Rośnie przy drogach i w parkach. Polacy traktują go jak chwast, a to cenne zioło

2024-04-16 11:41

Wiosna już na dobre zagościła za oknami, a to oznacza, że ruszył sezon na zbieranie bluszczyku kurdybanku. Choć przez większość uznawany jest za chwast, bluszczyk kurdybanek od setek lat jest znany w polskiej medycynie ludowej. Ostatnio nieco popadł w zapomnienie, więc postaramy się przypomnieć jego prozdrowotne właściwości.

Rośnie przy drogach i w parkach. Polacy traktują go jak chwast, a to cenne zioło
Autor: Getty Images Rośnie przy drogach i w parkach. Polacy traktują go jak chwast, a to cenne zioło

Bluszczyk kurdybanek jest wieloletnią rośliną z rozgałęzionymi łodygami. Jego kwiaty mają niebieskofioletową barwę i są drobniutkie. Ta roślina kwitnie od kwietnia do lipca. W naturze można go znaleźć w Europie i Azji. W Polsce ta roślina jest łatwa do zauważenia. Wyrasta na terenie całego kraju przy drogach, na łąkach, w ogródkach, w lasach liściastych czy wilgotnych zaroślach. Bluszczyk niegdyś używany był jako roślina lecznicza i przyprawowa. Ciekawostką jest, że w Anglii był jedną z głównych przypraw do piwa, dopiero chmiel pozbawił go tego miejsca.

Jak zbierać bluszczyk kurdybanek?

Za zielarski surowiec uznaje się ziele bluszczyku, które można pozyskać ze zbioru w stanie naturalnym. Najlepiej wybrać się na poszukiwania od połowy wiosny do wczesnego lata. Powinno się je zbierać w początkowym okresie kwitnienia. Ziele bluszczyka kurdybanka zawiera: związki triterpenowe (w tym kwas oleanowy i ursolowy), olejek eteryczny, kwasy organiczne, sole mineralne, flawonoidy, związki seskwiterpenowe, garbniki oraz fenolokwasy (kawowy, rozmarynowy i ferulowy).

Sam bluszczyk kurdybanek jest rośliną o bardzo szerokim spektrum działania. Wykorzystuje się go przy całej masie przypadłości zdrowotnych. W czym może pomóc nam bluszczyk?

Poradnik Zdrowie: rośliny lecznicze

Na co jest dobry bluszczyk kurdybanek?

Ziele bluszczyka kurdybanka ma wiele właściwości. Na przykład wspiera drożność układu oddechowego. Co więcej, wykazuje on działania przeciwbiegunkowe, bakteriobójcze, ściągające i stymulujące przemianę materii. Może również działać przeciwbólowo i wzmacniająco dla naszego organizmu.

Stosując jest zewnętrznie - w formie okładów - sprawdzi się przy chorobach skóry takich jak świąd, zapalenie, trądzik, oparzenia czy owrzodzenie. Można je również stosować do płukania jamy ustnej przy stanach zapalnych. W formie naparów ziele może się sprawdzić przy nieżytach dróg oddechowych zarówno w przypadki oskrzeli, jak i zatok. Ziela używa się również przy hemoroidach, zapaleniu pęcherzyka moczowego oraz przy biegunkach.

Ziele bluszczyka i jego filetowe kwiaty można parzyć, jak herbatę. Użyć do tego można zarówno suszonych, jak i świeżych części rośliny. Łodygę można natomiast zasypać cukrem i uzyskać syrop, który pomoże w leczeniu niestrawności i kaszlu. Ciekawostką jest, że bluszczyk kurdybanek może być również zamiennikiem dla sałaty czy rukoli. Jeśli jednak chcemy zapewnić sobie najsilniejsze działanie, konieczne będzie przygotowanie odwaru. Oznacza to, że zalewamy ziele wodą i gotujemy przez kilka minut. Następnie odstawiamy i odcedzamy.