Co to jest CALLANETICS i na czym polegają te ćwiczenia?
Callanetics to zestaw ćwiczeń dla osób, które chcą schudnąć, poprawić swoją kondycję fizyczną i samopoczucie, ale nie lubią wyczerpujących treningów na siłowni. Na czym polegają ćwiczenia i jak często trzeba ćwiczyć callanetics, żeby pojawiły się pierwsze efekty?
Spis treści
- Co to jest callanetics?
- Callanetics – na czym polegają ćwiczenia?
- Dla kogo callanetics?
- Jak często ćwiczyć callanetics?
Zajęcia callanetics nazywane bywają fitnessem bez zadyszki, bo układ ćwiczeń i sposób ich wykonywania angażuje mięśnie bez poczucia wyczerpania. Jeśli nie lubisz dynamicznych treningów, to callanetics jest właśnie dla ciebie! Ale nie oznacza to, że po godzinie spędzonej na callaneticsie (tyle trwają każde zajęcia) nie będziesz odczuwać zmęczenia.
Co to jest callanetics?
Callanetics to ćwiczenia izometryczne – polegają na ciągłym napinaniu mięśni mocniej i mocniej oraz wytrzymywaniu w danej pozycji przez określoną liczbę sekund. Ćwiczenia są dość intensywne, dlatego w przypadkach osób, które od dawna nie ćwiczyły, nie zaleca się rozpoczynania od całego treningu. W takiej sytuacji warto skonsultować się z trenerem, który wybierze ćwiczenia na początek.
Zaletą callaneticsu jest to, że ćwiczenia nie wymagają dodatkowych przyrządów - ćwiczyć można wszędzie tam, gdzie uznasz za stosowne.
Autorką ćwiczeń jest Callan Pinckney, która w latach 80. XX w. opracowała metodę modelowania sylwetki bez obciążania stawów. Callan zmagała się z wrodzoną chorobą bioder oraz bólami pleców, dlatego proponowane przez nią ćwiczenia charakteryzują się tym, że nie obciążają kręgosłupa.
Ćwiczenia Callan Pinckney wymagają też precyzji ruchu – nie ma tu miejsca na przypadkowość, a każdy skłon czy zmiana pozycji jest efektem szeregu zaplanowanych ruchów.
Choć trening na początku może wydawać się bardzo trudny, z czasem staje się przyjemny i odprężający. Kiedy już z łatwością zaczniesz przechodzić od jednego do drugiego ćwiczenia, będziesz mogła skupić się na odczuwaniu napięć w mięśniach i słuchaniu ulubionej muzyki, która dodatkowo powinna cię odprężać i relaksować.
Callanetics – na czym polegają ćwiczenia?
1. Każdy trening składa się z zestawu ćwiczeń, które wykonuje się w ciągu godziny.
2. Za każdym razem trening składa się z trzech części:
- rozgrzewki,
- ćwiczeń wzmacniających,
- rozciągania.
3. Ćwiczenia wykonuje się w powtarzalnych seriach, każde przez 50 lub 100 sekund.
4. Kolejność ćwiczeń i czas ich trwania za każdym razem są takie same.
Chcesz spróbować? Weź wdech podnosząc ręce do góry. Stań w rozkroku na szerokość bioder i lekko ugnij kolana. Wciągnij brzuch, napnij pośladki. Ręce opuść tak, aby dłonie znajdowały się na wysokości łokci i przenieś je do tyłu złączając łopatki. Kciuki obu rąk skieruj do środka, ale nie łącz ich. Napnij całe ręce. Lekko balansuj rękami i pamiętaj o napięciu całego ciała. W takiej pozycji wytrzymaj 100 sekund.
Dla kogo callanetics?
Na pierwszy rzut oka ćwiczenia mogą wydawać się bardzo proste i niewymagające. Dopiero po spróbowaniu okazuje się, jakiego skupienia i zaangażowania wymagają. Pomimo to, callanetics jest bezpieczny bez względu na wiek osoby ćwiczącej, bo pierwotnym założeniem treningu było łagodzenie bólów kręgosłupa. Dlatego program ćwiczeń nie przewiduje gwałtownych ruchów ani nadmiernego wysiłku, który w niektórych przypadkach może być szkodliwy.
Poszczególne ćwiczenia wykonuje się tylko do momentu, w którym może pojawić się ból, np. jeśli na początku wyprostowanie nogi sprawia trudność, można ćwiczyć z lekko ugiętym kolanem. Z czasem ciało stanie się bardziej wygimnastykowane i uda się wykonać prawidłowo każde ćwiczenie.
Jak często ćwiczyć callanetics?
Już po 10 godzinach ćwiczeń callanetics widać efekty – ciało jest szczuplejsze, a cellulit mniej widoczny. Ćwiczyć można tyle razy w tygodniu, ile potrzebujesz – stosując się tylko do jednej zasady: nie przeciążaj ciała. Jeśli czujesz, że ciało drży ze zmęczenia, to przerwij ćwiczenie i chwilę odpocznij. Trenerzy zalecają też, aby nie ćwiczyć codziennie i dać mięśniom czas na regenerację. Przy dużej motywacji ćwiczyć można 3-5 razy w tygodniu.