Gimnastyka twarzy (facefitness) – jakie daje efekty? Przykładowe ćwiczenia facefitness

2018-06-26 12:52

Gimnastyka twarzy (facefitness) to naturalny sposób na młodą skórę bez zastrzyków i drogich zabiegów kosmetycznych. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie twarzy, a tym samym ujędrniają skórę w okolicach oczu, czoła, policzków i brody. Regularnie wykonywane mogą dać zaskakujące efekty – spłycić zmarszczki, poprawić owal twarzy, zlikwidować obrzęki pod oczami. Zobacz, na czym polega gimnastyka twarzy i wypróbuj 8 przykładowych ćwiczeń.

Gimnastyka twarzy (facefitness) – jakie daje efekty? Przykładowe ćwiczenia facefitness
Autor: thinkstockphotos.com Gimnastyka twarzy (facefitness) polega na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni twarzy.

Spis treści

 1. Gimnastyka twarzy (facefitness) – na czym polega?
 2. Gimnastyka twarzy (facefitness) – efekty
 3. Gimnastyka twarzy (facefitness) – jak ćwiczyć?
 4. Przykładowe ćwiczenia facefitness:
 5. Gimnastyka twarzy (facefitness) – rozgrzewka
 6. Gimnastyka twarzy (facefitness) – ćwiczenie na zmarszczki na czole
 7. Gimnastyka twarzy (facefitness) – ćwiczenie na lwią zmarszczkę między brwiami
 8. Gimnastyka twarzy (face fitness) – ćwiczenie na zmarszczki wokół oczu (1)
 9. Gimnastyka twarzy (face fitness) – ćwiczenie na zmarszczki wokół oczu (2)
 10. Gimnastyka twarzy (face fitness) – ćwiczenie na bruzdy nosowo-wargowe
 11. Gimnastyka twarzy (facefitness) – ćwiczenie na zmarszczki palacza i powiększenie ust
 12. Gimnastyka twarzy (facefitness) – ćwiczenie na drugi podbródek (1)
 13. Gimnastyka twarzy (face fitness) – ćwiczenie na drugi podbródek (2)

Gimnastyka twarzy (facefitness) obejmuje ćwiczenia wzmacniające mięśnie w okolicach czoła, oczu, policzków i podbródka. Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że ich kondycja ma ogromny wpływ na nasz wygląd. Trenujemy brzuch, ramiona i pośladki, aby skóra na nich wyglądała szczupło i jędrnie, ale zapominamy, że tak samo działają mięśnie twarzy – im są mocniejsze, tym cera jest bardziej sprężysta, jędrna i promienna. Dlatego każda kobieta, która chce zachować młody wygląd na długie lata, powinna włączyć do swojego planu treningowego gimnastykę twarzy. 7 minut dziennie wystarczy, aby przedłużyć swoją młodość przynajmniej o kilka lat.

Gimnastyka twarzy (facefitness) – na czym polega?

W gimnastyce twarzy najważniejsza jest regularność – trwałe efekty można uzyskać ćwicząc najpierw codziennie, a potem 3 razy w tygodniu.

Gimnastyka twarzy już od dawna cieszy się na Zachodzie ogromną popularnością. Nic dziwnego, skoro instruktorki facefitness zwykle wyglądają na przynajmniej 10 lat młodsze niż w rzeczywistości. Swój promienny wygląd zawdzięczają ćwiczeniom, które polegają na napinaniu i rozluźnianiu różnych partii mięśniowych twarzy. Zwykle wymaga to robienia dziwnych min albo uciskania czy łapania palcami określonych fragmentów skóry.

Regularnie wykonywana gimnastyka twarzy pobudza produkcję kolagenu, czyli białka, które odpowiada za elastyczność skóry, właściwy poziom jej nawilżenia oraz regenerację uszkodzonych komórek. Ponadto, facefitness poprawia ukrwienie skóry, dzięki czemu staje się ona lepiej dotleniona i odżywiona. To wszystko sprawia, że twarz starzeje się wolniej.

Gimnastyka twarzy (facefitness) – efekty

Pierwsze efekty gimnastyki twarzy można zaobserwować po ok. 4 tygodniach systematycznych ćwiczeń. Aby rezultat się utrzymał, trzeba stale je powtarzać i połączyć z odpowiednią pielęgnacją opartą na regularnym złuszczaniu i nawilżaniu cery. Efekty pojawią się jeszcze szybciej, jeśli do ćwiczeń dołączymy codzienny, ujędrniający masaż twarzy.

Wśród efektów, jakie daje gimnastyka twarzy, można wymienić:

 • wygładzenie zmarszczek na czole, wokół oczu i warg;
 • spłycenie bruzd nosowo-wargowych;
 • podniesienie opadających policzków;
 • zniwelowanie drugiego podbródka;
 • zmniejszenie cieni i opuchlizny pod oczami;
 • poprawa ogólnej kondycji skóry, która staje się gładsza, bardziej sprężysta, lepiej ukrwiona.

