Jelita pokochają ten jesienny koktajl. Pomaga schudnąć i poprawia nastrój, a wystarczą 3 składniki
Choć wciąż mamy resztki lata, to w powietrzu chwilami można wyczuć nadchodzącą jesień. Poza tym nie da się ukryć, że natura rządzi się swoimi prawami i sezonowość poszczególnych warzyw i owoców sprawia, że zdecydowanie warto je wybierać. Głównym składnikiem koktajlu pełnego błonnika są śliwki węgierki.
Proste rozwiązania są najlepsze. Dlatego, zamiast szukać sposobu na to, by wesprzeć pracę jelit, wystarczy sięgnąć po lokalne, sezonowe produkty. Śliwka węgierka ma sporo do zaoferowania i wbrew pozorom pomaga nie tylko na zaparcia.
Śliwki węgierki na odchudzanie i lepsze samopoczucie
Kiedy chcemy poczuć się lżej, warto sięgnąć po śliwki. Kalorie zależą od tego, czy mówimy o świeżym, czy suszonym owocu. Otóż ten zerwany prosto z drzewa na 100 g ma 46 kcal, to niewiele biorąc pod uwagę fakt, że suszone mogą mieć ponad 200 kcal w 100 gramach.
Atutem śliwki węgierki jest bogactwo błonnika, który jest dla naszych jelit niczym balsam. Nie tylko pomaga zachować uczucie sytości na dłużej, dzięki czemu nie podjadamy, ale także przyspiesza metabolizm. Co więcej, lekko słodki smak owoców zaspokaja chęć sięgania po słodycze, co jak wiemy, nie jest bez znaczenia, kiedy wdrażamy zdrowe nawyki i chcemy schudnąć.
Zdecydowanie wartym uwagi jest fakt, że śliwki mają sporo witamin z grupy B. Naukowcy od lat analizują jak niedobór witaminy B6, kwasu foliowego (B9), czy witaminy B12 wpływa na występowanie zaburzeń psychicznych. Polscy badacze z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Katedra i Klinika Psychiatrii, wskazują, że to właśnie brak tych witamin i niedobór kwasów omega-3 odgrywa kluczową rolę w procesach biochemicznych zachodzących w przypadku depresji.
Stąd biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie w sezonie jesiennym częściej borykamy się ze spadkiem nastroju, czy pierwszymi objawami depresji, warto sięgać po śliwki, by uzupełniając dietę zadbać także o mózg.
Chronią serce i obniżają cholesterol. Zrób domowy koktajl
Badania naukowe opublikowane w 2023 roku wskazują, że niepozorne śliwki mają dużo do zaoferowania. Otóż w tych fioletowych owocach znajdziemy całą masę przeciwutleniaczy i związków fenolowych, takich jak kwas kawowy, kwas chlorogenowy, kwas krypto-chlorogenowy i kwas neo-chlorogenowy.
To dzięki nim chronimy nasz organizm przed wieloma chorobami przewlekłymi takimi jak hipercholesterolemia, czy cukrzyca. Specjaliści wskazują, że włączenie ich do diety wspomaga także leczenie tych schorzeń, a także zapobiega występowaniu innych chorób metabolicznych, układu krążenia oraz wspiera zdrowie kości.
Co więcej, w śliwkach znajdziemy witaminę A, B, K oraz C, a także cenne minerały takie jak magnez, potas, wapń czy fosfor. Owoce te mają także niską zawartość tłuszczu i jak już wspomnieliśmy wysoką ilość błonnika, a to sprawia, że chronimy nasze serce przed wieloma chorobami.
Badacze wskazują, że związki bioaktywne i przeciwutleniacze obecne w śliwkach węgierkach skutecznie wspomagają leczenie raka płuc i jamy ustnej. Jednym słowem, nie da się przejść obojętnie wobec tak dużego bogactwa pro zdrowotnych właściwości śliwki, dlatego zachęcamy, by zrobić prosty domowy koktajl, lub zjadać je w formie przekąski.
Składniki:
- 5 śliwek węgierek,
- 200 ml napoju roślinnego lub wody mineralnej,
- szczypta cynamonu.
Owoce dokładnie myjemy, usuwamy okonki i pestki. Śliwki wrzucamy do wysokiego pojemnika, dodajemy napój roślinny i odrobinę cynamonu. Takie połączenie to dawka błonnika, przeciwutleniaczy oraz właściwości przeciwzapalnych obecnych w cynamonie. Dla miłośników korzennych smaków polecamy dodać odrobinę mielonego goździka, czy imbiru. Natomiast ciekawym połączeniem jest także dodatek kakao do śliwkowego smoothie.