Efekty spinningu: ile kalorii można spalić na rowerze treningowym?

2020-03-31 13:37

Jakie efekty daje spinning? To idealny wybór dla osób, które pragną schudnąć w krótkim czasie, ale brak im motywacji do wysiłku. Już po dwóch tygodniach regularnych treningów można zaobserwować zmniejszenie się obwodu ud, bioder i brzucha. To także świetny sposób na ujędrnienie ciała i poprawę krążenia w nogach po całym dniu siedzenia za biurkiem. Poznaj inne zalety spinningu.

Spinning
Autor: Getty Images

Spinning jest ceniony przez wiele osób ze względu na szybkie efekty w odchudzaniu oraz pozytywną energię, jaką daje wspólny trening z towarzyszeniem rytmicznej muzyki. Nietypowa forma zajęć – jazda na rowerach stacjonarnych w grupie, z opieką instruktora narzucającego tempo ćwiczeń – sprawia, że nogi same pedałują w takt piosenek, a wysiłek staje się przyjemniejszy. Wiele osób przyznaje, że zajęcia ze spinningu wprost uzależniają, a szybkie pojawianie się efektów ćwiczeń jeszcze bardziej motywuje do walki o szczupłą sylwetkę.

Spis treści:

  1. Spinning - efekty w odchudzaniu
  2. Efekty spinningu – silniejsze mięśnie i jędrniejsze ciało

Spinning - efekty w odchudzaniu

Spinning pozwala na spalenie setek kalorii w dosłownie jeden dzień! Jak to możliwe?

Ćwiczenia na rowerze treningowym zalicza się do treningu kardio, a więc zwiększającego wydolność organizmu. Dzięki stale wysokiemu tętnu poprawia się krążenie, organizm jest lepiej dotleniony, co z kolei ma wpływ na przyspieszenie procesu odchudzania.

Czytaj też: Przegląd skutecznych ćwiczeń odchudzających w domu

W czasie godziny spinningu można spalić do 1000 kcal. Początkujący powinni zacząć od treningów 2-3 razy w tygodniu, po ok. 20-30 minut. Ważne, aby nie przesadzać z tempem ćwiczeń, ponieważ zbyt wysokie tętno wcale nie sprzyja odchudzaniu. Przy zbyt intensywnym wysiłku organizmowi zaczyna brakować tlenu, a tylko dobre dotlenienie pozwala spalić organizmowi tłuszcz i wykorzystać go jako źródło energii. Z tego powodu początkujący powinni utrzymywać tętno na poziomie ok. 130 uderzeń na minutę - wówczas utrata kalorii jest największa.

Czytaj też: Czym zastąpić kupne słodycze? Przepisy na domowe batoniki i słodycze warzywne

Efekty spinningu – silniejsze mięśnie i jędrniejsze ciało

Pozytywne zalety ćwiczeń na rowerze stacjonarnym nie kończą się jednak na utracie kalorii. Dodatkowe efekty spinningu na pewno zadowolą osoby, które chciałyby poprawić wygląd swoich nóg oraz wzmocnić mięśnie brzucha. Stosowane podczas zajęć spinningu różne techniki, m.in. jazda z pośladkami uniesionymi nad siodełkiem czy jazda pod górę, pozytywnie wpływają na wygląd skóry i redukują cellulit. Spinning rewelacyjnie działa też na pośladki sprawiając, że stają się bardziej jędrne i uniesione.

Czytaj też: Plan treningowy na siłownię dla początkujących kobiet

Wśród innych efektów spinningu można wyróżnić:

  • wzmocnienie mięśni brzucha;
  • ukształtowanie mięśni nóg bez wyraźnej rozbudowy tkanki mięśniowej;
  • poprawę kondycji i polepszenie pracy serca;
  • zmniejszenie obwodów łydek, ud, bioder, brzucha;
  • lepsze ukrwienie dolnych części ciała, co ma szczególne znaczenie jeśli na co dzień spędzamy dużo czasu w pozycji siedzącej;
  • dostarczenie dużej dawki pozytywnej energii, która płynie z możliwości wspólnego spędzenia czasu i koleżeńskiego współzawodnictwa.

Ważną zaletą spinningu jest małe ryzyko kontuzji i przeciążeń. W przeciwieństwie do biegania, jazda na rowerze stacjonarnym nie obciąża stawów kolanowych, więc trenować mogą także osoby z dużą nadwagą oraz ludzie starsi.

Czytaj też: