Te 4 napoje przedłużają życie. Przynajmniej jeden z nich musisz pić codziennie
Proces starzenia i przemijania jest nieuchronny, ale szereg czynników decyduje o jego przyspieszeniu lub spowolnieniu. Na wiele masz wpływ. Płyny, które dostarczasz organizmowi, mają znaczenie. Wybieraj te, które wypijesz z przyjemnością, a jeszcze zadbasz o zdrowie i przedłużysz życie.
Według aktualnie obowiązującej wiedzy proces starzenia komórek przyspieszają przede wszystkim dwa czynniki: stres oksydacyjny i często powiązany z nim stan zapalny.
Sprawcy kłopotów to nałogi, dieta obfitująca w przetworzoną żywność i zanieczyszczenia środowiskowe. Jest całkiem sporo sposobów, by neutralizować ich negatywny wpływ na ciało. Te cztery napoje mogą zaskakująco sporo zmienić.
Woda - przewidywalny pewniak
Byłoby dziwne, gdyby woda nie znalazła się w naszym zestawieniu. Jesteśmy wodą (większość ciała się z niej składa), bez wody nie ma życia. Nie możesz bez niej oddychać, zgiąć kolana, zrobić kupy.
Nawet niewielkie odwodnienie wpływa negatywnie na pracę całego organizmu i bezpośrednio przyczynia się do zwiększenia stanu zapalnego.
Pić trzeba regularnie, małymi łykami, niezależnie od pory roku, jeśli nie chcesz, by twoje ciało szybciej się starzało się na poziomie komórkowym.
Oczywiście, źródłem wody nie jest tylko czysta woda. Nie musisz się nią katować, jeśli ci nie smakuje. najważniejsze, by organizmowi dostarczyć właściwą dawkę płynu.
Czytaj: Prawdy i mity na temat picia wody. Ile litrów wody powinno się pić dziennie?
Kawa - zdrowie w płynie
Kiedyś lekarze i dietetycy straszyli kawą oraz zabraniali jej picia w ciąży, przez osoby z nadciśnieniem, mówili, że nas odwadnia i pozbawia wielu cennych składników. Dziś zaczynają się zastanawiać, czy nie zapisywać jej na receptę.
Kawa działa przeciwzapalnie dzięki wysokiej zawartości polifenoli oraz antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki i zmniejszają stres oksydacyjny w komórkach. Dzięki temu zmniejszają również stan zapalny w organizmie.
Czytaj: Kawa rozpuszczalna gorsza od sypanej? Dietetyk kliniczny tłumaczy
Herbata ziołowa - wspieranie na różne sposoby
Kawa czy herbata? Zależy, co wolisz. Napary ziołowe mają wiele korzyści zdrowotnych. Zawierają liczne fitochemikalia, czyli związki pochodzenia roślinnego, o działaniu przeciwzapalnym i detoksykującym oraz przeciwutleniacze (antyoksydanty).
Napar z rumianku pomoże się wyciszyć, mięta działa przeciwzapalnie, a herbatka z hibiskusa czy dzikiej róży zawiera mnóstwo witaminy C, będącej doskonałym antyoksydantem. Według naukowców może mieć zdolność zmniejszania stanu zapalnego u pacjentów z cukrzycą lub wysokim poziomem cukru we krwi.
Koktajl warzywny - hit od lat
Koktajle z zielonych warzyw są modne od dawna i słusznie. Dostarczają mnóstwo witamin i minerałów, także bezcenne antyoksydanty. Wspomagają procesy trawienne, dbają o twoją sylwetkę. Pamiętaj jednak, żeby nie męczyć organizmu ciągle tym samym składem. Szybko się nudzi, a podstawą zdrowia jest zróżnicowana dieta.
Pamiętaj, że owocowy koktajl także jest zdrowy. Możesz sięgnąć choćby po oczyszczające cytrusy, byle nie przed wyjściem z domu w chłodny dzień, bo spotęgują uczucie zimna.
Ostatnio stał się modny koktajl z awokado i na pewno warto go spróbować. Jest bogaty w zdrowe tłuszcze, które działają przeciwzapalnie. Zawiera naprawdę sporo przeciwutleniaczy w postaci polifenoli, które chronią twoje serce i naczynia krwionośne.
Awokado zawiera też składniki przyjazne skórze i oczom, które zapobiegają ich przedwczesnemu starzeniu.
Zobacz także:
Najlepsza ziołowa herbatka na odchudzanie. Nie musisz się katować - jest naprawdę smaczna!