Co się dzieje, gdy dzieci nie jedzą mięsa? „Nie jedzą paróweczek, spożywają więcej błonnika”

2025-01-14 13:23

Dieta wegańska i wegetariańska u dzieci – czy taki sposób żywienia to dobry pomysł u młodych, a nawet bardzo młodych osób? Czy można zrezygnować z mięsa w diecie dziecka? Na jakie niedobory mogą szczególnie być narażone dzieci, które nie jedzą mięsa? Dietetyczka Anna Guzy rozwiewa wątpliwości w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie.

Co się dzieje, gdy dzieci nie jedzą mięsa? „Nie jedzą paróweczek, spożywają więcej błonnika”
Autor: GettyImages / archiwum prywatne Co się dzieje, gdy dzieci nie jedzą mięsa? „Nie jedzą paróweczek, spożywają więcej błonnika”

Czy dzieci mogą być na diecie wegetariańskiej?

Gdy 3-letnia Helenka trafiła do szpitala w Zielonej Górze, będąc na granicy życia i śmierci z powodu niedożywienia, do wiadomości publicznej sukcesywnie przedostawały się kolejne informacje na temat rodziny, która prawie zagłodziła dziecko.

Mówiono, że mama dziewczynki żywi się tylko roślinnie, pijąc wyłącznie soki. Że dziewczynka jadła tylko winogrona, pieczołowicie obierane przez mamę ze skórki. Ale też, że lodówka była pełna w rodzinnym domu 3-latki, która w chwili przyjęcia na oddział ważyła zaledwie 8 kg.

To w oczywisty sposób wzbudziło wiele skrajnych emocji: od tłumaczenia rodziców („moje dziecko też było niejadkiem” - grzmiał niejeden internauta, jakby ignorując fakt, że 3-latka była prawie zagłodzona), przez (niejako słuszną) krytykę całego otoczenia dziewczynki, po atak na diety wegańskie i wegetariańskie – z którymi karmienie dziecka wyłącznie winogronami nie ma nic przecież wspólnego.

Tragiczna sytuacja dziecka spowodowała lawinę krytyki pod adresem diet eliminujących mięso (czy szerzej: produkty odzwierzęce). I to mimo rosnącej popularności takich diet, jak również rosnącej świadomości żywieniowej Polaków.

W formie - Dieta łagodząca stres

Czy dieta wegetariańska jest bezpieczna dla dzieci?

A jednak, wciąż w niektórych osobach żywe są przekonania spod znaku „zjedz mięsko, ziemniaki zostaw” i opór wobec diet, które nie są oparte na mięsie i jego przetworach – szczególnie, jeśli chodzi o sposoby żywienia dzieci. Pytamy więc specjalistkę – dietetyczkę mgr Annę Guzy, jak to jest z dietą bezmięsną u dzieci.

Czy to jest w ogóle dobry pomysł, żeby w diecie dzieci eliminować mięso? Albo i mięso, i inne produkty odzwierzęce: jajka, mleko? A może takie składniki, jak nabiał i jajka, mogą z powodzeniem zastępować mięso?

- Wiadomo, że inne składniki odżywcze pozyskujemy z mięsa, a inne właśnie z tych pozostałych produktów odzwierzęcych, jak nabiał, mleko, jaja. Jeśli więc chodzi o odstawienie mięsa u dzieci, to osobiście uważam – i są potwierdzające to badania naukowe - że odstawienie mięsa jak najbardziej jest możliwe u dzieci. Tylko, co ważne, mięso musi oczywiście bardzo dobrze zastąpione innymi produktami, które dadzą nam te same substancje odżywcze – wyjaśnia mgr Anna Guzy, dietetyczka.

12 najzdrowszych produktów na śniadanie

Czy dzieci mogą nie jeść mięsa?

O czym należy pamiętać wprowadzając dietę bezmięsną u dzieci? Jakie składniki i substancje odżywcze są kluczowe dla zdrowia? Na jakie niedobory mogą być szczególnie narażone dzieci, które nie jedzą mięsa?

-W przypadku rezygnacji z mięsa, na pewno trzeba pamiętać o żelazie. Mięso jest ważne w jako źródło żelaza hemowego. Ono się dużo lepiej wchłania niż żelazo z produktów roślinnych. Ważne więc jest odpowiednie rozdysponowanie żelaza obecnego roślinach. W przypadku żelaza ważne jest też to, że najlepiej podawać je z witaminą C, bo ono wtedy będzie lepiej się wchłaniało – podkreśla dietetyczka Anna Guzy. 

Jeśli rodzice zdecydują o wyeliminowaniu mięsa z diety dziecka (lub dziecko odmawia spożywania mięsa, będąc już w wieku, w którym ma świadomość, że mięso wiąże się z zabijaniem zwierząt), powinni jednak omówić plan żywieniowy z osobą kompetentną w tym zakresie, a nie tylko „wyrzucić” mięso z diety. Kluczowe jest mądre zastąpienie mięsa, jeśli będziemy wiedzieć, jak to zrobić, to dieta bezmięsna u dzieci jest możliwa i będzie zdrowa.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

- Lepiej na początek zgłosić się do specjalisty – potwierdza dietetyczka mgr Anna Guzy. - Nawet dorośli ludzie popełniają błędy żywieniowe i nie są często świadomi tego,  jak zastępować w diecie niezbędne dla zdrowia składniki, które wcześniej organizm miał dostarczane z mięsem.

