Ile kalorii można spalić podczas joggingu?
Jogging to idealny sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów! Dlaczego? Podczas godzinnego treningu jesteśmy w stanie spalić nawet 500 kcal! Zapoznaj się z prostymi zasadami, dzięki którym bieganie przyniesie szybkie i trwałe efekty.
Spis treści
- Ile kalorii można spalić podczas joggingu?
- Ile kalorii dziennie potrzebujesz, aby schudnąć?
- 4 zasady joggera
Liczenie kalorii wchodzi w nawyk każdej osobie, która pragnie schudnąć lub zachować idealną sylwetkę. Nie musisz się jednak głodzić ani stosować drakońskich diet. Wręcz przeciwnie! Regularne, pełne wartości odżywczych i kalorii posiłki to podstawa diety każdego biegacza.
Ile kalorii można spalić podczas joggingu?
Nasz organizm, każdego dnia spala około 22 kcal na każdy kilogram ciała. Dzięki nim jest w stanie wytworzyć energię potrzebną dla prawidłowej pracy mózgu, bicia serca czy oddychania. Podczas joggingu organizm zaczyna pracować szybciej i zwiększa się zapotrzebowanie na energię. Joggerzy podczas godzinnego treningu są w stanie spalić 400-700 kcal.
To, ile kalorii organizm będzie w stanie spalić, ściśle zależy od wagi oraz czasu i prędkości wykonywanego treningu. Przypuśćmy, że podczas joggingu biegasz z prędkością 7,5 km/godz, a trening trwa 60 minut. Jeśli ważysz 60 kilogramów, twój organizm na wytworzenie energii będzie potrzebował 450 kcal. Przy 65 kg będzie to ok. 530 kcal. Im więcej ważysz, tym więcej kalorii spalisz. Osoba, której waga wskazuje 90 kilogramów, spali nawet 700 kcal!
Ile kalorii dziennie potrzebujesz, aby schudnąć?
1. Jeśli biegasz około 3-5 kilometrów, ogranicz spożycie kalorii do 26 kcal na każdy kilogram masy ciała.
2. Jeśli twoje treningi są bardziej wymagające i przebiegasz 10 kilometrów, przyjmuj dziennie 33 kcal na kilogram masy ciała.
Podczas godzinnego joggingu można spalić nawet 700 kcal!
Nie staraj się przyspieszyć oczekiwanych efektów ograniczając się do 22 (lub mniej) kcal. Jeśli twój organizm zużyje całą energię na niezbędne procesy fizjologiczne, będziesz odczuwać ciągłe zmęczenie i głód. To może doprowadzić do rezygnacji z ćwiczeń lub napadów obżarstwa.
Doświadczeni trenerzy i biegacze uprzedzają przed zbyt wysokimi brakami w zapotrzebowaniu organizmu. Licz kalorie tak, aby po treningu deficyt nie wynosił więcej niż 500 kcal.
Przykład:
Kobieta, która waży 63 kg i prowadzi siedzący tryb życia, powinna spożywać minimum 1380 kcal dziennie, 1600 kcal prowadząc aktywny tryb życia i 1800-2000 kcal, jeśli jest bardzo aktywna.
Polecany artykuł:
4 zasady joggera
Jeśli chcesz, aby jogging przyniósł szybkie efekty, stosuj się do czterech prostych zasad.
1. Zapisuj rodzaj i ilość każdego posiłku. Uwzględnij wartości odżywcze i kaloryczne wszystkich produktów (znajdziesz je na etykietach i w internecie). Dzięki swoim notatkom masz możliwość kontrolowania spożywanych kalorii. Pamiętaj, aby nie oszukiwać samej siebie!
2. Pij dużo wody przed joggingiem, a w trakcie joggingu rób przerwy na uzupełnienie płynów.
3. Jogging nie będzie skuteczny, jeśli będziesz spożywać puste kalorie i niepotrzebne węglowodany. Unikaj alkoholu, soków owocowych i słodkich napojów. Pamiętaj o tym, że woda smakowa ma tyle węglowodanów co cola!
4. Staraj się myśleć pozytywnie! Nie skupiaj się na tym, że nie możesz jeść. Jeśli masz na coś ochotę, zjedz to i spal kalorie podczas wieczornego joggingu.
Polecany artykuł:
Polecany artykuł: