Fakty i mity na temat octu jabłkowego. Poznaj prawdę!

2021-03-19 12:49

Ocet jabłkowy znany jest ze swoich licznych właściwości prozdrowotnych. Wychodzimy często z założenia, że nie ma sensu katować się restrykcyjnymi dietami, skoro ocet jabłkowy może wspomóc walkę z nadprogramowymi kilogramami. To pokazuje, że przypisujemy mu różne moce, ale najwyższy czas to zmienić. Poznaj fakty i mity na temat octu jabłkowego!

Fakty i mity na temat octu jabłkowego. Poznaj prawdę!
Autor: Getty Images

To idealna pora, by obalić mity na temat octu jabłkowego i dowiedzieć się, jakie są jego prawdziwe zalety.

Spis treści

  1. Ocet jabłkowy obniża poziom cukru we krwi – FAKT
  2. Ocet jabłkowy czyści i wybiela zęby - MIT
  3. Ocet jabłkowy wspomaga odchudzanie - FAKT
  4. Ocet jabłkowy jest naturalnym probiotykiem – MIT
  5. Ocet jabłkowy to ekologiczny środek czyszczący – FAKT
  6. Ocet jabłkowy na choroby serca – FAKT
  7. Ocet jabłkowy na ból gardła – MIT
  8. Kto nie powinien spożywać octu jabłkowego?

Ocet jabłkowy obniża poziom cukru we krwi – FAKT

To jest pierwsza zaleta octu jabłkowego, którą potwierdzają badania naukowe. Ocet jabłkowy jest naturalnym produktem dla tych, którzy chcą utrzymać niski poziom cukru we krwi, zwłaszcza osoby z cukrzycą typu 2.  

W badaniach klinicznych prowadzonych pod kierownictwem profesor żywienia Carol Johnston z Uniwersytetu Stanu Arizona zauważano spadek 10-puntkowego profilu stężenia glukozy na czczo. Z prostego powodu – pacjenci pili dwie łyżki octu jabłkowego (rozcieńczane w wodzie) do dwóch posiłków w ciągu dnia. Okazało się, że ocet jabłkowy zwiększył wrażliwość komórek na insulinę, przez co powinien znaleźć się w jadłospisie osób ze stanem przedcukrzycowym.  

- Jest polecany w diecie osób ze stanem przedcukrzycowym, cukrzycą i insulinoopornością. Działanie hipoglikemiczne octu należy do jego najlepiej udokumentowanych właściwości. Potwierdzono je w wielu badaniach naukowych. Warto zaznaczyć, że nie tylko ocet jabłkowy obniża poziom cukru we krwi, ale zwyczajny ocet stołowy działa dokładnie tak samo – powiedziała dietetyk i technolog żywności Agnieszka Żyłowska-Mazgaj.

Ocet jabłkowy czyści i wybiela zęby - MIT

Wiele osób myśli, że ocet jabłkowy to świetny sposób domowy na usuwanie przebarwień i wybielanie zębów. Reakcja de Alice Boghosian, dentystki z Chicago i rzecznika prasowego Amercian Dental Association wszystko mówi w tym temacie: „Kwaszenie zębów? To ostania rzecz, jaką chciałabym zrobić, aby zadbać o zdrowie jamy ustnej”.

Wyjaśniła, że „wszystko, co kwaśne jest niedobre dla zębów – niszczy szkliwo i powoduje ubytki”. Zatem z octu jabłkowego powinniśmy zrezygnować, jeśli chcemy cieszyć się zdrowymi zębami!