Czy dieta wegańska jest dobra dla dzieci

Co istotne, wersja spod znaku „zjedz mięsko, zostaw ziemniaczki”, nie jest wcale optymalną wizją żywienia. Wynika to m.in. z faktu, że dzieciom nierzadko serwowane jest mięso nie najlepszej jakości: parówki, nuggetsy. Dietetyczka Anna Guzy w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie to potwierdza:

Myślę, że jeśli chodzi o rezygnację z mięsa, to jak najbardziej taka dieta u dzieci jest możliwa, a nawet można powiedzieć, że w pewnym stopniu wskazana.

Badania pokazują, że eliminowanie mięsa u dzieci powoduje, że te dzieci później często mają większą świadomość na temat tego, co jedzą. Często spożywają więcej błonnika, dzięki temu, że nie jedzą często paróweczek i innych rzeczy, które małe dzieci, jedzące mięso, lubią. 

- Jeśli chodzi o odstawienie mięsa jak najbardziej jest to możliwe – wyjaśnia mgr Anna Guzy, zwracając uwagę, że rezygnacja z innych produktów odzwierzęcych nie jest jednak taka prosta:

- Jeśli chodzi o odstawienie innych składników odzwierzęcych, jak jajka, to tutaj bym już uważała – podkreśla dietetyczka. - Jeśli chodzi o dietę wegańską, czyli wyłącznie roślinną,to tutaj zalecenia, jeśli chodzi o żywienie dzieci różnią się w różnych krajach.

- W niektórych rejonach sądzi się, że u dzieci można wprowadzić i dietę wegetariańską, i wegańską -jeśli oczywiście wszystko jest dobrze prowadzone, są robione badania krwi i weryfikowany stan zdrowia. Na przykład w Polsce sądzi się, że dieta wegetariańska u dzieci - jak najbardziej tak. Ale dieta wegańska raczej nie powinna być stosowana u takich małych dzieci, żeby one się mogły prawidłowo rozwijać i rosnąć – wyjaśnia Anna Guzy.

Dieta wegańska czy wegetariańska dla dzieci

Co jest atutem diety wegetariańskiej? - Jeśli eliminujemy tylko mięso, to nie musimy bać się o witaminę B12 – zauważa dietetyczka. O skutkach niedoborów witaminy B12 przeczytasz w naszym artykule: Padasz ze zmęczenia, prześladują cię bóle głowy? Może ci brakować kluczowej witaminy.

- Jajka dostarczają bardzo dużo składników odżywczych, potrzebnych m.in. dla wzrostu. A gdy mamy dietę wegańską, wtedy suplementacja choćby B12 jest konieczna.  I teraz pytanie, czy rodzice, którzy będą samodzielnie eliminować produkty odzwierzęce z diety dziecka, będą świadomi tego, że witamina B12 jest tak bardzo konieczna? Wskutek źle zbilansowanej diety mogą wystąpić niedobory, niedożywienie u dzieci. Osobiście raczej bym nie polecała nikomu wprowadzenia diety wegańskiej u dzieci – wyjaśnia specjalistka.

Co w sytuacji, gdy w domu nie je się mięsa ani produktów odzwierzęcych i rodzice nie chcą zmieniać swoich przyzwyczajeń? - Jeśli np. rodzice są weganami, to ja bym zaczęła w przypadku dziecka, jednak od diety wegetariańskiej. I ewentualnie gdy dziecko będzie już starsze,  wtedy wprowadzałabym dietę wegańską, gdy dziecko też już będzie bardziej świadome w tym zakresie- podpowiada Anna Guzy w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie.

Zapytam zatem jeszcze o mleko, które ostatnio cieszy się coraz mniejszą popularnością. W sieci można się spotkać z wieloma wpisami, głoszącymi, że „tylko małe ssaki piją mleko” i odradzanie sięgania po mleko po wyjściu z okresu niemowlęcego.

- Mleko dostarcza białka, wapnia, jest jednym z cennych produktów – mówi dietetyczka Anna Guzy w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie. - Nie musimy pić samego mleka, bo mamy przecież jogurty naturalne, które są super źródłem probiotyków, tak samo kefir, czy twarogi. Mleko dla dzieci jest dobrym pomysłem – tylko nie takie słodzone, czekoladowe czy inne smakowe – dodaje Anna Guzy, mgr dietetyki.

mgr Anna Guzy - dietetyk
mgr Anna Guzy - dietetyk

Anna Guzy – magister dietetyki, właścicielka strony annaguzy.pl. Prowadzi indywidualne konsultacje dietetyczne online. Popularyzuje dietetykę w internecie, skupiając się na budowaniu zdrowej relacji z jedzeniem i świadomości żywieniowej.