Sztuczna inteligencja wygenerowała zdrowe desery. Dietetyk ocenia, czy naprawdę są fit
Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza do kuchni, proponując przepisy, które mają być nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Tym razem poprosiliśmy ją o trzy propozycje deserów bez cukru, które spełnią oczekiwania osób dbających o sylwetkę. Czy są to propozycje godne uwagi? Doświadczony dietetyk ocenił dla nas wygenerowane przepisy.
Przepisy na desery od sztucznej inteligencji
Zdrową dietę i dbanie o sylwetkę może pokrzyżować nagła ochota na coś słodkiego. Wiele osób sądzi, że niemożliwe jest stworzenie smacznej przekąski bez cukru i innych kalorycznych dodatków. Poprosiliśmy ChatGPT4-o o zaproponowanie trzech deserów odpowiednich dla osoby z cukrzycą i nadwagą.
Galaretka z chia i malinami
Składniki:
- 2 łyżki nasion chia,
- 150 ml mleka migdałowego (bez cukru),
- 100 g świeżych malin,
- 1 łyżeczka ksylitolu lub erytrytolu.
Przygotowanie: Wymieszaj nasiona chia z mlekiem migdałowym i dodaj słodzik. Odstaw do lodówki na 2-3 godziny (lub na noc), aż nasiona napęcznieją i powstanie galaretka. Podawaj z malinami na wierzchu.
Korzyści: Nasiona chia dostarczają błonnika i zdrowych tłuszczy omega-3, a maliny mają niski indeks glikemiczny.
Pieczone jabłko z cynamonem
Składniki:
- 1 średnie jabłko,
- 1 łyżeczka cynamonu,
- 1 łyżeczka mielonych migdałów (opcjonalnie),
- kilka kropli soku z cytryny.
Przygotowanie: Wydrąż jabłko i skrop je sokiem z cytryny. Posyp cynamonem (i ewentualnie mielonymi migdałami). Piecz w piekarniku w temperaturze 180°C przez około 20 minut, aż jabłko będzie miękkie.
Korzyści: Jabłka mają niski indeks glikemiczny, a cynamon może wspomagać kontrolę poziomu cukru we krwi.
Mus czekoladowy z awokado
Składniki:
- 1 dojrzałe awokado,
- 2 łyżki kakao bez cukru,
- 1 łyżeczka ksylitolu lub erytrytolu,
- kilka kropel ekstraktu z wanilii (opcjonalnie),
- kilka jagód lub malin do dekoracji.
Przygotowanie: Awokado obierz i zmiksuj z kakao, słodzikiem i ekstraktem z wanilii, aż masa będzie gładka. Podaj z owocami na wierzchu jako dekorację.
Korzyści: Awokado dostarcza zdrowych tłuszczy i błonnika, a kakao jest bogate w przeciwutleniacze i ma niski indeks glikemiczny.
Ocena przepisów od Al przez dietetyka
Stworzenie zdrowych deserów, które nie spowodują gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi to prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza gdy nie korzystamy z pomocy dietetyka w układaniu jadłospisu.
Wykorzystanie do tego celu sztucznej inteligencji wydaje się być dobrym pomysłem, ale czy wygenerowane w kilka sekund przepisy są faktycznie "niskokaloryczne, o niskim indeksie glikemicznym, a jednocześnie smakowite i zdrowe", jak zapowiadało Al?
Zaproponowane desery wydają się smaczne i bazują na produktach o niskim IG. AI wygenerowało przekąski, które oprócz węglowodanów prostych, opierają się na źródle tłuszczu i błonnika, które wykazują korzystne działanie na organizm. Spowalniają wchłanianie glukozy do krwi, co przyczynia się do stabilizacji poziomu cukru i insuliny
- mówi w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie mgr inż. Paula Nagel, ekspert ds. żywienia, dietetyk, psychodietetyk z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB.
Ekspertka przypomina, że dodatek białka również spowalnia proces trawienia i zapobiega nagłym wahaniom stężenia glukozy we krwi, niestety sztuczna inteligencja go nie uwzględniła.
1 średnie jabłko będące źródłem węglowodanów prostych do 1 łyżeczki płatków migdałowych, będących źródłem tłuszczu, w mojej opinii to trochę mało, aby dobrze zadbać o gospodarkę cukrową. Dodatek jogurtu naturalnego nie niósłby żadnych szkód w tej sytuacji, a same korzyści. W przypadku błonnika, warto zaznaczyć, ze ich głównym źródłem są produkty zbożowe pełnoziarniste, których również zabrakło w propozycjach deserów
- ocenia dietetyczka.
Przepisy wygenerowane przez sztuczną inteligencję nie są wolne od wad, ale można potraktować je jako formę inspiracji na przygotowanie fit deserów po wprowadzeniu kilku modyfikacji. Z pewnością są zdrowsze niż słodycze dostępne w sklepie czy cukierni, a ich przygotowanie nie zajmuje wiele czasu.