Aerobiczna 6 Weidera – efekty. Czy warto trenować A6W?

2017-10-03 11:47

Efekty aerobicznej 6 Weidera (A6W) można zauważyć bardzo szybko, ale pod warunkiem, że mięśni brzucha nie przykrywa warstwa tłuszczu. Jeśli borykamy się z oponką i liczymy, że po 7 dniach 6 Weidera da nam spektakularne rezultaty - możemy się rozczarować. Poza tym ten popularny zestaw ćwiczeń może dawać liczne efekty uboczne. Sprawdź, jakie pozytywne i negatywne efekty daje 6 Weidera oraz dowiedz się, czy warto ją wykonywać, aby mieć wyrzeźbiony brzuch.

Aerobiczna 6 Weidera – efekty ćwiczeń. Czy warto trenować A6W?
Autor: thinkstockphotos.com Efekty 6 Weidera mogą być widoczne już po 7 dniach - ale tylko u osób, które nie mają problemu z nadmiarem tkanki tłuszczowej.

Spis treści

 1. Efekty aerobicznej 6 Weidera
 2. Efekty 6 Weidera po 7 dniach
 3. Efekty 6 Weidera po 42 dniach
 4. Efekty uboczne i wady aerobicznej 6 Weidera
 5. Czy warto przystępować do aerobicznej 6 Weidera? Podsumowanie

Czy 6 Weidera daje efekty? Zdania na ten temat są podzielone. Przede wszystkim jest to trening, który ma więcej wad niż zalet, choć oczywiście efekty A6W zależą w głównej mierze od ćwiczącego. Trzeba mieć bardzo dużo samozaparcia, być niezwykle systematycznym i mieć dużo czasu na 6 Weidera, co nie zawsze jest zależne od nas.

Plan treningowy zakłada aż 42 dni ćwiczeń, a czas ich wykonywania zwiększa się z każdym dniem. W końcowych dniach trening może trwać ponad 40 minut, a przecież to czas przeznaczony tylko na jedną partię. Co więcej, ćwiczymy ją codziennie! Może to być problem zarówno dla osób trenujących regularnie, jak i dla tych, którzy nie mają do czynienia ze sportem.

Aby dowiedzieć się, jakie są efekty aerobicznej 6 Weidera, należy zapoznać się z wadami i zaletami tego planu treningowego.

Efekty aerobicznej 6 Weidera

 • Wyrzeźbisz brzuch

Efektem codziennych treningów 6 Weidera jest na pewno silniejszy i bardziej wyrzeźbiony brzuch. Jednak, aby tzw. "kaloryfer" się uwidocznił, trzeba najpierw pozbyć się tkanki tłuszczowej zalegającej w okolicach brzucha. Jeśli przystąpimy do A6W, żeby zrzucić oponkę, to niestety ten trening nam w tym nie pomoże. Są to ćwiczenia na wzmocnienie mięśni brzucha, a nie na spalenie tkanki tłuszczowej. 6 Weidera daje spektakularne efekty tylko wtedy, kiedy ćwiczymy ją sumiennie, z ogromną dokładnością techniczną. Mało kto potrafi wytrwać 42 dni robiąc codziennie ten sam schemat ćwiczeń i wykonując co raz to większą liczbę powtórzeń.

Czytaj też: Jak szybko zrzucić brzuch? 9 najważniejszych zasad

 • Wzmocnisz mięśnie proste brzucha

Spektakularne efekty 6 Weidera są uniemożliwione także przez inne czynniki. Każde z ćwiczeń zakłada trening poszczególnych mięśni brzucha, jednak ćwiczenia są bardzo zbliżone do siebie, co w efekcie daje nacisk głównie na mięsień prosty tej partii, a szczególnie na jej dolną część, prawie pomijając trening skośnych mięśni brzucha. Ćwiczenia A6W opierają się na unoszeniu nóg i odrywaniu łopatek z podłoża. Taka technika bardzo nadwyręża kręgosłup, szczególnie, gdy nie mamy wyćwiczonych mięśni i jesteśmy osobami początkującymi. To znacznie utrudnia ukończenie 6 Weidera, a co za tym idzie, zmniejsza efekty jej wykonywania.

 • Mięśnie otrzymają nowy bodziec do treningu

Aerobiczna 6 Weidera to zdecydowanie nowy bodziec rozwojowy dla mięśni brzucha, co na początku przystąpienia do A6W może dać duże efekty. Wpływ na to ma duża intensywność treningu. Czas wrażliwości na nowe bodźce treningowe trwa jednak bardzo krótko, ponieważ mięśnie reagują na ten plan treningowy zazwyczaj do pierwszych 3 tygodni. Wtedy można zaobserwować bardziej zarysowane i mocniejsze mięśnie.

Jednak ćwicząc stale wedle tego samego monotonnego schematu (6 ćwiczeń w tej samej kolejności wykonywanych codziennie) szybko przekonamy się, że w miarę upływu czasu mięśnie przyzwyczają się do wysiłku, co da im słaby bodziec anaboliczny. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie różnorodnych metod treningowych, aby pobudzić mięśnie do wzrostu i spalić tkankę tłuszczową, np. takich jak gigant serie czy serie potrójne.

Efekty 6 Weidera po 7 dniach

Zauważalne efekty po 7 dniach aerobicznej 6 Weidera są możliwe u osób z niską zawartością tkanki tłuszczowej. Pomijając efekty wizualne, po tygodniowym okresie ćwiczeń, możemy odczuć twardsze mięśnie brzucha, ponieważ codzienny trening tej partii sprawia, że staje się lepiej ukrwiona. Jednak pierwszy tydzień 6-tygodniowego planu treningowego na pewno nie da spektakularnych efektów. Żeby stwierdzić, czy A6W działa, należy wykonać ten plan do końca.

