To smoothie pomaga mi zwalczyć ochotę na słodycze. Wystarczą 2 składniki

2024-04-11 12:54

Kto choć raz nie przegrał z pokusą podjadania słodyczy, ten jest mistrzem świata. Choć osobiście na co dzień nauczyłam się już nie jeść cukru, a moja dieta obfituje w ryby, warzywa, oliwę, czy zupy, to jednak są takie dni, że ochota na słodkie jest silniejsza niż zwykle. Zwłaszcza kobiety doskonale zrozumieją, o czym mówię. Sięgam wtedy po dwuskładnikowe smoothie i po sprawie.

To smoothie pomaga mi zwalczyć ochotę na słodycze. Wystarczą 2 składniki
Autor: Fot. Getty Images

Walka z pokusami nigdy nie jest łatwa. Dlatego zaczynając przygodę z eliminacją cukru z diety, zaczęłam od pozbycia się półki, na której zawsze gromadziły się łakocie. Obecnie jest tam soczewica, płatki owsiane i kilka innych produktów. Nie ma w domu, nie ma w brzuchu. To zdecydowanie ułatwia zwłaszcza pierwsze kroki. Co jednak kiedy nadchodzi chęć na słodkie? Znalazłam pewien sposób. Na mnie działa.

Awokado - kalorie i właściwości smaczliwki. Dlaczego warto jeść awokado?

Idealne smoothie na walkę z podjadaniem. Połącz 2 składniki

Kiedy ostatnio wpadłam z wizytą do koleżanki, a ta usłyszała, czego nie jem, uznała, że lepiej wskazać co jem. No cóż, z racji celiakii wykluczam gluten, nie służy mi nabiał, a cukier jest szkodliwy dla zdrowia. Stąd łatwo się domyślić, że jestem raczej zwolenniczką kuchni śródziemnomorskiej. 

Jak każdy jednak mam zachcianki. Jasne, że zdarza mi się zjeść coś słodkiego, ale staram się, by były to produkty bez cukru, a jak wiemy, takie też istnieją. Natomiast jeśli nie mam nic w domu, to z pewnością znajdę awokado. To ono jest głównym składnikiem smoothie, które powstrzymuje chęć sięgania po niezdrowe przekąski. 

Składniki:

  • awokado,
  • 300 ml mleka kokosowego lub innego napoju roślinnego,
  • borówki (opcjonalnie).

Nie bez powodu dodałam do składu borówki. Mają niski indeks glikemiczny i słodki posmak, dlatego osobom, które jedzą cukier na co dzień, taka kompozycja może bardziej przypaść do gustu.

Sposób przygotowania:

Awokado obrać, usunąć pestkę. Miąższ wrzucić do wysokiego naczynia, wlać mleko kokosowe i dorzucić garść świeżo umytych borówek. Całość dokładnie zblendować, aż powstanie gładka, jednolita masa.

Dlaczego smoothie z awokado działa?

Przede wszystkim należy zacząć pd tego, że chęć na słodycze wynika ze spadku cukru, a to oznacza, że organizm potrzebuje zastrzyku energii. Sięganie po łakocie owszem zaspokoi ten “głód”, ale tylko na chwilę. Gwałtowny wzrost glukozy we krwi sprawi, że już po chwili zaczniemy szukać kolejnej przekąski, a tak wpadamy w błędne koło.

Cukry proste fundują nagły wzrost glikemii a tuż po nim nagły spadek. Rozchwiany organizm woła o kolejne dawki i tak ciężko nam zaprzestać jedzenia słodyczy. Awokado ma wyjątkowo niski indeks glikemiczny, bo wynosi zaledwie 10. Stąd bez problemu mogą spożywać go nawet osoby chorujące na cukrzycę.

Smoothie na bazie zielonego miąższu sprawia, że nie dochodzi do skoków cukru we krwi, a uczucie sytości pozostaje z nami na dłużej. Dzięki temu nawet jeśli jeszcze przed chwilą zjadłbyś tabliczkę czekolady to jeśli odczekasz kilka minut od momentu wypicia smoothie, to przekonasz się, że twój mózg i żołądek obejdą się bez łakoci.

Zawarte w mleczku kokosowym tłuszcze napędzają metabolizm i obniżają poziom cukru we krwi. Poza tym zmniejsza apetyt. Borówki pełne błonnika i antyoksydantów są przede wszystkim niskokaloryczne i mają słodki smak. Dlatego dobrze je dodać na początku, a z czasem wypróbować smoothie na bazie samego awokado i mleczka kokosowego.