Snowboard czy narty - co wybrać?
Amatorów jazdy na snowboardzie oraz nartach jest wielu. Od dawna trwa spór, na czym jeździ się lepiej, który ze sportów daje więcej możliwości oraz który korzystniej wpływa na nasze zdrowie. Tak więc… snowboard czy narty – co wybrać?
Spis treści
- Snowboard czy narty: nauka
- Snowboard czy narty: styl
- Snowboard czy narty: przygotowanie do sezonu
- Snowboard czy narty: cena
- Snowboard czy narty: moda/preferencje
Narty czy snowboard - co wybrać? Zarówno wyjazd na narty jak i śnieżne szaleństwa na snowboardzie doskonale wpłyną na kondycję, poprawią metabolizm, pomogą spalić tkankę tłuszczową, dotlenią organizm i rozwiną mięśnie nóg. Przy tym uprawianie obu sportów da mnóstwo radości i satysfakcji.
Podstawową różnicą pomiędzy snowboardem a jazdą na nartach jest pozycja zjazdowa i zakres ruchu nóg. Zjazd na desce snowboardowej oznacza unieruchomienie nóg i balans całym ciałem, co szczególnie początkowo, wydaje się być bardzo nienaturalne, z uwagi na ograniczenie możliwości ruchu. Narty z kolei najmocniej angażują kolana. Ale to nie jedyna różnica pomiędzy jazdą na nartach a deską. Czym jeszcze się różnią?
Snowboard czy narty: nauka
Mimo iż większość amatorów szaleństw na śniegu uważa, że łatwiejsza jest jazda na nartach, to jednak łatwiej przyjdzie nam nauka techniki jazdy na snowboardzie. Co ciekawe, to jednak wcześniej można zacząć jeździć na nartach – już w wieku 3 lat. Z uwagi na nienaturalną pozycję podczas zjazdu na desce oraz konieczność rozwiniętej koordynacji ruchowej, naukę jazdy na snowboardzie zaleca się dopiero dzieciom 4-6 letnim.
Podczas nauki jazdy na snowboardzie bardzo przydatne okazuje się doświadczenie w jeździe na deskorolce lub pływaniu na desce surfingowej. Pomocne będą silne mięśnie tułowia, brzucha i grzbietu oraz pełna ruchomość kręgosłupa - głównie rotacyjna odpowiadające m.in. za utrzymanie odpowiedniej postawy czy silne osadzenie ciała w podłożu oraz pomagające zachować równowagę statyczną i dynamiczną
Czytaj też: Ile można schudnąć jeżdżąc na nartach?
Który ze sportów jest bardziej kontuzjogenny?
Zmorą narciarzy są kontuzje kolan, które podczas jazdy na dwóch deskach są najbardziej zaangażowane i to właśnie one najmocniej cierpią przy okazji kolizji i upadków. Urazy narciarskie to głównie urazy wynikające z naciągnięcia bądź urwania. Częściowo da się im zapobiegać poprzez odpowiedni trening i ostrożność. Narciarstwa bez większego poturbowania można się uczyć samemu lub pod okiem doświadczonego kolegi.
Natomiast snowboard to złamania i uderzenia bezpośrednio wynikające z upadków. Temu właściwie zapobiec ćwiczeniami się nie da. Dlatego w tym przypadku ważne są ochraniacze, stabilizatory np. nadgarstka(wzmocnienia w rękawiczkach) i kręgosłupa (tzw. żółwiki), kask. Nie do przecenienia przynajmniej na początku zmagań z deską jest też dobry i doświadczony instruktor, który nauczy nas panowania nad unieruchomionym ciałem.
Snowboard czy narty: styl
Porównując jazdę na nartach z jazdą na snowboardzie, łatwo zauważyć, że ta druga zimowa dyscyplina sportu wymaga większych umiejętności utrzymania równowagi i balansu ciałem. Widać to np. w sposobie hamowania: chcąc się zatrzymać na snowboardzie, musimy włożyć mnóstwo energii w utrzymanie stabilnej postawy, utrzymując się na krawędzi deski. W przypadku nart proces hamowania angażuje mniej grup mięśniowych, a włożona w to siła może być przełożona na jedną kończynę z odciążeniem drugiej, co nie jest możliwe w przypadku snowboardu.
Zarówno na nartach jak i na snowboardzie można z przyjemnością jeździć na różnym poziomie zaawansowania. Doświadczeni amatorzy szaleństw na białym puchu podkręcają emocje podczas jazdy, wykonując różne triki, wykorzystując rampy czy zjeżdżając po nieoznaczonych trasach. Zarówno w przypadku snowboardu jak i nart, możliwości uatrakcyjnienia jazdy jest równie dużo. Nie mniej jednak wizualnie to jazda na snowboardzie — dynamiczna i specyficzna z uwagi na układ ciała — wygląda efektowniej.
Snowboard czy narty: przygotowanie do sezonu
Przygotowując się do wyjazdu na stok koniecznie zadbać trzeba o wzmocnienie nóg i lepszą kondycję. Jeśli jesteśmy amatorami jazdy na dwóch deskach, skupmy się szczególnie na mięśniach ud oraz zadbajmy o kolana. Jeśli wolimy snowboard, ćwiczmy mięśnie głębokie oraz mięśnie skośne brzucha i nogi. W obu przypadkach przed pierwszym zjazdem ze stoku niezbędna jest kilkuminutowa rozgrzewka, a tuż po wypięciu nart czy deski nie wolno zapomnieć o rozciągnięciu zmęczonych mięśni.
Czytaj też: Zestaw ćwiczeń przed wyjazdem na stok
Snowboard czy narty: cena
Przyjemność jazdy na snowboardzie i nartach jest porównywalna. Wszystko zależy głównie od jakości sprzętu w jaki zainwestujemy. Ceny nart wahają się w granicach 1000–2000 złotych. Za nową deskę snowboardową zapłacimy zaś od 500 do 1300 złotych. Do tego dochodzi jednak koszt kupna butów i wiązań (około 500–700 złotych), które przy kupnie nart są zwykle „w cenie”. Aby móc szaleć na śniegu trzeba liczyć się z kosztami wyciągu, ale warto wiedzieć, że narciarze i snowboardziści mogą zjeżdżać tymi samymi trasami.
Czytaj też: Jak ubrać się na narty? Propozycje zestawów strojów narciarskich
Snowboard czy narty: moda/preferencje
O ile na nartach jeżdżą wszyscy chętnie bez względu na wiek, o tyle snowboard preferują raczej młodzi. Od ponad dekady jest to jeden z popularniejszych sportów zimowych wśród młodzieży, ponieważ nieodłącznie kojarzony jest z wolnością i odrobiną szaleństwa. Jednak ostatnio ta tendencja wydaje się zmieniać. Od kilku lat w Polsce popularne są rodzinne wypady na narty, gdzie w specjalnych szkółkach na dwóch deskach uczą się jeździć maluchy. Gdy dorastają, miłość do nart zostaje, a jazda na snowboardzie jest wtedy dla nich jedynie odskocznią, bo to jazdę na nartach, którą poznali od małego, preferują. Dlatego też, to tradycyjna, znana od wieków jazda na nartach (wymyślona około 4500 lat temu) jest bardziej renomowana.