Bogactwo białka, witamin i minerałów. Wypróbuj to śniadanie, a zapomnisz o owsiance

2024-05-31 15:59

Współcześnie żyjemy szybko, cenimy więc proste, skuteczne i szybkie rozwiązania. Nie inaczej jest w kuchni, gdzie zależy nam na maksymalnie zdrowych posiłkach, których przygotowanie nie zabierze nam za dużo czasu. Problem może też stanowić ograniczona liczba pomysł kulinarnych, które przychodzą nam do głowy. I tu właśnie przybywamy z pomocą, jeśli potrzebujecie ciekawej i zdrowej śniadaniowej inspiracji.

Bogactwo białka, witamin i minerałów. Wypróbuj to śniadanie, a zapomnisz o owsiance
Autor: GettyImages Bogactwo białka, witamin i minerałów. Wypróbuj to śniadanie, a zapomnisz o owsiance

Pożywne śniadanie, którym zastąpisz owsiankę

Jeśli na myśl o jedzeniu na śniadanie owsianki masz w głowie myśl: „znowu ta owsianka”, nasza dzisiejsza propozycja jest niewątpliwie dla ciebie. Komosanka to danie oparte o komosę ryżową.

CZYTAJ TEŻ: Płatki śniadaniowe: owsiane, kukurydziane, jęczmienne, żytnie. Które są najzdrowsze?

Dodając do niej mleko lub roślinny zamiennik mleka, możemy zyskać posiłek smaczny i bardzo zdrowy. Poza tym możemy dorzucić garść dodatków, które jeszcze bardziej wzmocnią prozdrowotny potencjał naszej komosanki.

W formie: Płatki owsiane

Komosa ryżowa, ryż peruwiański, quinoa to tzw. pseudozboże, innymi słowy zboże rzekome. Choć formalnie nie należy do zbóż, jej ziarna są podobne do ziaren prawdziwych zbóż, jak również bogate w skrobię.

Z uwagi na pochodzenie, komosą nazywano „złotem Inków”, a z uwagi na właściwości tej rośliny - także „matką zbóż”. Komosa z powodzeniem zastąpi nie tylko poranną owsiankę, ale i ziemniaki, makaron, kaszę albo ryż do obiadu.

Komosa może mieć odmianę białą, która jest najbardziej popularna, albo czerwoną, która ma intensywniejszy smak i więcej składników odżywczych.

Dlaczego warto jeść komosankę?

  • komosa jest dwa razy bogatsza w błonnik niż zboża
  • to bogate źródło białka, zawierającego dziewięć niezbędnych aminokwasów
  • to również źródło cennych kwasów tłuszczowych m.in. omega-3
  • komosa stanowi źródło witamin z grupy B
  • w komosie znajdziemy witaminę E
  • komosa zawiera szereg minerałów, takich jak: cynk, fosfor, magnez, mangan, miedź, potas, wapń i żelazo
  • komosa ma właściwości antyoksydacyjne, a więc może m.in. przeciwdziałać procesom starzenia i spowalniać je oraz zmniejszać ryzyko rozwoju niektórych nowotworów
  • niektóre badania sugerują również, że komosa może sprzyjać obniżeniu poziomu cukru we krwi
  • ponadto komosa sprzyjać może obniżeniu poziomu cholesterolu
  • ze względu na szereg korzystnych dla zdrowia właściwości, komosę poleca się osobom ze schorzeniami kardiologicznymi
  • komosa jest również odpowiednim daniem dla diabetyków

Komosanka, żeby schudnąć i pozbyć się zaparć

Komosa, ze względu na bogactwo błonnika, może sprzyjać odchudzaniu. Regularne jedzenie komosy sprzyja więc odchudzaniu, ale działa też korzystnie na perystaltykę jelit. Dzięki komosie można uporać się z zaparciami (a jak powszechny jest to problem, można sobie uzmysłowić, biorąc pod uwagę fakt, jak często prezentowane są reklamy środków przeciwko zaparciom).

Odchudzające właściwości komosy polegają na zwiększeniu wrażeniu sytości i utrzymaniu tego poczucia na dłużej. Ponadto sądzi się, że komosa może sprzyjać zwiększeniu ilości tkanki mięśniowej, a zmniejszeniu ilości tkanki tłuszczowej, którą gromadzi organizm.

Jak przygotować komosankę? 

Komosankę można przygotować na różne sposoby, w zależności od indywidualnych preferencji smakowych. Do komosy i mleka (krowiego, koziego lub roślinnego) można dodawać m.in. orzechy, masło orzechowe, owoce suszone albo owoce świeże.

Przed zalaniem mlekiem, należy komosę przelać wrzątkiem. Następnie, już po dodaniu mleka, całość należy zagotować. Po kwadransie gotowania komosa powinna być miękka, a po przestudzeniu gotowa do spożycia.