Godzina śniadania ma znaczenie dla zdrowia serca. Naukowcy wskazali najlepszą

2024-01-04 9:15

Pomysł na śniadanie to często nie lada wyzwanie. Okazuje się jednak, że ważne jest nie tylko to, co jemy, ale i kiedy. Naukowcy ustalili, która godzina jest najlepsza na pierwszy posiłek jeśli chcemy zadbać o zdrowe serce. Przygotowaliśmy zatem dwie pyszne propozycje, pomocne gdy w grę wchodzą poranne dylematy.

Godzina śniadania ma znaczenie dla zdrowia serca. Naukowcy wskazali najlepszą
Autor: Fot. Getty Images

Pełnowartościowy posiłek wspiera cały organizm. Nie chodzi wyłącznie o to, że bez śniadania za chwilę może zabraknąć nam siły do wykonywania codziennych obowiązków. Kiedy ignorujemy pierwszy posiłek, może okazać się, że nasz umysł ma problem ze skupieniem uwagi, a gdy zaczyna burczeć w brzuchu, to sytuacja staje się wyjątkowo niekomfortowa. Jednak jak na brak śniadania reaguje nasze serce? Naukowcy dostrzegli pewną zależność.

Co lubi nasze serce i czym jest "rzeka życia"? Proste odpowiedzi naszej ekspertki.

Śniadanie a serce. Zwróć uwagę na godzinę

W ostatnim czasie dość często lekarze i naukowcy poświęcają uwagę temu, w jakich godzinach najlepiej spożywać określony posiłek. Kluczem jest jednak nie to jaką wartość wskazuje zegarek w danej chwili, ale czas pomiędzy ostatnim a pierwszym posiłkiem.

Międzynarodowa grupa badaczy na łamach naukowego portalu “Nature Communications” opublikowała wyniki przeprowadzonych analiz. Specjaliści oceniali, jak dietetyczne rytmy okołodobowe wpływają na ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.

Naukowcy zwracają uwagę na fakt, iż dzienne cykle jedzenia i postu synchronizują okołodobowe zegary obwodowe, zaangażowane w regulację układu sercowo-naczyniowego.

Eksperci wykorzystali dane pochodzące od 103 389 dorosłych osób. Przeanalizowali czas posiłków i liczbę okazji do jedzenia. Wszystko oszacowano na podstawie powtarzanych 24-godzinnych zapisów diety. Następnie stworzyli wielozmienne modele proporcjonalnych zagrożeń, aby zbadać ich związek z ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego.

Wyniki wykazały, że w przypadku gdy śniadanie było spożywane później niż o godzinie 9:00, a kolacji później niż o 21:00 występowało wyższe ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego zwłaszcza w odniesieniu do kobiet.

Lepsze wyniki uzyskały osoby, które jadły śniadanie przed godziną 8:00 a kolację przed 20:00. Zdaniem autorów badań ustalenia te sugerują potencjalną korzyść ze wzorców opartych na wczesnym śniadaniu oraz wydłużeniu postu nocnego. W kontekście zdrowego serca nie zaleca się także rezygnacji ze śniadania. 

Pomysły na śniadanie dobre dla serca

Dieta dobra dla serca to taka, w której nie brakuje owoców, warzyw oraz pełnoziarnistych produktów. Dlatego mamy dwie propozycje, te pomysły na śniadanie są szybkie w przygotowaniu, sycące i pyszne.

Śniadanie nr 1 - kanapki z twarożkiem i warzywami

Składniki:

 • 3 kromki pełnoziarnistego pieczywa,
 • 150 g twarogu,
 • łyżka jogurtu naturalnego,
 • sól,
 • pieprz,
 • świeży ogórek,
 • pomidor,
 • papryka,
 • rzodkiewka.

Sposób przygotowania:

Twaróg przełożyć do miseczki, dodać przyprawy i jogurt. Dokładnie wymieszać. Posmarować pieczywo. Na wierzchu położyć ulubione warzywa i gotowe.

Śniadanie nr 2 - owsianka z owocami i cynamonem

Składniki:

 • szklanka mleka,
 • 3 łyżki płatków owsianych (najlepiej typu górskiego),
 • jabłko lub gruszka,
 • cynamon,
 • łyżka masła lub oleju kokosowego,
 • miód (opcjonalnie).

Sposób przygotowania:

Do rondelka wlać mleko i podgrzewać na małym ogniu. Płatki owsiane przesypać na sitko i przepłukać pod bieżącą wodą. Dodać do mleka, wymieszać i gotować przez około 10 minut. 

W tym czasie obrać jabłko lub gruszkę, pokroić na mniejsze części i wrzucić na patelnię. Przykryć i dusić do miękkości. Do gotującej się owsianki wrzucić łyżeczkę masła lub oleju kokosowego. Kiedy płatki będą już miękkie czas zjeść śniadanie. Do miseczki wlać owsiankę, wrzucić uduszone owoce i całość posypać cynamonem, można dodać odrobinę miodu. 

Jeśli chcesz poznać więcej przepisów na posiłki, które wzmocnią twoje serce, koniecznie zajrzyj do tego artykułu, w którym znajdziesz tygodniowy jadłospis pełen pomysłów.