Katarzyna Bosacka wzięła pod lupę wegański produkt. “Ma trzy razy więcej kalorii"
Weganizm zyskuje na popularności stąd w sklepach ze zdrową żywnością pojawia się coraz więcej produktów, które z powodzeniem mogą być stosowane we wspomnianej diecie. Niestety jak się okazuje, nie zawsze zapewniają wartości odżywcze, dlatego warto przeanalizować ich skład. Katarzyna Bosacka przyjrzała się bliżej jednemu z kultowych produktów.
Weganizm to ścisły wegetarianizm, warto zaznaczyć to już na wstępie, aby lepiej zobrazować sytuację. Weganie nie jedzą jajek, mięsa, ryb czy nabiału, czyli rezygnują ze wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Dlatego chcąc przygotować ciasto lub inne smaczne danie, często poszukują roślinnych zamienników.
Katarzyna Bosacka na tropie “wegańskich jajek”. Co znajduje się w opakowaniu?
Katarzyna Bosacka jest dziennikarką, która skupia się na promowaniu zdrowej żywności. Często wyjaśnia co tak naprawdę znajduje się w produktach i na co warto zwrócić uwagę sięgając po żywność ze sklepowej półki. Prowadzi również konto w mediach społecznościowych, gdzie na bieżąco podaje ciekawe przykłady. Tym razem przeanalizowała skład tzw. wegańskich jajek, czyli zamiennika używanego przez wiele osób.
W opakowaniu znajduje się proszek, który po zmieszaniu z wodą uzyskuje konsystencję pozwalającą przygotować domowe ciasto, naleśniki, czy inne przekąski wymagające dodania klasycznych jaj kurzych.
Wegańskie jajka składają się przede wszystkim ze skrobi i manioku, czyli tapioki. Do tego jest mąka ziemniaczana, wyciąg z babki jajowatej i sól himalajska - opisuje Bosacka.
Zatem jak widać w mieszance są wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego. Choć dla wegan to dobra informacja, to wartość odżywcza zamiennika budzi wątpliwości.
Czy wegańskie jajka są zdrowe? Dużo kalorii, mało witamin
Dziennikarka wzięła pod lupę nie tylko skład wegańskiego zamiennika, ale także przeanalizowała jego wartości odżywcze. Jak podkreśla dostępny proszek ma aż o trzy razy więcej kalorii, ale to nie wszystko.
Tu jest 54 procent węglowodanów, a w jajku kurzym węglowodanów w ogóle nie ma. W jajku kurzym jest dużo więcej witamin i minerałów - dodaje Bosacka.
Kobieta podkreśla również, że klasyczne jaja są bogactwem białka, które stanowi budulec dla naszych mięśni, zatem oferowany produkt, choć jest bezpieczny dla zdrowia, to na tle wartości odżywczych zdecydowanie wypada dużo gorzej niż jajko od kurki.