Narty: wypożyczyć czy kupić? Która opcja bardziej się opłaca?

2018-12-09 8:46

Wypożyczać czy kupować narty? Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników, między innymi od naszego poziomu zaawansowania i liczby dni spędzanych co roku na stokach. Eksperci od nart radzą, aby zacząć od wypożyczania sprzętu, a dopiero w miarę robienia postępów rozważyć kupno własnych nart.

Narty: wypożyczyć czy kupić? Która opcja bardziej się opłaca?
Autor: thinkstockphotos.com Decydując się na wypożyczanie nart możesz wybierać pomiędzy różnymi modelami i dopasować sprzęt do aktualnych warunków na stoku.

Spis treści

  1. Wypożyczanie nart – komu się opłaca?
  2. Kupowanie nart – rozwiązanie dla zaawansowanych
  3. Wady i zalety wypożyczania nart
  4. Wady i zalety kupowania nart
  5. Co warto kupić na narty?

Decyzja o tym, czy wypożyczać czy kupować narty, ma kluczowe znaczenie zwłaszcza dla początkujących. Posiadanie własnych nart oszczędza czas i daje pewność, że jeździmy na bezpiecznym, sprawnym technicznie sprzęcie. Nie dla wszystkich jednak takie rozwiązanie będzie opłacalne – zwłaszcza, jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem, a na stokach spędzamy mniej niż 14 dni w roku.

Wypożyczanie nart – komu się opłaca?

Od wypożyczania sprzętu zdecydowanie powinni zacząć początkujący narciarze. Jeśli ktoś nigdy nie miał nart na nogach istnieje ryzyko, że ten sport nie przypadnie mu do gustu. Wówczas pieniądze wydane na własny sprzęt okażą się wyrzucone w błoto. Poza tym, wypożyczając narty mamy możliwość wypróbowania różnych modeli w praktyce – miększych, twardszych, o szerszym lub węższym promieniu skrętu, nart carvingowych oraz zwykłych. O tym, który rodzaj będzie dla nas bardziej odpowiedni, można przekonać się tylko podczas jazdy.

Znaczenie ma także to, ile dni w sezonie spędzamy zazwyczaj na stoku. Jeśli jest to jednorazowy, tygodniowy pobyt w górach, nie opłaca się kupować nart. Dopiero przy dłuższych, ponad 14-dniowych wyjazdach warto zaopatrzyć się w sprzęt tylko dla siebie. Przy czym należy pamiętać, że zagranicą (we Francji, Włoszech, Austrii) trasy wyglądają inaczej niż w Polsce i wymagają sprzętu o innych parametrach. W takiej sytuacji narty z miejscowej wypożyczalni będą lepszym rozwiązaniem – są lepiej dostosowane do warunków jazdy, nie musimy martwić się o transport, a koszt ich wypożyczenia jest niewiele wyższy niż w Polsce.

Ponadto trzeba wziąć pod uwagę, że w narciarstwie postęp dokonuje się bardzo szybko i co roku do sklepów wchodzą nowe, ulepszone modele. Dlatego zaawansowani narciarze, którym zależy na najlepszym standardzie sprzętu, również powinni rozważyć wypożyczanie nart. Po dwóch-trzech latach kupiony sprzęt najczęściej jest już przestarzały.

Kupowanie nart – rozwiązanie dla zaawansowanych

Osoby, które dobrze jeżdżą na nartach, spędzają na stokach więcej niż 14 dni w roku i mają swoje stałe, ulubione miejsca do jazdy, mogą zainwestować we własny sprzęt.

Zanim jednak wybierzemy się do sklepu, powinniśmy rozważyć kilka kwestii, między innymi: gdzie znajdę miejsce do przechowywania nart? W jaki sposób będę je transportował? Przed wyjazdem konieczny jest zakup specjalnego bagażnika, ponieważ umieszczanie nart na dachu samochodu bez zabezpieczenia sprawia, że łatwo się niszczą. Do tego dochodzi kwestia utrzymania ich w dobrym stanie. Sprzęt trzeba co najmniej dwa razy w roku oddawać do serwisowania, a także raz w roku przeprowadzać diagnozę wiązań.

To ci się przyda

Wady i zalety wypożyczania nart

Zalety:

  • jest tańsze;
  • umożliwia wypróbowanie w praktyce różnych modeli nart i łatwiejsze dostosowanie ich parametrów do własnych możliwości oraz warunków jazdy;
  • dobre rozwiązanie, jeśli dopiero uczymy się jeździć;
  • nie trzeba martwić się o transport i przechowywania nart;
  • sprzęt zawsze jest po serwisowaniu;
  • oferowane modele nart są zazwyczaj nowej generacji.

Wady:

  • można trafić na nieuczciwą wypożyczalnię i otrzymać zużyty lub niesprawny sprzęt;
  • trzeba poświęcić czas na wybór i przymierzenie odpowiedniego modelu.

Wady i zalety kupowania nart

Zalety:

  • dobre rozwiązanie dla osób dobrze jeżdżących na nartach;
  • daje gwarancję bezpieczeństwa i sprawności technicznej;
  • oszczędza czas – nie trzeba codziennie chodzić do wypożyczalni po narty;
  • daje większy komfort użytkowania.

Wady:

  • jest dość drogie – dobre, firmowe narty to wydatek minimum 1000 zł;
  • wymaga konieczności znalezienia dodatkowego miejsca do przechowywania;
  • generuje dodatkowe koszty: konieczność kupienia bagażnika z pokrowcem, regularne serwisowanie, opłaty za transport samolotowy (jeśli wyjeżdżamy za granicę);
  • sprzęt szybko się starzeje;
  • nie można dostosować sprzętu do warunków jazdy na stoku.

Który sport zimowy najbardziej do ciebie pasuje?

Pytanie 1 z 8
Jaki sport najczęściej uprawiasz latem?

Co warto kupić na narty?

Aby jeździć na nartach, nie trzeba kupować własnego sprzętu. Jednak bez względu na to, czy ktoś jest początkującym czy zaawansowanym narciarzem – jeśli zamierza przynajmniej raz w roku odwiedzać stoki narciarskie, powinien zaopatrzyć się w nieodzowne dodatki:

  • buty narciarskie – są tańsze niż narty, mogą posłużyć kilka lat i nie zestarzeją się tak szybko. W miarę użytkowania ich spód, dzięki zastosowaniu termoplastycznych materiałów, dostosowuje się do kształtu nogi i gwarantuje idealne dopasowanie. Warto kupić własną parę także ze względów higienicznych – korzystanie z używanych butów zazwyczaj powoduje dyskomfort;
  • strój narciarski – najlepiej specjalny kombinezon lub zestaw składający się ze spodni i kurtki. Odpowiedni strój ochroni przed zimnem i zapobiegnie przemakaniu po kontakcie ze śniegiem;
  • kask narciarski – nieodzowny element wyposażenia narciarza, który zapewni bezpieczeństwo w razie wypadku. Ważne, aby miał idealny rozmiar i był dostosowany do rodzaju jazdy, jaki uprawiamy (jazda rekreacyjna, zaawansowana, wyczynowa);
  • gogle – na zaśnieżonym stoku słońce wyjątkowo silnie operuje, dlatego warto zaopatrzyć się w gogle, aby chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Specjalne okulary uchronią również przed wiatrem oraz poprawią widoczność, zwłaszcza podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych.