelit, wspierając mikrobiom.
Zioła wspomagające trawienie
2. Zielona herbatka, czyli moc ziół
Jeśli lubisz herbaty, to warto choćby od czasu do czasu postawić na naszą redakcyjną propozycję.
Wiemy, że ta herbatka działa odchudzająco, usprawnia metabolizm, jest pyszna i można ją pić dla przyjemności. Na zimno i na ciepło.
Suszony mniszek lekarski, fiołek trójbarwny, melisa, odrobina tymianku oraz świeżych liści mięty - to ziołowe składniki naszego bezpiecznego, dobrego na trawienie, naparu. Można go przygotować po prostu na bazie wody lub zielonej herbaty - wówczas efekt jest mocniejszy.
Herbatka działa łagodnie, jest bezpieczna, a zarazem stanowi wsparcie i dla tych, co doraźnie chcą się uporać z zaparciem lub mierzą się z redukcyjną dietą.
Dokładny przepis TUTAJ
3. Kompot ze śliwek, czyli moc błonnika
Przyjęło się powszechne przekonanie, że na zaparcia, problemy trawienne i generalnie usprawnienie przemiany materii dobre są tylko śliwki suszone.
Nie jest to prawda, chociaż faktycznie ich działanie jest znacznie silniejsze niż owoców suszonych. W sezonie jednak warto korzystać z mocy świeżych owoców, a poza nim raczyć się suszonymi. Chociaż - decyzja należy do ciebie.
To może być klasyczny kompot, ale też suszone śliwki moczone w wodzie. Jak kto lubi, byli nie dosładzać.
Jeśli po naszych napojach metabolizm się nie rozkręci, to trzeba się solidnie zastanowić nad przyczyną. Gdy wciąż będą cię męczyć zaparcia, to już marsz do lekarza.