Bieżnia antygrawitacyjna: trening odchudzający i rehabilitacja na bieżni antygrawitacyjnej
Bieżnia antygrawitacyjna to urządzenie polecane dla osób z dużą nadwagą, które chcą stracić na wadze; w rehabilitacji kończyn dolnych, a także dla profesjonalnych biegaczy, którzy wydłużając trening obawiają się nadmiernego obciążenia stawów. Zobacz, jak działa bieżnia antygrawitacyjna.
Spis treści
- Bieżnia antygrawitacyjna - jak to działa?
- Bieżnia antygrawitacyjna - dla kogo?
- Bieżnia antygrawitacyjna - zalety
- Bieżnia antygrawitacyjna nie dla wszystkich
Bieżnia antygrawitacyjna - jak to działa?
Sposób działania bieżni antygrawitacyjnej jest dość zrozumiały i logiczny. Osoba korzystająca z urządzenia jest ubrana w specjalne neoprenowe spodenki połączone z uszczelniającym pierścieniem oplatającym tułów na wysokości pasa. Nogi znajdują się w zamkniętej hermetycznie przestrzeni, do której powietrze pompowane jest przez kompresor, wypychający ciało do góry. Ciśnienie wewnątrz urządzenia jest wyższe o 10% od ciśnienia atmosferycznego. Wszystkie te czynniki umożliwiają ćwiczenie w warunkach masy ciała zmniejszonej nawet o 80%. Oznacza to w praktyce, że układ ruchu jest znacznie odciążony, co zmniejsza ryzyko kontuzji i umożliwia dłuższy trening.
Bieżnia antygrawitacyjna - dla kogo?
Bieżnia ma szeroki zakres zastosowań – świetnie sprawdza się jako narzędzie intensywnego treningu oraz skutecznej rehabilitacji. Jest doskonałą alternatywą dla osób pragnących wymodelować sylwetkę i zredukować tkankę tłuszczową.
Regularne zajęcia na bieżni antygrawitacyjnej mogą być pomocne dla osób z dużą nadwagą, którym zazwyczaj zamiast biegania proponuje się rower lub nordic walking. Odciążając organizm na bieżni, można przeprowadzić biegowy trening kardio, przy niewielkim ryzyku kontuzji.
– Urządzenie to jest wykorzystywane także jako wspomaganie w leczeniu chorób neurologicznych lub jako sposób na utrzymywanie i rozwój sprawności fizycznej u osób starszych – mówi Anna Marciniec, medical manager z Bristol ART&SPA Sanatorium w Busku-Zdroju. – Na co dzień rekomenduję korzystanie z bieżni w celu rehabilitacji pacjentów po operacjach lub złamaniach w obrębie kończyn dolnych, ponieważ pozwala na bezbolesny i efektywny powrót do zdrowia. Trening na bieżni jest wskazany również dla osób chcących przywrócić sprawność funkcjonowania zmysłu równowagi czy też poprawić kondycję zwiotczałych mięśni narządu ruchu.
Z nowoczesnej bieżni korzystają także aktywni sportowcy, którzy chcą zwiększyć ilość przebieganych na treningu kilometrów. Po zwiększeniu objętości treningu na ponad 180 przebiegniętych kilometrów na tydzień, organizm może odmówić posłuszeństwa. Dlatego zawodnicy najlepszych światowych drużyn łączą obie metody biegowe, stosując plan np. 180 km tygodniowo w terenie i 80 km na bieżni antygrawitacyjnej.
Bieżnia antygrawitacyjna - zalety
Bieżnia antygrawitacyjna sprzyja poprawie wydolności oddechowej, pozwala na przeprowadzenie treningu interwałowego, wydłużenie kroku biegowego i trening z przekroczeniem bariery szybkości. Korzystanie z bieżni pozwala na wzrost skuteczności treningu i szybsze spalenie tkanki tłuszczowej.
Bieżnia antygrawitacyjna nie dla wszystkich
O ile wykorzystanie właściwości takiej bieżni do rehabilitacji pod okiem fizjoterapeuty lub wydłużenie treningu biegowego osób przygotowujących się do biegów długodystansowych jest wskazane, o tyle nie zaleca się rozpoczynania przygody z bieganiem od treningu na tym urządzeniu.
Osoby, które zaczynają bieganie od bieżni antygrawitacyjnej, o wiele bardziej narażone są na kontuzje i rozczarowania, kiedy przejdą do biegania w warunkach realnych. Po pierwsze - mogą być zaskoczone jak ciężko im się biega. Po drugie - mogą zechcieć rozwinąć prędkości podobne do tych, jakie osiągali na bieżni, a to z dużym prawdopodobieństwem skończy się kontuzją.