Czy bakłażany można jeść na surowo? Przepisy na dania z bakłażanów
Bakłażanów nie obiera się ze skórki i nie je na surowo, a przed smażeniem i pieczeniem powinno się je nacierać solą. Pomimo to, wachlarz kuchennych zastosowań bakłażanów jest bardzo szeroki. Sprawdź, jak przyrządzić ratatouille z bakłażanów, bakłażany po kaszmirsku, grecką musakę i serbski ajwar.
Bakłażan do XIX wieku uważany był tylko za roślinę ozdobną. Jego właściwości smakowe i odżywcze okazały się jednak na tyle zachęcające, że oberżyna zaczęła pojawiać się na stołach w różnych częściach świata. W związku z tym, że uprawa bakłażanów potrzebuje odpowiednio wysokiej temperatury, spotkać je można najczęściej na terenach tropikalnych i subtropikalnych.
Przepis na prowansalskie ratatouille
Jak przygotować bakłażana do smażenia, pieczenia, duszenia?
U nas bakłażan nie jest tak popularny, jak np. kabaczek. Wynika to z charakterystycznego smaku oberżyny, w którym wyczuwa się nutkę goryczy. Stosując się jednak do prostych rad, łatwo można się jej pozbyć.
Młodych bakłażanów nie należy obierać ze skórki. Starsze obieramy cieniutko lub zrywamy skórę po upieczeniu.
Przed obróbką termiczną warzywo kroimy w plastry, solimy i pozostawimy na sicie lub durszlaku, pozwalając na puszczenie soku z charakterystyczną goryczką. Pomocne może być też skropienie sokiem z cytryny. Po pół godzinie szybko płuczemy plastry pod bieżącą wodą i wycieramy papierowym ręcznikiem - a warzywo jest już pozbawione gorzkiego smaku.
Przed smażeniem warto jeszcze raz posolić kawałki bakłażana, aby nie wchłaniały oleju. Jeśli tego nie zrobimy, nasączą się tłuszczem i zamienią w tuczącą "bombę kaloryczną".
Przepis na grecką musakę z bakłażanami
Jeśli koniecznie chcemy smażyć bakłażany, użyjmy panierki z jajka i bułki tartej – to także uchroni go przed wchłonięciem zbyt dużej ilości oleju.
Jak zrobić ajwar? - zobacz przepis na tradycyjne danie serbskie
Czy surowy bakłażan jest szkodliwy?
W przeciwieństwie do cukinii, czy innych warzyw, bakłażany nie mogą być jedzone na surowo. Zawarta w nich solanina jest związkiem silnie toksycznym. Dopiero po obróbce termicznej toksyna przestaje być szkodliwa.
Przepis na sałatkę z grillowanym bakłażanem
Oberżyna – z czym to się je?
Kupując bakłażana radzimy wybierać niewielkie (takie zawierają mniej goryczy), ale dojrzałe sztuki. Skórka powinna być naprężona, błyszcząca i mieć intensywny kolor. Zbyt duże lub miękkie owoce pozbawione będą oczekiwanych walorów smakowych.
Neutralne w smaku bakłażany zaleca się łączyć z innymi warzywami i przyprawami, np. papryką, pomidorami, kurkumą czy kminkiem, wtedy ich smak stanie się wyrazistszy. Pasty i musy z bakłażanów wspomagają trawienie tłustych mięs, ale oberżyny same w sobie nie należą do warzyw lekkostrawnych.
Kto nie powinien jeść bakłażanów?
Najlepsze potrawy z bakłażanów serwowane są w krajach arabskich, Indiach, Gruzji czy Armenii. Fioletowy owoc popularny jest także w basenie Morza Śródziemnego.
Z tego też powodu w sklepach bakłażany dostępne są przez cały rok, jednak najsmaczniejsze okazy znajdziemy w okresie naturalnych zbiorów, czyli od czerwca do września.