Test Coopera, czyli 12-minutowa próba wytrzymałościowa. Sprawdź swoją kondycję za pomocą testu Coopera
Test Coopera jest testem sprawności fizycznej, który został stworzony z myślą o amerykańskich wojskowych, jednak szybko zyskał popularność wśród sportowców. Celem testu Coopera jest określenie poziomu kondycji fizycznej na podstawie dystansu pokonanego podczas 12-minutowego biegu. Możliwość sprawdzenia swojej kondycji mają nie tylko profesjonalni biegacze, lecz także sportowcy-amatorzy, dlatego warto poznać wszystkie zasady testu Coopera i sprawdzić poziom swojej sprawności fizycznej.
Spis treści:
Test Coopera to próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Test Coopera początkowo był stworzony w celu określenia kondycji fizycznej żołnierzy amerykańskiej armii. Obecnie jest powszechnie stosowany w celu określenia formy zawodnika, a konkretnie jego indywidualnej maksymalnej wydolności tlenowej (tzw. pułap tlenowy V02 max), która jest ważną cechą w treningu wytrzymałościowym i wyznacznikiem kondycji fizycznej zawodnika.
Test Coopera: próba biegowa
Próba biegowa powinna się odbyć na miękkiej powierzchni (np. na bieżni, na siłowni) lub tartanie na stadionie lekkoatletycznym. Odległości, jakie będzie przemierzał badany, powinny być zaznaczone co 100 metrów. Zadaniem biegacza jest pokonanie bez przerwy jak największego dystansu w 12 minut. Dystans ten będzie uznany za miarę kondycji fizycznej biegacza.
Przed testem Coopera, tak jak przed każdym wzmożonym wysiłkiem, wykonujemy rozgrzewkę i maksymalnie koncentrujemy się na osiągnięciu celu, jakim jest przebiegnięcie jak najdłuższego dystansu w określonym czasie. Na początku biegu nie narzucamy zbyt wysokiego tempa, tylko zwiększamy je wraz z każdą minutą. W czasie biegu warto utrzymywać cały czas takie samo tempo, by dopiero na koniec gwałtownie przyspieszyć.
Ocenę poziomu wytrzymałości organizmu wystawia się na podstawie specjalnie opracowanych tabel. Wyniki te uwzględniają płeć i wiek testowanej osoby. Profesjonalni sportowcy są oceniani według innych, wyższych kryteriów.
Przykładowo 30-letnia kobieta, która przebiegła w 12 minut 2200 m, w teście Coopera osiągnęła wynik bardzo dobry. Z kolei jej rówieśniczka, która przebiegła 1700 metrów, ma słabą wydolność organizmu. Z kolei najlepsze zawodowe biegaczki potrafią w tym czasie przebiec 3900 metrów.
30-letni mężczyzna, który w 12 minut przebył dystans 2700 metrów, osiągnął bardzo dobry wynik. O wiele słabszą kondycję fizyczną ma mężczyzna w tym samym wieku, który przebiegł 2300 metrów - wtedy jego forma jest jedynie zadowalająca i powinien nad nią popracować. Najbardziej wytrawni biegacze w trakcie testu Coopera pokonują dystans aż 4400 metrów.
Polecany artykuł:
Test Coopera: pływanie
Test Coopera w pływaniu powinien się odbywać w niewzburzonej wodzie o umiarkowanej temperaturze - najlepszym miejscem do jego wykonania jest basen. Aby zbadać poziom kondycji fizycznej zawodnika, musi on nieprzerwanie płynąć stylem dowolnym przez 12 minut. Dystans mierzy się z dokładnością do 25 metrów.
Kondycja dwudziestokilkuletniej kobiety, która przepłynęła ponad 550 metrów, według specjalnie opracowanej tabeli, jest określana jako bardzo dobra. Najniższą wydolność organizmu ma kobieta, która przepłynęła 250 lub mniej metrów.
Z kolei forma 30-letniego mężczyzny, który przepłynął więcej niż 575 metrów, według tabeli Coopera, jest bardzo dobra. Nad swoją kondycją powinien zacząć pracować, jeśli przepłynie zaledwie 400 metrów - jest to wynik zadowalający. O bardzo słabej wydolności organizmu świadczy wynik 300 metrów.
Test Coopera dla biegaczy w Polsce
W Polsce co roku odbywają się testy Coopera, które są organizowane przez Akademicki Związek Sportowy. Udział w bezpłatnym teście może wziąć każdy niezależnie od płci i stażu biegowego. Każdy zawodnik otrzymuje numer startowy, certyfikat z wynikiem testu i butelkę wody. Zapisy na test Coopera odbywają się zazwyczaj przez internet. Ten, kto nie zdąży, może się zapisać w dniu testu w miejscu, gdzie organizowany jest wyścig.
Polecany artykuł: