To ulubione śniadanie Polaków. Ale nawet nie wiemy, że robimy je źle
Należy do topowych śniadań, polecanych ze względu na szereg korzyści dla zdrowia. Jest smaczna, dodaje energii, sprzyja zdrowemu trawieniu. Jednak jeśli przygotujemy ten śniadaniowy przysmak w niewłaściwy sposób, możemy bezpowrotnie utracić cenne właściwości. Dlaczego gotowanie owsianki nie jest najlepszym pomysłem?
Owsianka - jak przygotować, żeby była najzdrowsza
Owsianka na wodzie, na mleku, na roślinnych zmiennikach mleka, z owocami, orzechami, kefirem, jogurtem, odrobiną czekolady... Przepisy na różne warianty owsianki biją w sieci rekordy popularności.
To jedno z najchętniej spożywanych śniadań – i bardzo słusznie. Owsianka jest smaczna, zdrowa i prosta w przygotowaniu. Jednak warto wiedzieć, jak przygotowywać owsiankę, żeby nie stracić tego, co potencjalnie można zyskać, jedząc owsiankę.
Owsianka - błędy przy przygotowaniu
Jak przygotowywać owsiankę, a jak tego nie robić? Większość osób praktykuje jeden tradycyjny sposób, polegający na gotowaniu przez kilkanaście minut owsianki na mleku. Dlaczego ten sposób nie jest najwłaściwszy?
Mało kto wie, że gotowanie owsianki na mleku przez kilka-kilknaście minut powoduje utratę ważnych dla układu nerwowego witamin z grupy B. Ponadto gotowanie, zarówno owsianki, jak i niektórych warzyw, zwiększa indeks glikemiczny tych produktów.
CZYTAJ TEŻ: Czy wszystkie warzywa są zdrowe? Na niektóre z nich trzeba uważać
Jak przygotować owsiankę, żeby była najzdrowsza
Jeśli tak przygotowując owsiankę, robisz to źle, jak należałoby zatem zrobić to dobrze? Korzystniejsze okazuje się zalanie płatków owsianych gorącą wodą lub gorącym mlekiem. Tak przygotowany produkt powinien odstać co najmniej 30 min.
Niektórzy zostawiają tak zalaną owsiankę nawet na całą noc. Dlaczego ta metoda jest lepsza? Płatki owsiane miękkną, ale zarazem zachowują wszystkie prozdrowotne właściwości.
Owsianka - najlepsze dodatki
Co dodawać do owsianki? Można by rzec - co chcesz, ale warto mieć na uwadze fakt, że część dodatków ma sporo kalorii. Dlatego też nie przesadzajmy z ilością. Najchętniej wybierane dodatki do owsianki to m.in. orzechy, nasiona, owoce (świeże, suszone lub z puszki), rodzynki, czekolada, kakao, dżemy lub konfitury, a także masło orzechowe.
Owsianka - właściwości i zalety
Dlaczego owsianka należy do super śniadań? To zasługa m.in. zawartości błonnika pokarmowego, białka, węglowodanów złożonych, minerałów i witamin. Te składniki usprawniają trawienie, zmniejszają ryzyko wahań poziomu cukru we krwi. Zawartość magnezu i witamin z grupy B to sposób na prawidłową pracę układu nerwowego oraz serca i układu krążenia.