5 cech dobrego trenera personalnego, czyli jak wybrać najlepszego trenera dla siebie
Trener personalny to zawód, który w ostatnich latach stał się jedną z najbardziej pożądanych profesji w Polsce. Jak wybrać trenera personalnego, aby osiągnąć swój wymarzony sportowy cel i nie wyrzucić pieniędzy w błoto? Poznaj 5 cech, po których poznasz dobrego trenera personalnego.
Spis treści
- 1. Posiada odpowiednie kwalifikacje
- 2. Sport to jego pasja
- 3. Wygląd jego wizytówką
- W czym pomoże ci trener personalny?
- 4. Żyje nie tylko na siłowni
- 5. Odpowiednio cię motywuje
- Ile kosztuje trener personalny?
Jak wybrać trenera personalnego, skoro i pracy dla niego i samych trenerów jest coraz więcej? Prowadzimy przecież coraz zdrowszy tryb życia – przerzucamy się z samochodów na rowery, przechodzimy na zbilansowaną dietę, biegamy. Chętnie też odwiedzamy siłownię, a tam pomoc trenera personalnego jest nieoceniona. Taka osoba nie tylko ułoży specjalnie dla nas plan treningowy i wskazówki żywieniowe, ale będzie też motywowała, edukowała, towarzyszyła w drodze do osiągnięcia upragnionego sportowego celu. Jednak jeśli wpadniemy w ręce nieodpowiedniego trenera, nie tylko nie uzyskamy oczekiwanych efektów, ale i znacznie uszczuplimy swój budżet.
Aby pomóc ci we właściwym wyborze, przedstawiamy 5 cech dobrego trenera personalnego.
1. Posiada odpowiednie kwalifikacje
Jak wybrać trenera personalnego? Zwróć uwagę na jego kwalifikacje. Wraz ze wzrastającą wśród Polaków potrzebą "bycia fit" zwiększyła się także liczba trenerów personalnych, niestety za ilością nie zawsze podąża jakość. Nie pomaga nam także prawo, które nie definiuje ani obowiązków trenera personalnego, ani wymaganych do objęcia tej funkcji kwalifikacji. Ustawa o sporcie z 25 czerwca 2010 roku zakłada bowiem brak regulacji działalności rekreacyjnej, a taką jest ta prowadzona przez trenerów w klubach fitness. Jedyne, czego wymaga się od trenera personalnego, to pełnoletność, ukończenie szkoły średniej, posiadanie niezbędnych umiejętności, doświadczenia i wiedzy o działalności trenerskiej lub instruktorskiej (niestety nie ma konkretnych wymagań co do sposobów zdobycia tej wiedzy i określenia jej poziomu) i brak karalności.
Adept sportu uczęszczający na siłownię musi więc sam podjąć decyzję z kim współpracować, biorąc pod uwagę wykształcenie i doświadczenie trenera. Na pewno plusem u kandydata będzie ukończenie studiów związanych ze sportem, dietetyką lub kilkuletnich kursów poświęconych tej tematyce. Niektórzy trenerzy personalni zdobywają szlify w prestiżowych międzynarodowych instytucjach, takich jak American College of Sports Medicine, LesMills czy CrossFit. Gorzej na tym tle wypadają absolwenci kursów internetowych i dwutygodniowych kursów wakacyjnych.
2. Sport to jego pasja
Kolejną cechą dobrego trenera personalnego jest zamiłowanie do swojej pracy. Bez wątpienia istnieją jednak trenerzy personalni, którzy nie mają jeszcze odpowiedniego wykształcenia, dopiero zaczynają pracę w zawodzie, ale cały czas się rozwijają. Dobrym przykładem może tu być Kayla Itsines – Australijka jest gwiazdą miedzynarodowego fitnessu, mimo że ukończyła tylko jeden kurs w Australian Institute of Medicine, i to w wieku 18 lat. Od razu zaczęła pracę jako instruktorka na siłowni, później wydała e-book, a jej kariera potoczyła się błyskawicznie – kobiety doceniły jej pasję i skuteczność proponowanych przez nią ćwiczeń, mimo że bardziej doświadczonych od niej trenerek nie trzeba było daleko szukać. Zwróć więc uwagę na zaangażowanie swojego trenera, czy się rozwija, uczestnicząc w kolejnych kursach, wydarzeniach, czy śledzi na bieżąco nowinki ze świata fitness.
