Ten napój warto pić, bo przyspiesza spalanie tłuszczu. Ale jest jeden warunek
Napój ten, który ma wielu miłośników, może być sprzymierzeńcem w walce z nadprogramowymi kilogramami. Naukowcy odkryli, że jego spożywanie podkręca metabolizm, a tym samym przyspiesza proces spalania kalorii. Należy jednak pić go z umiarem i bez kalorycznych dodatków.
Pobudza, a dodatkowo podkręca metabolizm
Mowa tu o czarnej kawie, która jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Wysoko ceniona jest za walory smakowe, aromat oraz zawartość kofeiny. Filiżanka tego napoju daje organizmowi niż tylko zastrzyk energii, ale także poprawia nastrój i korzystnie wpływa na pracę mózgu. Zawiera w sobie polifenole, które między innymi pomagają spalić tłuszcz, poprawiają krążenie krwi oraz działają przeciwnowotworowo.
Eksperci napisali w czasopiśmie "Insider", że "kawa spożywana z umiarem i bez zbyt wielu dodanych do niej substancji słodzących, może pomóc w utracie wagi i co więcej, być korzystna dla ogólnego stanu zdrowia".
Dzięki zawartości związków, takich jak: potas, niacyna, magnez i przeciwutleniacze, kawa wspiera proces trawienia i wspomaga pracę mięśni. Najbardziej jednak znanym składnikiem tego czarnego napoju jest kofeina, która podkręca metabolizm, poprawia bilans energetyczny i sprzyja utracie wagi.
Picie kawy na szybsze spalanie tłuszczu
Jak podkreślili eksperci, kofeina to jedna z niewielu substancji, która powoduje zwiększenie podstawowej przemiany materii. Im większe tempo metabolizmu, tym więcej można spalić kalorii, a co za tym idzie, szybciej zachodzi spalanie tkanki tłuszczowej.
W 2020 roku japońscy naukowcy napisali w czasopiśmie "Nutrients", że "spożycie kawy miało istotny związek z niższą trzewną tkanki tłuszczowej i niższym odsetkiem otyłości trzewnej". Do udziału w badaniach zaprosili 3539 uczestników, w tym 1239 mężczyzn i 2300 kobiet. Uczeni chcieli sprawdzić, czy codzienne picie kawy lub zielonej kawy i spożywanie chleba na śniadanie może wpływać na grubość tzw. trzewnej tkanki tłuszczowej oraz, czy ma to związek wśród Japończyków z rozwojem otyłości trzewnej i zespołu metabolicznego.
Badacze wywnioskowali, że jedzenie chleba w połączeniu z piciem kawy w porze śniadania istotnie obniżyło odsetek tych dwóch przypadłości, choć nie udało się stwierdzić interakcji między tymi dwoma produktami.