Modne ćwiczenia i zajęcia fitness [OPIS ZAJĘĆ]
Masz ochotę się poruszać? Zajrzyj na zajęcia do fitness klubu, a na pewno ci się spodoba! Oferowane tam formy ruchu i zestawy ćwiczeń są przyjemne, ciekawe i często bardziej przypominają zabawę niż trening. Obecnie najbardziej popularne są joga, pilates, spinning i wszelkie rodzaje aerobiku tanecznego, np. zumba.
Spis treści
- Modne zajęcia: joga, tai-chi, pilates
- Ćwiczenia rehabilitacyjne mogą być przyjemne
- Na problemy ze stawami - ćwiczenia w wodzie
- Fitness przy muzyce
- Fitness dla osób starszych, dzieci i dla kobiet w ciąży
Dawniej fitness kluby proponowały głównie ćwiczenia dla osób młodych, zdrowych i lubiących aktywność. Teraz każdy, bez względu na wiek i kondycję, znajdzie w nich coś dla siebie. Na zajęciach możesz nie tylko spalić nadmiar tkanki tłuszczowej i wyrzeźbić sylwetkę, ale też wyciszyć się, odpocząć lub przeciwnie - wyzwolić energię.
Treningi mają także inne, specjalne zadania, np. wspomagają leczenie różnych schorzeń, przede wszystkim tych związanych z siedzącą pracą. Kluby najczęściej oferują karnety na dowolną liczbę wejść w tygodniu i można swobodnie zmieniać zajęcia, dopóki nie znajdzie się takich, które najpełniej zaspokoją oczekiwania.
Modne zajęcia: joga, tai-chi, pilates
Od kilku lat bardzo szybko rozwija się trend „body&mind”, czyli ćwiczenia doskonalące jednocześnie ciało i umysł. Rośnie zainteresowanie jogą, tai-chi, qi-gongiem, których celem jest odblokowanie w organizmie swobodnego przepływu energii i osiągnięcie pełnej równowagi, fizycznej i duchowej.
Dla tych, którym statyczna joga wydaje się nudna i zbyt powolna, opracowano na jej bazie zajęcia body art, które są bardziej urozmaicone i mają żywsze tempo. Od niedawna można też u nas ćwiczyć bardzo popularną na Zachodzie dynamiczną odmianę jogi, zwaną power-jogą.
Na topie jest pilates, zwany również „treningiem dobrego samopoczucia”. Łączy on m.in. elementy jogi, tai-chi, baletu i ćwiczeń siłowych. Zajęcia wzmacniają mięśnie głębokie, podtrzymujące kręgosłup, i przez to zapobiegają jego urazom. Dodają sprężystości całemu ciału i wysmuklają sylwetkę, a do tego świetnie wyciszają i wyzwalają dobry nastrój.
Nowością i wielkim hitem jest chi-ball, działający na wszystkie zmysły. Wykorzystuje jednocześnie wiele technik, m.in.: jogę, tai-chi, qi-gong, pilates. Do zajęć włączono też elementy koloroterapii i aromaterapii. Ćwiczy się ze specjalnymi, produkowanymi wyłącznie w Australii piłeczkami, o średnicy 15 cm. Mają one różne kolory i piękne, naturalne zapachy, np. fioletowa ma woń lawendy, zielona - geranium, a czerwona - cynamonu. Za każdym razem intuicyjnie wybierasz sobie kolor. Jeśli np. potrzebujesz spokoju, wyciszenia, sięgniesz po piłeczkę niebieską, a gdy męczy cię smutek, martwisz się czymś, nastrój poprawi ci kolor żółty itd. Zajęcia „body&mind” odbywają się przy spokojnej, sprzyjającej relaksowi muzyce, uczą właściwego oddychania i, m.in. dzięki technikom medytacyjnym, uwalniają od głębokiego stresu.
Czytaj też: Body Balance - wzmacnia ciało i wycisza umysł
Ćwiczenia rehabilitacyjne mogą być przyjemne
Wiele oferowanych dziś ćwiczeń, także wymienionych wyżej, może być wykonywana przez osoby mające kłopoty z narządami ruchu i kręgosłupem. Z pomocą rehabilitantów opracowuje się poza tym specjalne zajęcia, np. pod nazwą „Zdrowy kręgosłup”, które łagodzą i zapobiegają bólom pleców. Świetne efekty terapeutyczne daje też bardzo modny fit ball, czyli ćwiczenia z piłką o średnicy ok. pół metra.
Piłka od lat była stosowana w rehabilitacji osób z problemami ortopedycznymi. Gimnastyka z nią jest miłym przeżyciem, przywodzącym na myśl beztroskie dzieciństwo. Na piłce możesz siedzieć, leżeć przodem i tyłem, opierać się o nią bokiem itd. Starając się utrzymać równowagę, wzmacniasz mięśnie podtrzymujące kręgosłup i odpowiedzialne za prawidłową, wyprostowaną sylwetkę.
