Ta roślina to naturalny środek antydepresyjny. Podniesie odporność i uspokoi
Niektóre rośliny mają wyjątkowe właściwości lecznicze. W tym gronie znajduje się również arcydzięgiel. Wykorzystuje się go w przypadku najróżniejszych dolegliwości. Najczęściej stosowany jest jednak przy stanach wyczerpania nerwowego i problemach żołądkowych. Jakie jeszcze ma działanie?
Arcydzięgiel - właściwości. Dlatego warto go pić?
Arcydzięgiel, znany również jako dzięgiel litwor, jest rośliną, której właściwości lecznicze znane są już od średniowiecza. Wówczas zakonnicy nazwali go zielem Ducha Świętego i zalecali żucie jego korzeni. Według legendy arcydzięgiel został wskazany ludziom przez archanioła Rafaela. Wierzono, że żucie jego korzeni jest przepisem na długowieczność. Współcześnie właściwości arcydzięgla wciąż są bardzo cenione. Można przygotowywać z niego napary lub nalewki.
Stosuje się je w głównej mierze na dolegliwości układu pokarmowego. Ta roślina nie tylko pomoże z niestrawnością, ale również pobudzi apetyt i wspomoże łagodzenie wrzodów żołądka. Surowcem leczniczym tej rośliny są zarówno korzenie, jak i owoce oraz kwiaty. To właśnie w nich znajdują się olejki eteryczne, kwasy organiczne, witamina C, witaminy z grupy B, pektyna i tanina.
Napary z arcydzięgiela stosowane są również do ukojenia nerwów, a w postaci oleju pomaga on złagodzić bóle korzonków czy reumatyczne. Roślina ta ma również swoje zastosowanie w kosmetyce. Płukanki z arcydzięgiela pomogą z problemem przetłuszczających się włosów i z łupieżem. W medycynie ludowej był on również sposobem na leczenie bielactwa i innych chorób skórnych.
Zastosowanie arcydzięgla. Przygotowanie naparu jest proste
Arcydzięgiel jest głównie wykorzystywany w przypadku dolegliwości żołądkowych. Pobudza wydzielanie żółci oraz soków trawiennych. Dzięki niemu pozbędziemy się wzdęć, pobudzimy apetyt, wyregulujemy wypróżnianie i zlikwidujemy stany skurczowe jelit i żołądka.
Zioło to jest również cenione za swoje działanie na układ nerwowy. Często wykorzystuje się je jako naturalny środek uspokajający i antydepresyjny. Co więcej, podnosi również ciśnienie i może działać moczopędnie. Można wykorzystywać je również jako środek przeciwbólowy i odkażający. W medycynie ludowej stosowano je jako środek do leczenia bielactwa. Zawarte w nim: kantotoksyna, ksantotoksol, angelicyna i inne pochodne furanokumaryny zwiększają bowiem wydzielanie melaniny w skórze po ekspozycji na słońce.
Aby przygotować napar z arcydzięgla, wystarczy:
- wsypać pół łyżki zmielonego korzenia do szklanki
- zalać 200 ml wrzącej wody
- całość odstawiamy na około 15 minut do zaparzenia
- po tym czasie napar przecedzamy.
Najlepiej pić po 1/4 szklanki 2-3 razy dziennie. Można go spożywać przed posiłkiem, po posiłku lub przed snem - jako środek ułatwiający zasypianie.
Trzeba jednak uważać. Możliwe jest przedawkowanie arcydzięgla, co sprawi, że da on efekty odwrotne do zamierzonych. W razie przedawkowania wystąpić mogą nudności, zaburzeniu snu, brak apetytu, bóle głowy oraz świąd.