Sprawdź też: Płaski brzuch w tydzień - skuteczna dieta i ćwiczenia na 7 dni

Efekty 6 Weidera po 42 dniach

Efekty A6W po 42 dniach (czyli po całym cyklu) zależą od ćwiczącego, a ściślej od jego wytrzymałości. 6 tygodni codziennych ćwiczeń brzucha może albo przetrenować mięśnie, albo dać pozytywne efekty. Każdy mięsień potrzebuje czasu na regenerację. W przypadku brzucha są to ok. 2 dni. Mimo że mięśnie brzucha lubią długotrwały i ciężki wysiłek, to także potrzebują odpocząć, żeby urosnąć, bo to właśnie w stanie spoczynku zmieniają swój wygląd. System A6W tego nie zakłada. Zatem efekty po 42 dniach 6 Weidera mogą się okazać bardzo bolesne, nie tylko dla mięśni, ale też dla stawów.

Warto wiedzieć

Aerobiczna 6 Weidera, czyli A6W, to bardzo popularny zestaw ćwiczeń na mięśnie brzucha. Nic w tym dziwnego, ponieważ wymyślił go sam Joe Weider (kanadyjski trener i największy popularyzator kulturystyki XX wieku) w latach 50-tych. A6W to zestaw sześciu ćwiczeń aktywujących mięśnie brzucha zaplanowany na 42 dni, czyli okres 6 tygodni. Podczas treningu przerwy można robić jedynie pomiędzy seriami (ok. 3 minuty). Każde z 6 ćwiczeń wykonujemy kolejno po sobie bez odpoczynku utrzymując spięcie mięśni w kluczowym momencie danego powtórzenia przez 3 sekundy.

Efekty uboczne i wady aerobicznej 6 Weidera

Niestety efekty uboczne 6 Weidera przysłaniają pozytywne aspekty tego programu, takie jak wysoka intensywność (dająca w przypadku treningu mięśni brzucha dobre rezultaty), łatwy do zapamiętania schemat treningu, dobra alternatywa dla standardowych brzuszków. Właściwie zalety A6W to dość problematyczny temat, bo mogą być one równie dobrze wadami tego treningu.

 • Ból kręgosłupa

Każde ćwiczenie w ramach A6W opiera się na podobnym schemacie unoszenie nóg i tułowia jednocześnie. To bardzo słabo stabilizuje kręgosłup i mocno obciąża odcinek lędźwiowy. Osoby początkujące mogą mieć też problem z odcinkiem szyjnym kręgosłupa, ale na ból skarżą się też zaawansowani – wykonanie 400 brzuszków na jednej sesji treningowej to nie lada wyzwanie. Ból stawów może utrudniać spięcie brzucha, co przyniesie słabsze efekty treningowe albo całkowicie je uniemożliwi.

 • Ryzyko rozwoju przepukliny brzusznej

Kolejnym efektem ubocznym 6 Weidera może być przepuklina brzuszna. Jest to uwypuklenie w jamie brzusznej, często przypominające guzek. Powstaje w skutek nadmiernej aktywacji mięśni jamy brzusznej. Objawia się ostrym bólem, często w okolicach podbrzusza. Jak widać codzienny i bardzo intensywny trening mięśni brzucha może przynieść więcej szkód niż pożytku.

 • Długi czas treningów

Za wadę A6W można też śmiało uznać zabrany czas. W końcowym tygodniu trening zajmuje nawet 40 minut. W tym czasie można zrobić trening całego ciała spalając jednocześnie nadmiar tłuszczu i rzeźbiąc mięśnie brzucha.

 • Nadwyrężenie mięśni

Przy opiniach na temat skuteczności aerobicznej 6 Weidera można się spotkać z twierdzeniem, że ten trening „pali” mięśnie, zamiast je rzeźbić. Jest w tym dużo prawdy. Wysoka intensywność, brak wystarczającego czasu na odpoczynek, codzienny trening tej samej partii, to tylko niektóre z czynników mogących utrudniać wzmocnienie mięśni brzucha.

Czytaj też: Dominika Gwit - jak schudła 50 kg? Jaką dietę stosowała?

Czy warto przystępować do aerobicznej 6 Weidera? Podsumowanie

Jeśli trenujesz regularnie, jesteś wytrzymały fizycznie i szukasz nowych bodźców treningowych, możesz śmiało spróbować wykonać aerobiczną 6 Weidera. Bez dużego otłuszczenia w okolicach brzucha efekty A6W będą widoczne już nawet po pierwszym tygodniu.

Jednak nie na każdego taki system treningowy będzie działał korzystnie. U większości osób występuje ból kręgosłupa i przeciążenie mięśni, co jest dotkliwym efektem ubocznym aerobicznej 6 Weidera. Ponadto, jest wiele ciekawszych i skuteczniejszych ćwiczeń na mięśnie brzucha niż te opracowane w planie treningowym Joe Weidera. Po 42 dniach codziennej pracy nad brzuchem efekty powinny być spektakularne, a takie nie są. Oczywiście można wzmocnić mięśnie i zgubić kilka centymetrów w pasie, ale jest to możliwe do wykonania w znacznie przyjemniejszy sposób, np. trenując brzuch 3 razy w tygodniu i łącząc ćwiczenia siłowe z aerobowymi lub wykonując interwały, które najlepiej spalają tłuszcz i uwidaczniają mięśnie brzucha. Takie rozwiązania przyniosą znacznie lepsze efekty niż po 42 dniach z aerobiczną 6 Weidera.