Pilates – skuteczna gimnastyka dla leniwych
Smukła sylwetka, sprężyste ciało – to marzenie każdej kobiety... byle nie kosztem wyrzeczeń. Polecamy program ćwiczeń pilates, który pozwala poprawić kondycję, zrzucić zbędne kilogramy i wyrzeźbić smukłą sylwetkę bez forsownych ćwiczeń. Ćwiczenia pilates można wykonywać samodzielnie w domu lub na zorganizowanych zajęciach.
Spis treści
- Co to jest pilates?
- Dla kogo ćwiczenia pilates?
- Co dają ćwiczenia pilates?
- Obejrzyj trening PILATES na ból kręgosłupa
W latach 20. XX wieku Niemiec Joseph H. Pilates opracował ćwiczenia, które miały mu pomóc w walce z krzywicą. Okazały się skuteczne, więc zaczął je propagować, przynosząc ulgę kontuzjowanym sportowcom i tancerzom. W XXI wieku pilates zrewolucjonizował kluby fitness na całym świecie. Ćwiczą go zarówno starsi, jak i młodsi.m sportowcom i tancerzom. W XXI wieku pilates zrewolucjonizował kluby fitness na całym świecie. Ćwiczą go starsi i młodsi. W czym tkwi sekret pana Piltesa - wyjaśnia Dorota Pawlik, instruktorka.
Co to jest pilates?
Pilates jest połączeniem gimnastyki, tai-chi, jogi i baletu. Ćwiczenia odbywają się przy spokojnej, relaksacyjnej muzyce. Ruchy są wolne, precyzyjne. Angażują nie tylko duże mięśnie, ale i te najmniejsze, położone głęboko – wzmacniają je, rozciągają, naprężają, rozluźniają. Z każdym ruchem ciała skoordynowany jest oddech.
Czytaj też: Gimnastyka - zalety, rodzaje, przykładowe ćwiczenia na wideo
Dla kogo ćwiczenia pilates?
Ćwiczenia polecane są wszystkim, bez względu na płeć, wiek, kondycję fizyczną. Są świetne dla osób pragnących poprawić elastyczność ciała, nauczyć się w kontrolowany sposób wykonywać ćwiczenia i zachować prawidłową postawę na co dzień. Jednak przy osteoporozie, urazach, bólach i zwyrodnieniach kręgosłupa, a także w czasie ciąży oraz po operacjach narządów wewnętrznych – zanim przystąpisz do ćwiczeń, musisz skonsultować się z lekarzem, a następnie poprosić trenera, by dobrał odpowiedni dla ciebie zestaw ćwiczeń.
Co dają ćwiczenia pilates?
Zwiększają świadomość własnego ciała i uczą słuchać sygnałów z niego płynących. Harmonizują cały organizm. Wzmacniają mięśnie stabilizujące kręgosłup i miednicę i rozciągają mięśnie przykurczone. Zapobiegają bólom kręgosłupa, wysmuklają sylwetkę i poprawiają postawę. Relaksują, redukują stres oraz napięcie, np. w okolicy karku. Uczą prawidłowego oddechu. Rozwijają równowagę, koordynację i wytrzymałość ciała.