Bez glutenu i kalorii. Jedz ten najzdrowszy makaron, a jelita będą ci wdzięczne
Nie musisz rezygnować z ukochanego spaghetti, aby utrzymać szczupłą sylwetkę. Nawet osoby borykające się z cukrzycą i nietolerancjami pokarmowymi mogą bez przeszkód po niego sięgać. Mowa o najzdrowszym makaronie konjak.
W obecnych czasach coraz więcej osób boryka się z cukrzycą, czy nietolerancjami pokarmowymi. Gorzej jeśli te dolegliwości idą ze sobą w parze i okazuje się, że coraz trudniej skomponować bezpieczny obiad. Makaron konjac może ułatwić zadanie. Oczywiście należy podkreślić, że przygotowując domowe spaghetti, w przypadku cukrzycy należy zastąpić czerwone mięso np. mięsem z indyka.
Co to jest makaron konjac?
Nietypowy makaron określany jest również mianem Shirataki. Powstaje z bulwy rośliny o nazwie Konnyaku. Wyjątkowo cenną informacją jest to, że nie znajdziemy w nim cukru, czy glutenu. Poza tym jest wyjątkowo niskokaloryczny, stąd coraz częściej sięgają po niego osoby, które chcą zrzucić kilka kilogramów.
Makaron konjac aż w 97 procentach składa się z wody, a pozostałe trzy procent to mąka pochodząca ze wspomnianej rośliny. Tego typu produkt zawiera wyjątkowo cenny błonnik pozyskiwany z chińskich bulw A. konjac.
Grupa chińskich naukowców przeanalizowała wpływ spożywania makaronu konjac na wyniki osób z cukrzycą typu 2. Skupiono się na zmniejszeniu po posiłkowego obciążenia glukozą w osoczu. Pod uwagę wzięto diety o wysokiej zawartości błonnika i niskim indeksie glikemicznym
Autorzy publikacji naukowej wskazują, że obecny w makaronie glukomannan konjac (KGM), czyli rozpuszczalny w wodzie, lepki błonnik pokarmowy ma korzystny wpływ na poziom glukozy w surowicy. Jest to jeden z najbardziej lepkich błonników pokarmowych znanych ze względu na jego skuteczną zdolność wchłaniania wody.
Stwierdzono, że spożywanie glukomannanu konjackonjac (KGM), obniża poziom glukozy i cholesterolu we krwi u zdrowych pacjentów z cukrzycą i hipercholesterolemią. Wystarczy, by każdego dnia włączyć do diety 0,7 g KGM/100 kcal. Efekty te mogą być spowodowane opóźnionym opróżnianiem żołądka i wolniejszą dyspersją glukozy w świetle jelita.
Jak smakuje makaron konjac?
Przyznam osobiście, że kiedy pierwszy raz z ciekawości kupiłam ten makaron, to trochę zaskoczył mnie jego nieprzyjemny zapach. W sklepach dostępny jest w woreczkach wypełnionych zalewą. To konieczne, ponieważ w przeciwnym razie makaron, który w końcu składa się z wody przechowywany bez niej, nie nadawałby się do jedzenia.
Warto jednak zaznaczyć, aby zaraz po otwarciu woreczka przełożyć makaron na durszlak lub sito i dokładnie wypłukać go pod letnią bieżącą wodą. Intensywny zapach pochodzi z wykorzystanej zalewy.
Po dokładnym płukaniu można spróbować bezglutenowego makaronu. Zaskakujące jest to, że on zwyczajnie nie ma smaku, a jego struktura sprawia, że lekko skrzypi. Łącząc go z ulubionym sosem, otrzymujemy danie idealne, ponieważ produkt przejmuje smak dodatków, z którymi jest serwowany.
Makaron konjac jest idealny nie tylko dla chorych na cukrzycę typu 2, ale również dla osób z nietolerancją glutenu, czy celiakią. Chętnie sięgają po niego również ci, którzy chcą zredukować ilość spożywanych węglowodanów i zrzucić nieco zbędnych kilogramów.