Takiego maku nie kupuj na święta. GIS apeluje o ostrożność
Makowiec to jedno z najpopularniejszych świątecznych ciast. Wiele osób nie może sobie wyobrazić bez niego Bożego Narodzenia. Z tej okazji Główny Inspektorat Sanitarny przypomina zasady bezpieczeństwa dotyczące stosowania maku i wyjaśnia, jaki mak jest najlepszy.
Nie kupuj maku z niepewnego źródła. GIS podkreśla
Przed świętami Bożego Narodzenia wiele osób własnoręcznie przygotowuje makowiec i inne dania z makiem. Z tej okazji na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawiła się informacja w sprawie maku spożywczego.
GIS przypomina jednak, że okresie przygotowań do Bożego Narodzenia bardzo ważne jest pamiętanie o zasadach bezpieczeństwa dotyczących maku używanego w gospodarstwach domowych do wyrobu świątecznych ciast i potraw.
Nasiona maku uzyskuje się z rośliny o nazwie Papaver somniferum L. lub po prostu mak lekarski. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że ta roślina zawiera naturalne alkaloidy opium.
Ważne jest jednak to, że same nasiona nie zawierają alkaloidów, jednak mogą one zostać zanieczyszczone podczas zbiorów lub przechowywania. Przepisy prawa żywnościowego określają dopuszczalne poziomy alkaloidów opium w maku, są one jednak wyższe dla przetwórstwa przemysłowego, a niższe dla maku przeznaczonego dla konsumentów indywidualnych.
I co w związku z tym warto wiedzieć?
Główny Inspektorat Sanitarny przypomina. Pamiętaj o tym kupując mak
Główny Inspektorat Sanitarny w związku z tym zaleca, by mak kupowany w celu wykorzystania w gospodarstwach domowych do świątecznych potraw i ciast:
- był wyłącznie przeznaczony do spożycia przez indywidualnych konsumentów,
- pochodził od sprawdzonych sprzedawców,
- był dostępny w szczelnych, oryginalnych opakowaniach jednostkowych, zawierających wymagane przepisami prawa oznakowanie, w tym nazwę produktu, datę trwałości i informację o kraju pochodzenia.
Jeśli natomiast kupujemy w opakowaniu zbiorczym, jak na przykład worek na wagę, należy upewnić się u osoby sprzedającej co do jego przeznaczenia. Warto również podpytać o źródło pochodzenia maku, najlepiej na podstawie okazanych dokumentów.
Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla:
Do wyrobów świątecznych ciast i potraw w gospodarstwach domowych nie należy kupować maku przeznaczonego do przetwórstwa spożywczego. Nieprzestrzeganie tej zasady może spowodować niepożądane skutki zdrowotne
Co więcej, Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi również przedświąteczną akcję kontrolną w celu weryfikacji, czy mak w opakowaniach zbiorczych, dostępny na przykład w supermarketach czy na bazarach, aby na pewno spełnia wymagania maku przeznaczonego dla indywidualnych konsumentów.