Zajęcia nie obciążają stawów, usuwają napięcia mięśniowe i dobrze wpływają na układ nerwowy. Ćwiczenia są świetnym masażem dla kręgosłupa. Zapobiegają bólom pleców i karku, poza tym dają okazję do zabawy, śmiechu i świetnie relaksują.
Na problemy ze stawami - ćwiczenia w wodzie
Również gimnastyka w wodzie dotąd znana była jako forma rehabilitacji, a teraz jest modnym wariantem ćwiczeń fitnessowych, wykonywanych przy muzyce. Na aqua aerobik mogą chodzić osoby cierpiące na schorzenia układu kostno-stawowego, artretyzm, otyłe, po operacjach itp. Dzięki prawom fizyki ciało staje się dużo lżejsze i w wodzie wykonujesz ćwiczenia, które „na lądzie” byłyby dla ciebie za trudne lub bolesne, do tego prawie się nie męczysz. Nie obciążasz przy tym mięśni, kręgosłupa ani stawów. Aby chodzić na aqua-aerobik, nie trzeba umieć pływać.
Na następnej stronie czytaj o fitnessie dla dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych
Fitness przy muzyce
Specjaliści od fitnessu robią wszystko, by także intensywne ćwiczenia przy muzyce były jak najbardziej atrakcyjne i nie nudziły. W klubach są już grupowe zajęcia z dużą sztangą, np. magic bar, dla kobiet i mężczyzn, poprawiające wydolność organizmu i wzmacniające głównie mięśnie grzbietu, piersi, ramion i ud. Pojawiły się też koedukacyjne treningi wykorzystujące elementy boksu, np. aeroboxing, lub wschodnich sztuk walki tae-bo. Takie zajęcia nie tylko rzeźbią sylwetkę i poprawiają kondycję, ale też dodają pewności siebie.
Równolegle rozwijają się przeróżne rodzaje aerobiku tanecznego (stają się one tak popularne, że produkuje się już specjalne obuwie sportowe do tańca). Zajęcia te wykorzystują kroki rozmaitych tańców, np. latynoamerykańskich, latino dance, irlandzkich, salsy, samby, hip hopu, funky, ale też afrykańskich, wykonywanych przy odgłosach tamtamów (afro dance), czy elementy baletu klasycznego. Treningi uwalniają emocje, poprawiają kondycję fizyczną, ale też sprawiają, że twoje ruchy na co dzień stają się bardziej plastyczne i pełne gracji.
Na świecie zapanował szał na jeszcze jedną formę grupowych ćwiczeń przy muzyce. Spinning, czyli pedałowanie na specjalnym, stacjonarnym rowerku. Trening taki jest wart polecenia szczególnie zimą, kiedy nie można jeździć na rowerze terenowym. Instruktor zaplanuje ci „trasę” o odpowiedniej dla ciebie skali trudności. Pedałując, łatwo wyczujesz, w jakim momencie „jedziesz” po asfalcie, polnej drodze, kiedy pod górę, a kiedy z góry itp. Zajęcia poprzedza rozgrzewka, głównie ramion, karku i pleców, a kończą ćwiczenia wyciszające. Muzykę dobiera się w taki sposób, aby pozwalała się wsłuchać i zapomnieć o wysiłku. Niedawno opracowano także hydrospinning, czyli jazdę na rowerze w wodzie, ale ta forma ruchu nie zdążyła się jeszcze u nas upowszechnić.
Czytaj też: Bungee fitness - na czym polega? Jaka jest cena zajęć?
Fitness dla osób starszych, dzieci i dla kobiet w ciąży
Osoby starsze mogą chodzić do fitness klubu na fit-ball czy gimnastykę w wodzie, ale też na zajęcia skierowane tylko dla nich, nazywane np. fitness 50+. Pojawiły się także treningi dla młodszych nastolatek (powyżej 12. roku życia, za zgodą rodziców), pod nazwą junior aerobik. Ich celem jest przede wszystkim kształtowanie zgrabnej sylwetki i zapobieganie wadom postawy.
Opracowano też specjalne treningi np. pod nazwą "Aktywne 9 miesięcy" dla kobiet w ciąży. Ćwiczenia (potrzebna jest zgoda lekarza) m.in. poprawiają funkcjonowanie układu krążenia i oddechowego, wzmacniają mięśnie miednicy, zmniejszają lęk przed porodem, a także ból w jego trakcie.
Również po urodzeniu dziecka nie musisz rezygnować z aktywności fizycznej! Do fitness klubu możesz przychodzić już z 6-8 tygodniowym maluchem i ćwiczyć razem z nim, np. w ramach Klubu Aktywnej Mamy. Taka gimnastyka szybko pozwala wrócić do formy przed ciążą, a ponadto bardzo zacieśnia więź pomiędzy tobą i dzieckiem.