Poprawia koncentrację, orzeźwia i sprzyja odchudzaniu. To napój najprostszy z możliwych, a wciąż pijemy za mało
Lato to czas, gdy jest ciepło. W ostatnich latach, nomen omen, lato bywa często nawet zbyt ciepłe. Co roku dużo mówi się o tym, jak ważne jest właściwe nawodnienie. I co roku szereg osób ten aspekt zaniedbuje, czego efektem może być złe samopoczucie, pogorszenie koncentracji, osłabienie organizmu, a nawet omdlenia. Zanim przyjdą upały, czas wyrobić w sobie nawyk picia odpowiedniej ilości wody. Ale jak to zrobić?
Woda stanowi podstawowy budulec naszych ciał. Bez jedzenia możemy przeżyć dłużej niż bez wody. Nawet delikatne odwodnienie może powodować pogorszenie samopoczucia i stanu zdrowia, a w szczególnych przypadkach – zwiększać ryzyko zagrożenia życia. A jednak wciąż pijemy za mało wody, w przeciwieństwie do innych napojów, które nie tylko nie nawadniają, ale mogą szkodzić, jeśli zawierają za dużo cukru lub co gorsza – alkoholu.
Ile wody trzeba pić każdego dnia?
Ile dziennie powinniśmy pić, jeśli chodzi o wodę? Jak w wielu innych przypadkach, odpowiedź brzmi: to zależy. Na co dzień za optymalną ilość uważa się 2-2,5 litra, ale w sytuacji, gdy temperatura na zewnątrz wzrasta czy też uprawiamy intensywną aktywność fizyczną, to dzienne zapotrzebowanie może wzrosnąć nawet do ok. 4-5 litrów. Część wody przyjmujemy z pożywieniem. Niestety, tylko część.
Dlaczego pijemy za mało wody?
"Nie umiem pić wody”, „nie smakuje mi woda”, „nie chce mi się pić” - znacie te wymówki? Prawda jest taka, że można się nauczyć pić wodę, tak, żeby się nawadniać bezpiecznie i zdrowo. A dla organizmu złożonego w ponad połowie z wody, być nawodnionym lub nie być, to jest dosłownie – być albo nie być w ogóle.
Wpływ wody na organizm
Dlaczego woda jest tak bardzo ważna dla organizmu?
- woda sprzyja regulowaniu gospodarki kwasowo-zasadowej organizmu
- właściwy poziom wody w organizmie, sprzyja termoregulacji, czyli utrzymaniu optymalnej ciepłoty ciała
- woda zapewnia prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową
- woda sprzyja transportowi składników odżywczych wewnątrz organizmu
- właściwa podaż wody sprzyja oczyszczaniu organizmuwoda ułatwia trawienie, a odwodnienie może stanowić jedną z przyczyn zaparć
Co zrobić, żeby pić więcej wody
Jak nauczyć się pić wodę? Nie jest to łatwa sztuka, ale gdy już wejdzie w nawyk, przyniesie wiele korzyści dla zdrowia, samopoczucia i smukłej sylwetki.
- Zaczynaj dzień od szklanki wody. To również świetna metoda na zmniejszenie łaknienia. W tym celu pij wodę przed każdym posiłkiem.
- Butelka z filtrem powinna na stale zagościć w twoim plecaku czy torebce. Mając wodę pod ręką, częściej będziesz po nią sięgać.
- Notuj, ile pijesz wody: można to robić w aplikacji, można odręcznie na kartce.
- Motywuj się, żeby pić określone ilości wody o określonych porach. Są nawet specjalne butelki, które mają zaznaczone poszczególne godziny, jako wskaźniki, do jakiego poziomu powinny być opróżnione o określonej porze
- Nie lubisz smaku wody? Nic straconego. Listek mięty, plasterek cytryny, plasterek ogórka albo starty korzeń imbiru (lub wszystkie razem) dodadzą smaku i, co istotne, dodatkowo podkręcą metabolizm
- Zmień menu na bardziej płynne: jedz więcej zup, pij ziółka, sięgaj częściej po warzywa zamiast innych przekąsek. Pamiętaj przy tym, że nadmiar kawy i herbaty może działać odwadniająco na organizm.
- Zakończ dzień podobnie, jak go zaczynasz, czyli pij wodę przed snem. Badania wykazały, że może to zagwarantować lepszy sen i zmniejszać ryzyko chorób serca.
Co się dzieje, jeśli pijesz zbyt mało wody?
Zbyt mała podaż wody powoduje uczucie pragnienia i wrażenie suchości w ustach, ale to niejedyny objaw. Może pojawiać się suchość skóry i błon śluzowych. Dochodzi do tego nieuzasadnione innymi przyczynami wrażenie osłabienia i zmęczenia, po którym może dojść nawet do omdlenia.
Ponadto osoby odwodnione odczuwają bóle głowy, niekiedy mdłości, senność, problemy z koncentracją, spowolnienie procesów myślenia, przez co stają się m.in. mniej uważne za kierownicą oraz mniej wydajne w pracy.