Ocet jabłkowy wspomaga odchudzanie - FAKT

To, że ocet jabłkowy wspiera odchudzanie, potwierdziły badania, w których uczestniczyło 175 otyłych Japończyków. Uczestniczy nie musieli przechodzić na żadną dietę, ani uprawiać sportu. Systematycznie przez 12 tygodni spożywali jedną lub dwie łyżki stołowe octu jabłkowego albo placebo. Po upływie tego czasu naukowcy zauważyli niski spadek wagi wśród badanych – ci, co pili jedną łyżkę octu jabłkowego dziennie schudli średnio 1,2 kg, stracili 0,7 proc. tkanki tłuszczowej i 1,4 cm w talii. Z kolei osoby spożywające 2 łyżki octu jabłkowego ważyły mniej o 1,7 kg, pozbywając się 0,9 proc. tkanki tłuszczowej i 1,9 cm w talii. W obu przypadkach odnotowano też spadek trójglicerydów (o 26 proc.).  

Nie zapominamy też o grupie uczestników, która zażywała placebo. Osoby te przytyły o 0,4 kg i minimalnie przybrały w talii. Według profesor żywienia Carol Johnston, ocet jabłkowy sprawdzi się jako element kuracji odchudzającej, która obejmuje zdrową dietę i aktywność fizyczną. - Nie przyspiesza też metabolizmu, a nawet jeśli, to nie na tyle, aby miało to działanie odchudzające. Natomiast ocet jabłkowy rzeczywiście wspomaga odchudzanie, ponieważ pomaga regulować poziom glukozy i insuliny we krwi. Te czynniki to jedna ze składowych, które wpływają na masę ciała – wyjaśniła dietetyk Agnieszka Żyłowska-Mazgaj.

Ocet jabłkowy jest naturalnym probiotykiem – MIT

Utarło się przekonanie, że ocet jabłkowy to naturalny probiotyk. Zdaniem dietetyk Agnieszki Żyłowskiej-Mazgaj do końca tak nie jest. - Ocet jabłkowy jest produktem fermentowanym, jednak proces jego powstawania, to głównie fermentacja octowa, a nie mlekowa. Ilość kwasu mlekowego i bakterii fermentacji mlekowej jest w occie jabłkowym niewielka. Istnieją lepsze probiotyki niż ocet jabłkowy, np. sok z kiszonej kapusty – wyjaśniła. Poza tym sok z kiszonej kapusty zdecydowanie lepiej smakuje niż ocet jabłkowy, więc warto po niego sięgać.

Przeczytaj też: Sprawdzony przepis na ocet jabłkowy domowej roboty - zobacz jak zrobić

Ocet jabłkowy to ekologiczny środek czyszczący – FAKT

A to wszystko dlatego, że ocet jabłkowy wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Poza tym, jak wynika z informacji podanych przez Instytut Badań nad Pestycydami (ang. Pesticide Research Institute), ocet jabłkowy jest biodegradowalny i ze względu na niskie pH doskonale usuwa uporczywe zabrudzenia, jak osad z mydła.

Natomiast ocet jabłkowy już tak dobrze nie poradzi sobie w walce z tłuszczem. Pokażemy to na prostym przykładzie sosu do sałatki bazującym na oliwie i occie. Po wymieszaniu tych dwóch składników widać, że się rozdzielają. Dzieje się tak, ponieważ cząsteczki oleju są niepolarne, a octu i wody są już polarne, co dowodzi na to, że nie przyciągają się wzajemnie.

Jaki wniosek? Mikstura z octu jabłkowego nadaje się do czyszczenia łazienki i innych delikatnych powierzchni. 

Syrop z pędów sosny - najlepszy przepis

Ocet jabłkowy na choroby serca – FAKT

Jeśli cierpisz na chorobę serca, to warto wprowadzić do swojego jadłospisu ocet jabłkowy. O tym dowodzą badania naukowe, z których wynika, że może obniżać ciśnienie krwi, poziom trójglicerydów w organizmie i cholesterol. Dr Andrew Freeman uważa, że ocet jabłkowy może przynieść pewne korzyści ze względu na właściwości przeciwutleniające, tak samo, jak inne zdrowe owoce i warzywa (np. brokuły, jagody).