Co więcej, facefitness sprawia, że zmienia się ogólny wyraz twarzy – podnoszą się kąciki ust, oczu, unoszą się brwi, policzki, cera nabiera zdrowego kolorytu. Wskutek codziennych ćwiczeń z znikają oznaki napięcia i zmęczenia, twarz wydaje się bardziej pogodna i rozluźniona.

Gimnastyka twarzy (facefitness) – jak ćwiczyć?

Poniższe ćwiczenia powtarzaj po 10 razy każde – nie więcej, ponieważ mięśnie twarzy można łatwo przetrenować. Trening należy przeprowadzać codziennie przez ok. 7 minut, a po miesiącu – gdy mięśnie już się wzmocnią – wystarczy profilaktycznie powtarzać go 3 razy w tygodniu.

Przed przystąpieniem do ćwiczeń dokładnie zmyj makijaż i umyj ręce. Jest to konieczne, ponieważ gimnastyka wymaga dotykania twarzy, a to może spowodować jej zanieczyszczenie i wywołać wypryski. Po ćwiczeniach nałóż na skórę olejek lub odżywczy krem i zrób masaż, który rozluźni mięśnie.

Przykładowe ćwiczenia facefitness:

Gimnastyka twarzy (facefitness) – rozgrzewka

Tak jak przed każdym treningiem, również przed gimnastyką mięśni twarzy należy przeprowadzić rozgrzewkę. Zacznij od lekkiego opukiwania całej twarzy opuszkami palców zaczynając od czoła, poprzez policzki, brodę, nos i znowu czoło. Następnie za pomocą palca wskazującego i kciuka delikatnie podszczypuj skórę (ale pamiętaj, aby jej nie rozciągać ani nie ściskać w palcach). Na rozgrzewkę poświęć około 1,5 minuty.

Gimnastyka twarzy (facefitness) – ćwiczenie na zmarszczki na czole

Połóż palce wskazujące nad brwiami. Lekko przyciśnij skórę palcami i jednocześnie unoś brwi jakbyś robiła zdziwioną minę. Dociskając palce stawiaj opór unoszącym się brwiom, aby odczuć napięcie. Na zmianę unoś i opuszczaj brwi 10 razy.

Gimnastyka twarzy (facefitness) – ćwiczenie na lwią zmarszczkę między brwiami

Połóż dół dłoni między brwiami, a górę (palce) na czubku głowy. Mocno dociśnij dół dłoni do przestrzeni między brwiami – to jedno powtórzenie. Pamiętaj, aby nie odrywać ręki od głowy, w czasie ćwiczenia powinna w całości przylegać do czoła.

Gimnastyka twarzy (face fitness) – ćwiczenie na zmarszczki wokół oczu (1)

Palcami środkowymi bardzo delikatnie naciągnij skórę przy zewnętrznym kąciku w kierunku skroni. Zmruż oczy, ale nie zamykaj ich całkowicie. Rozluźnij i znowu zmruż. Powtórz 10 razy.

Gimnastyka twarzy (face fitness) – ćwiczenie na zmarszczki wokół oczu (2)

Palce wskazujący i środkowy połóż ok. 0,5 centymetra pod oczami (bliżej zewnętrznego kącika oka). Bardzo delikatnie naciągnij skórę w dół. Zmruż oczy, ale nie zamykaj ich całkowicie. Na zmianę rozluźniaj i mruż 10 razy.

Gimnastyka twarzy (face fitness) – ćwiczenie na bruzdy nosowo-wargowe

Zamknij usta i nałóż język na przednie zęby. Wytrzymaj 5 sekund trzymając zaciśnięte usta. Rozluźnij i powtórz ćwiczenie. Łącznie zrób 10 powtórzeń.

Sprawdź też: Ćwiczenia na powiększenie ust

Gimnastyka twarzy (facefitness) – ćwiczenie na zmarszczki palacza i powiększenie ust

Złącz usta i zassij je do środka między zęby. Wytrzymaj 5 sekund i rozluźnij. Powtórz 10 razy.

Gimnastyka twarzy (facefitness) – ćwiczenie na drugi podbródek (1)

Wyprostuj dłoń i połóż ją pod brodą (wnętrze dłoni skierowane do dołu). Naciskaj zewnętrzną stroną dłoni na podbródek i jednocześnie otwieraj usta mówiąc „O”. Powtórz 10 razy.

Gimnastyka twarzy (face fitness) – ćwiczenie na drugi podbródek (2)

Wysuń głowę do przodu jakbyś chciała wydłużyć szyję. Jednocześnie wysuń żuchwę ustawiając dolne zęby przed górnymi. Przytrzymaj 5 sekund i cofnij głowę oraz żuchwę. Zrób 10 powtórzeń.