Frog stand – ćwiczenie kalisteniczne na równowagę
Frog stand to ćwiczenie kalisteniczne, które przypomina figurę akrobatyczną. Polega na utrzymaniu ciężaru ciała jedynie na rękach, poprzez ugięcie nóg i oparcie kolan o łokcie. Frog stand dla osób trenujących kalistenikę często jest tylko ćwiczeniem pośrednim, pomagającym w nauce jeszcze trudniejszej figury – planche. Zobacz, jak zrobić frog stand i poznaj efekty tego ćwiczenia.
Spis treści
- Frog stand – jak zrobić? Nauka krok po kroku
- Frog stand – efekty ćwiczenia
- Obejrzyj film z pokazem różnych wariantów frog stand
Frog stand to jedno z popularniejszych ćwiczeń kalistenicznych, czyli ćwiczeń z masą własnego ciała. Jego nauka może przebiegać szybciej lub wolniej, w zależności od indywidualnego poziomu wytrenowania. Frog stand może być trudny zwłaszcza dla tych osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kalisteniką i nie mają jeszcze dobrze rozwiniętego zmysłu równowagi – wówczas potrzebnych jest wiele podejść, aby przyjąć właściwą pozę i wytrzymać w niej dłuższą chwilę.
Doświadczone osoby, które już dobrze opanowały podstawowe ćwiczenia kalisteniczne, powinny łatwo poradzić sobie z wykonaniem frog stand. Dla nich często jest to tylko etap pośredni w nauce jeszcze trudniejszej figury gimnastycznej - planche, czyli deski na rękach.
Frog stand – jak zrobić? Nauka krok po kroku
Nauka frog stand przebiega w kilku krokach:
- Zrób głęboki przysiad (ukucnij) i odwiedź kolana na boki.
- Dłonie rozstaw na szerokość barków i połóż przed stopami (łokcie powinny stykać się z wewnętrzną stroną kolan).
- Pochyl tułów do przodu stopniowo przenosząc ciężar ciała na ręce.
- Powoli, opierając kolana o łokcie, odrywaj stopy od podłoża.
- Kiedy stopy oderwą się od ziemi, podwiń nogi i spróbuj utrzymać się w tej pozycji jak najdłużej.
Początkującym trudno będzie od razu przenieść cały ciężar ciała na ręce – powinni stopniowo odrywać stopy od podłoża i starać się utrzymać w tej pozycji jak najdłużej. Najpierw będzie to kilka sekund, ale w miarę robienia postępów czas ten wydłuży się nawet do minuty i więcej. Postępy może przyspieszyć wykonywanie innych, łatwiejszych ćwiczeń kalistenicznych, które rozwijają siłę rąk – pompek, pompek na poręczach, podciągnięć na drążku, mostka.
Zobacz też: 22 rodzaje pompek [WIDEO]
Niektóre osoby podczas pierwszych prób wykonania frog stand mogą odczuwać ból w nadgarstkach. Jest to częsty objaw, który powinien minąć po jakimś czasie. Pomóc może ćwiczenie frog stand na niskich poręczach i założenie na nadgarstki ochronnych taśm zabezpieczających przed nadwyrężeniami i kontuzjami.
Frog stand – efekty ćwiczenia
Frog stand, oprócz tego, że wygląda bardzo efektownie, świetnie rozwija siłę i równowagę. Utrzymanie się na rękach w takiej pozycji mocno angażuje nie tylko ramiona, ale praktycznie całe ciało. Zarówno nogi, brzuch jak i plecy muszą być maksymalnie napięte, aby sylwetka nie przechylała się i pozostawała w równowadze. Podczas frog stand pracuje więc cały gorset mięśniowy odpowiedzialny za stabilizację sylwetki. Dzięki temu ciało podczas codziennych aktywności jest mniej narażone na kontuzje i przeciążenia.