3. Wygląd jego wizytówką
Często podkreśla się, że wygląd nie jest najważniejszy – rzeczywiście, nie ma on znaczenia w większości zawodów i nie powinno wpływać na to, jak jesteśmy oceniani, no chyba że chcemy zrobić karierę w modelingu lub właśnie jako trenerzy personalni. W przypadku zawodowych instruktorów fitness wygląd jest wizytówką, nie oznacza to jednak, że mężczyzna powinien wyglądać jak kulturysta, a kobieta jak szczupła trzcinka. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji, także w przypadku trenerów, ale umięśnione ciało w formie lepiej świadczy o zdolnościach i wiedzy sportowej niż 15 kg nadwagi.
W czym pomoże ci trener personalny?
-
Rozpisanie planu treningowego i udzielanie porad żywieniowych na podstawie wywiadu przeprowadzonego na samym początku treningów to główne zadania trenera personalnego. Opracowując wasz wspólny sposób pracy, trener personalny bierze pod uwagę twój stan zdrowia, nawyki żywieniowe, dotychczasową aktywność fizyczną.
-
Trener personalny przeprowadza też niezbędne pomiary: poziomu twojej tkanki tłuszczowej, mięśniowej, poziomu wody w organizmie, obwodów konkretnych części ciała - wykorzystuje je później, by ułożyć plan treningowy dopasowany do twoich potrzeb.
-
Kontroluje twoje postępy i wprowadza ewentualne modyfikacje początkowego planu treningowego pod tym kątem.
-
Uczy właściwej techniki wykonywania ćwiczeń i poprawia ewentualne błędy.
-
Informuje o najbardziej sprawdzonych/najnowszych sposobach na osiągnięcie twojego sportowego celu – jest twoim przewodnikiem po świecie treningu.
-
Dostosowuje program treningów do twoich potrzeb – ćwicząc z trenerem personalnym możesz elastycznie dopasować czas ćwiczeń do swojego planu dnia. Masz większą mobilność niż w przypadku uczęszczania na konkretne zajęcia jedynie o wyznaczonej godzinie w klubie fitness.
-
Wielu trenerów motywuje, wspiera, udziela rad również poza godziną spędzoną razem na siłowni czy w domu.
Polecany artykuł:
4. Żyje nie tylko na siłowni
Jak wybrać dobrego trenera personalnego? Patrząc także... na jego grafik. Dobry trener personalny, wbrew pozorom, nie spędza całego dnia na siłowni.
- Trener, który nieustannie przebywa na siłowni, powinien wzbudzać naszą nieufność. Po pierwsze, jak przez 10 godzin dziennie można zachować stuprocentowe zaangażowanie w zajęcia z klientem? Taki stały rezydent siłowni najprawdopodobniej zaniedbuje też planowanie treningów dla swoich podopiecznych. Stoimy na stanowisku, iż programowanie to absolutnie niezbędny element prowadzenia zawodników. Do tego dochodzi analiza żywienia. To zajmuje mnóstwo czasu – zaznaczają trenerzy personalni Michał Świda i Aleksandra Łabędź z The Mo.
5. Odpowiednio cię motywuje
Trener personalny, z którym praca przyniesie ci efekty, jest także dobrym psychologiem. Nie będzie więc wymagał od ciebie wysiłku ponad siły, ważniejszy od bicia rekordów będzie dla niego twój systematyczny rozwój, poprawa mobilności i ogólnej sprawności fizycznej, techniczna poprawność wykonywanych przez ciebie ćwiczeń. Z czasem relacje między ćwiczącym a trenerem stają się coraz bliższe – im więcej ze sobą trenują, tym większym się nawzajem obdarzają zaufaniem. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ciężkiej pracy towarzyszyła odrobina humoru i po prostu wzajemnej sympatii.
Ile kosztuje trener personalny?
Usługi trenerów personalnych nie należą do tanich. Zazwyczaj godzinna konsultacja w dużym mieście kosztuje około 100-150 zł, w klubach fitness dostępne są również pakiety na kilka-kilkanaście konsultacji w miesiącu. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferowanej przez niektóre siłownie możliwości odbycia jednego darmowego spotkania z trenerem personalnym.
Polecany artykuł: