Na odchudzanie i lepsze trawienie. Polacy za nim nie przepadają, a nie ma sobie równych

2024-03-19 10:31

W sklepie przechodzisz obok tego warzywa obojętnie? To dużo tracisz. Choć z wyglądu przypomina niewielkie, niepozorne ziemniaki, drzemie w jego wnętrzu moc odżywcza. Oczyszcza organizm, pozytywnie oddziałuje na układ nerwowy, pobudza jelita do pracy i wspiera zmagania ze zbędnymi kilogramami. Warto uwzględnić je w codziennym jadłospisie.

Na odchudzanie i lepsze trawienie. Polacy za nim nie przepadają, a nie ma sobie równych
Autor: Getty Images Na odchudzanie i lepsze trawienie. Polacy za nim nie przepadają, a nie ma sobie równych

Ta bylina wieloletnia ma dość egzotyczną nazwę – topinambur, znany też jako karczoch jerozolimski, słonecznik bulwiasty i gruszka ziemna. Jego potencjał odżywczy był niedoceniany przez lata, ale na szczęście zaczyna się to powoli zmieniać. Przypomina wyglądem poczciwe i uwielbiane przez nas ziemniaki, ale oferuje o wiele więcej korzyści zdrowotnych. Jego biały lub żółtawy miąższ ma charakterystyczny smak, a więc lekko słodki z orzechową nutą.

Topinambur ma w sobie wielką moc odżywczą

Topinambur uprawiany jest niemal w całej Europie, głównie w Holandii, Niemczech i Francji. Wbrew temu, co sugeruje jego nazwa – karczoch jerozolimski, nie ma nic wspólnego z Jerozolimą. Wywodzi się ona od plemienia Indian Tupinamba zasiedlającego niegdyś Amerykę Północną.

To warzywo jest prawdziwą kopalnią cennych składników odżywczych. Zawiera wiele witamin (A, C, E, K, z grupy B), minerały (m.in. fosfor, magnez, potas, wapń, żelazo) oraz błonnik, i pektyny. Bogaty jest również w polisacharyd inulinę tzw. probiotyk, który jest pożywką dla bakterii (m.in. Lactobacillus) i dobroczynnie wpływa na wzrost mikroflory jelitowej. Dzięki temu topinambur wspomaga pracę układu trawiennego i przyspiesza przemianę materii.

Poradnik Zdrowie - Warzywa

Topinambur niezastąpiony w odchudzaniu

Warto sięgać po tę bulwę z powodu wysokiej ilości potasu, a jak wiadomo, ten pierwiastek wspiera pracę nerek i obniża ciśnienie krwi. Co więcej, reguluje ona poziom cukru po spożytym posiłku, a także zmniejsza wchłanianie glukozy. Może z powodzeniem zagościć w diecie diabetyków.

Topinambur obfituje też w magnez i witaminy z grupy B. Te składniki z kolei dbają o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Może okazać się również sprzymierzeniem w walce z nadprogramowymi kilogramami. Wyróżnia się bowiem niską zawartością energetyczną (w 100 g ma około 73 kalorii), a do tego skrywa w sobie duże pokłady błonnika pokarmowego. Włókno pęcznieje w przewodzie pokarmowym i dzięki temu daje uczucie sytości, a tym samym wspomaga odchudzanie.