Kiedy mam już dość kataru, piję ulubiony napój. Sekretem skuteczności jest jego smak

2023-11-16 11:35

Cieknący katar to coś, czego wyjątkowo nie znoszę w trakcie przeziębienia. Gorsze jest tylko to, kiedy nos staje się czerwony, opuchnięty i tak podrażniony, że nie da się go dotknąć, a przecież nadal trzeba go wycierać. Dlatego, aby przyspieszyć powrót do zdrowia, przyrządzam napój pełen witamin.

Kiedy mam już dość kataru, piję ulubiony napój. Sekretem skuteczności jest jego smak
Autor: Fot. Archiwum prywatne

Przeziębienie, grypa czy inny rodzaj choroby, któremu towarzyszy katar wymaga sporo cierpliwości. Natomiast organizm wymaga witamin. Dlatego, aby pozbyć się uciążliwych objawów i odczuć ulgę, należy jeść dużo warzyw i owoców. A kiedy brakuje sił, przyda się pyszny napój.

Grejpfrut - kalorie, witaminy, właściwości

Kwaśne i zdrowe, czyli co pić podczas przeziębienia?

Sprawdzone metody to już połowa sukcesu. Dlatego kiedy dopada mnie przeziębienie, sięgam naprzemiennie po ulubiony napój. Choć nie jest lekiem, to zdecydowanie po wypiciu i odpowiedniej dawce odpoczynku, czuję się dużo lepiej.

Podstawowym składnikiem napoju jest grejpfrut. Nie ukrywam, że wolę zieloną wersję owoców, bo są nieco mniej gorzkie, ale jeśli nie ma ich w danym momencie w sklepie, kupuję inną odmianę.

Składniki:

  • 3 grejpfruty,
  • imbir.

Obieram owoce, wrzucam wraz z jednym plastrem imbiru do wyciskarki wolnoobrotowej i gotowe. Natomiast jeśli ktoś nie posiada wyciskarki, wystarczy zmiksować miąższ grejpfrutów, a imbir zetrzeć na drobnych oczkach kuchennej tarki. Jeśli napój okaże się za kwaśny, można dolać łyżeczkę naturalnego miodu.

Dlaczego grejpfruty? Sekretem jest gorzki smak

Grejpfrut to naturalna krzyżówka pomarańczy i pomelo, natomiast jako jedyny cytrus ma w sobie sporą dawkę naringiny, czy limonoidów. Tego typu związki chemiczne odpowiadają za wyczuwalną goryczkę i niosą wiele prozdrowotnych korzyści nie tylko podczas przeziębienia.

Otóż niaringina to glikozyd flawonoidowy o silnym działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym. Specjaliści zaznaczają, że włączenie grejpfruta do codziennej diety sprzyja zwalczaniu takich schorzeń jak:

  • otyłość,
  • miażdżyca,
  • cukrzyca,
  • nadciśnienie,
  • hiperlipidemia.

Limonoidy także wykazują działanie przeciwzapalne, a przez ekspertów określane są jako gorzkie związki istotne pod względem prewencji poszczególnych chorób. Jak podkreślają naukowcy, Joanna Bodakowska-Boczniewicz oraz Zbigniew Garncarek z Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, choć o przeciwbakteryjnym działaniu limonoidów mówi się niewiele, to ich obecność w grejpfrucie, a zwłaszcza obakunon wykazuje przeciwbakteryjne działanie wobec patogennych bakterii Escherichia coli. 

Autorzy badań dodaje, że limonina i nomilina są związkami o działaniu antywirusowym. Udowodniono, że te dwa gorzkie związki hamują replikację ludzkiego wirusa niedoboru odporności typu 1 (HIV-1).

Oczywiście podczas walki z przeziębieniem przyda się również dawka witamin, której nie brakuje właśnie w grejpfrutach. Owoce są bogactwem witaminy C, prowitaminy A, witaminy B1, B2, B6, niacyny, kwasu foliowego, czy witaminy E.

Dodatkowo pijąc sok lub zjadając jeden owoc, do organizmu trafiają, węglowodany, błonnik, kwasy organiczne, niezbędne aminokwasy i kwasy tłuszczowe. Warto wspomnieć, że miąższ z jednej sztuki zawiera więcej witaminy C, niż wynosi dzienne zapotrzebowanie, dlatego podczas infekcji to zdecydowanie dobry wybór.