- Istnieją przesłanki, które wskazują, że stosowanie octu jabłkowego w połączeniu z zielonymi warzywami liściastymi może poprawić zdrowie tętnic i poziom cholesterolu we krwi – powiedział dr Andrew Freeman, podkreślając, że „najlepszym sposobem na uniknięcie chorób serca jest jednak aktywność fizyczna i niskotłuszczowa dieta roślinna”.

Przeczytaj też: Ocet dla zdrowia - zastosowanie kwasu octowego

Ocet jabłkowy na ból gardła – MIT

Wielu rodziców myśli, że ocet jabłkowy to naturalny i bezpieczny domowy sposób w leczeniu gardła. Amerykańska Akademia Pediatrii nie ma oficjalnego stanowiska dotyczące stosowania octu jabłkowego jako środka wspomagającego zdrowie. Pediatra i rzecznik tej placówki dr Jennifer Shu zaleca jednak ostrożność. – Myślę, że ocet jabłkowy jeszcze bardziej podrażni gardło – powiedziała.

Z kolei dr Andrew Freeman, dyrektor ds. profilaktyki sercowo-naczyniowej w National Jewish Health w Denver uważa, że ze względu na kwaśny odczyn może podrażnić żołądek i przełyk. – Osoby borykające się z refluksem, wrzodami lub problemami żołądkowymi, pijąc ocet jabłkowy, mogą tylko pogorszyć sytuację – zaznaczył.  

Kto nie powinien spożywać octu jabłkowego?

To jest ważne pytanie, którego nie możemy pominąć w tym artykule. O odpowiedź poprosiliśmy dietetyk Agnieszkę Żyłowską-Mazgaj:

„W sytuacji przyjmowania leków stałych warto skonsultować się z lekarzem, aby mieć pewność, że ocet jabłkowy nie wchodzi w interakcję z naszymi lekami. Ocet jabłkowy obniża ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i glukozy we krwi. Nie należy go zatem łączyć z lekarstwami wykazującymi to samo działanie. Nie jest prawdą, że przy zgadze trzeba unikać kwaśnych rzeczy. Wręcz przeciwnie. To zbyt zasadowe środowisko żołądka, a nie zbyt kwaśne, odpowiada za zgagę i refluks. Picie octu jabłkowego może pomóc pozbyć się problemu”.

Natomiast osoby, mogące spożywać ocet jabłkowy, nie powinny go też nadużywać. Jak wyjaśniła dietetyk Agnieszka Żyłowska-Mazgaj, „ocet jabłkowy jest kwasem oraz stężony działa drażniąco i parząco”. - Trzeba zatem pamiętać, aby rozcieńczać go w wodzie. W przeciwnym wypadku może dojść do poparzenia jamy ustnej i przełyku. Ocet jabłkowy działa też niekorzystnie na szkliwo zębów – dodała.

Dietetyk Agnieszka Żyłowska-Mazgaj ostrzega, że „octu jabłkowego nie powinno się wypijać bezpośrednio w większych ilościach”. Zaleca, aby najlepiej łyżkę lub 2 łyżki stołowe octu jabłkowego rozcieńczać w szklance wody i wypijać na czczo, lub do posiłku 1-2 razy dziennie.

Bibliografia: 

  • Kondo T, Kishi M, Fushimi T, et al. Vinegar intake reduces body weight, body fat mass, and serum triglyceride levels in obese Japanese subjects. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19661687.
  • Brighenti F, Castellani G, Benini L, Casiraghi MC, Leopardi E, Crovetti R, Testolin G., „Effect of neutralized and native vinegar on blood glucose and acetate responses to a mixed meal in healthy subjects”.
  • Ostman E, Granfeldt Y, Persson L, Björck I., „Vinegar supplementation lowers glucose and insulin responses and increases satiety after a bread meal in healthy subjects”.
  • Budak NH, Aykin E, Seydim AC, Greene AK, Guzel-Seydim ZB, „Functional properties of vinegar”. 
Sonda
Smakują ci kiszone jabłka?